Warszawa: Szczątki kolejnego słonia leśnego odnalezione na budowie metra

opublikowano: 2020-04-15 10:39
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Osoby pracujące przy budowie północno-wschodniego odcinka linii metra na warszawskim Zaciszu odnalazły szczątki należące najprawdopodobniej do słonia leśnego. To już kolejne szczątki przedstawiciela tego gatunku, które wykopano podczas prac przy rozbudowie M2.
REKLAMA

Pracownicy budujący metro na Woli pod koniec ubiegłego roku natrafili pod ziemią na dobrze zachowane kości. Znaleziskiem zajęli się pracownicy Muzeum Archeologicznego. Jak się później okazało, były to szczątki samicy słonia leśnego sprzed około 130 tys. lat. Na pamiątkę tego wydarzenia umieszczono kopię wykopanych fragmentów szkieletu w gablocie na antresoli stacji Płocka. Ponadto, na północnej ścianie bloku przy ul. Skierniewickiej 11 został wykonany mural według projektu Marty Żylskiej przedstawiający zwierzę.

Słoń leśny, Elephas-antiquus (fot. DFoidl, CC BY 3.0).

Jak podał ratusz stołeczny, na szczątki kolejnego słonia natrafiono kilka dni temu, tuż przed Wielkanocą, tym razem podczas prac na poziomie -2 przyszłej stacji C19 Zacisze. Prawie 40-centymetrowy fragment żuchwy zostanie i tym razem przebadany w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

„Prawdopodobnie jest to młody osobnik słonia leśnego sprzed 20 tys. lat. Jednak dokładnie będziemy mogli to określić po badaniach laboratoryjnych” – powiedział dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Warszawski ratusz poinformował, że ponieważ na kości zachował się ząb trzonowy, być może uda się ustalić czym zwierzę się żywiło.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autorka: Alicja Skiba

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone