Krzysztof Tarka – „Jest tylko jedna Polska? Emigranci w służbie PRL” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-09-02 19:27
wolna licencja
poleć artykuł:
Rola polskiej powojennej emigracji jest często niezrozumiała i marginalizowana. Książka _Jest tylko jedna Polska?_ porusza ważną kwestię przyczyn współpracy emigrantów z władzą PRL, koncentrując się na wybranych postaciach tego czasu.
REKLAMA
Krzysztof Tarka
Jest tylko jedna Polska? Emigranci w służbie PRL
nasza ocena:
8/10
cena:
45 zł
Wydawca:
LTW
Rok wydania:
2014
Okładka:
twarda
Liczba stron:
464
ISBN:
978-83-7565-332-8

Przeczytaj fragment tej książki

Najnowsza publikacja Krzysztofa Tarki Jest tylko jedna Polska? Emigranci w służbie PRL już w tytule stawia zasadnicze pytanie, które skłania czytelnika do refleksji nad sytuacją Polski i Polaków w powojennej historii. Autor książki jest specjalistą zajmującym się polską emigracją polityczną i działaniami władz PRL wobec wychodźstwa, pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Kapitulacja Niemiec i zakończenie II wojny światowej zastało na Zachodzie ogromną rzeszę polskich obywateli. Musieli oni stanąć wobec trudnej decyzji: czy powrócić do ojczyzny pomimo niepokojących sygnałów mówiących o komunistycznym terrorze? A może jednak pozostać za granicą i kanałami dyplomatycznymi walczyć o suwerenność Polski?

Zobacz też:

Jedyną siłą polityczną wychodźstwa pozostawał rząd RP w Londynie. Jednak uznanie przez główne światowe mocarstwa prokomunistycznego rządu w Warszawie spowodowało polityczną klęskę gabinetu londyńskiego. Decyzja ta roznieciła narastanie wewnętrznych konfliktów, a tym samym upadek jego autorytetu. W wyniku długotrwałych sporów i podziałów wewnętrznych polscy emigranci zamiast jednego, silnie i prężnie działającego ośrodka politycznego, posiadali ich kilka. Dzięki temu komunistyczny wywiad łatwiej mógł wniknąć w struktury polityczne oraz zwerbować dla nowego ustroju czołowe postaci przebywające poza terenem Polski. Publikacja Tarki obejmuje właśnie te wydarzenia historyczne. Przedstawia życie i działalność emigracyjną wybranych działaczy politycznych, a także starania przedstawicieli rządu PRL, żeby pozyskać ich dla „pozytywnej” współpracy z krajem.

W książce mamy przybliżone sylwetki postaci takich jak: Leszek Florczyk, Adam Gaś, Jerzy Kędzierski, Aleksander Kędziora, Zygmunt Kotowicz, Marcel Kyć, Karol Lewkowicz, Stanisław Olszewski, Leszek Pogonowski, Henryk Polowiec, Kazimierz Smogorzewski, Waldemar Sobczyk. Każdy z nich odegrał aktywną i zarazem istotną rolę w działalności emigracji nie tylko w Londynie, ale też we Francji czy Szwecji. Jednakże wszystkich łączy również współpraca z komunistycznym rządem w Polsce. Tarka, opierając się na pozostawionych źródłach, przedstawia sposób, w jaki doszło do nawiązania stosunków zależności – i jakie były tego skutki.

REKLAMA

W bardzo klarownym i naświetlającym najważniejsze wątki współpracy agenturalnej wstępie autor wyjaśnia, z jakich przyczyn rozpoczynano pracę dla rządu PRL:

Zachęcając emigrantów do przyjazdu do dawno niewidzianej ojczyzny, wykorzystywano ich naturalną tęsknotę za krajem, dumę z odbudowy gospodarczej Polski, więzi rodzinne [...] Z drugiej strony wskazywano na nierzadko trudne warunki życia na obczyźnie, podsycano wśród emigrantów brak wiary w sens trwania na wychodźstwie, poczucie politycznej klęski w wymiarze osobistym i ogólnym. (s. 8)

Na podstawie życia emigrantów pokazanym w tej pracy widać, jak agenci werbunkowi chwytali się różnych sposobów zachęty do współpracy i powrotu do kraju. Tarka nie pragnie jednak stworzyć uniwersalnego klucza odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórzy emigranci podejmowali pracę z agentami PRL. Nie ocenia ich decyzji. Nie mamy tutaj moralizatorsko-patriotycznego kazania, za co chwała autorowi. Pomimo wykładu historycznego – opartego jedynie na faktach, a nie domysłach i tworzeniu zaskakujących analiz – widać, jak skomplikowane, zróżnicowane, a zarazem interesujące były to sprawy.

Książka Jest tylko jedna Polska? nie jest łatwa i przyjemna w odbiorze. Teksty bardzo solidnie obudowane są źródłami, przez co niekiedy trzeba mocno się w nie „wgryźć”. Odsyłają też do innych publikacji, co stanowi dobry pretekst do dalszych poszukiwań. Jak na tego typu pracę, znajdziemy dużo zdjęć czy kopii przedrukowanych notatek i raportów służbowych, za co należy docenić starania wydawnictwa. Opisane ludzkie historie, stanowiące trzon tej publikacji, dostarczają mocnych wrażeń i prowokują do stawiania kolejnych pytań.

Redakcja i korekta: Agnieszka Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Burak
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, wiejski nauczyciel historii i języka polskiego. Mól książkowy, miłośnik górskich i rowerowych wypraw. Żyjący według motta, ale i walczący z nim pod każdą postacią – „Żyj na poziomie buraka, a życie będzie słodkie”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone