Margaret Thatcher zwyciężczynią plebiscytu „Kobiety polityki - Liga Histmaga”

opublikowano: 2019-04-29 15:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Wielki finał naszego plebiscytu „Kobiety polityki. Liga Histmaga” za nami. W finałowym pojedynku, jaki rozegrał się pomiędzy królową Elżbietą I i Margaret Thatcher, zwyciężyła Żelazna Dama.
REKLAMA

Naszą zabawę zainicjowaliśmy 8 marca. Data ta jest symboliczna, ponieważ tego dnia celebrujemy Dzień Kobiet. Plebiscyt miał formułę rozgrywek pucharowych. Jego przeprowadzenie miało jednakże na celu popularyzowanie wiedzy o znanych kobietach, które miały olbrzymi wpływ na politykę i dzieje ludzkości. Najwięcej emocji przysporzył pojedynek Margaret Thatcher i Róży Luksemburg. Starcie dwóch osobistości rozgrzało głosowanie. Czytelnicy oddali 12,7 tys. głosów i pozostawili 119 komentarzy pod ankietą prowadzoną na Facebooku.

Przypomnijmy, że potyczkach wzięły udział: Margaret Thatcher, Róża Luksemburg, królowa Jadwiga, caryca Katarzyna II, Elżbieta Batory, Kleopatra Wielka, Elżbieta I oraz Maria Teresa. Jednakże do finału dotarły jedynie dwie. Margaret Thatcher oraz Elżbieta I. I to pomiędzy nimi rozegrała się walka wieńcząca plebiscytowe zmagania.

W naszym finałowym pojedynku uczestniczyło 1131 Czytelników, którzy oddali głosy na swoje kandydatki. Elżbieta I uzyskała 541 Waszych głosów, co przełożyło się na 48 proc., natomiast Margaret Thatcher 590 głosów, czyli 52 proc., wygrywając tym samym o włos z renesansową władczynią Anglii. Plebiscytowy post udostępniono 3 razy. Otrzymał aż 63 komentarze. Wśród komentatorów pojawiały się następujące głosy:

Tylko Pani Margaret Thatcher! Od początku w tym plebiscycie jestem za Żelazną Damą. Jedna z czołowych polityków ostatnich dekad, a wśród kobiet pod tym względem to niekwestionowany lider.

Kibicujący królowej Elżbiecie I pisali z kolei:

Elżbieta-bezkonkurencyjna, przerastała epokę, niezwykła osobowość

Pisano też, że Elżbieta I to:

(…) kobieta która dała podwaliny pod: rozwój kapitalizmu, budowę imperium jakiego nie widział świat, nie wygra ktoś, kto nie bał się dobierać osób które samodzielnie myślały i były genialne takie jak Francis Walshingam, twórca wywiadu angielskiego, Wiliam i Sebastian Cecilowie, Barton, Drake, Dudley, która miała niesamowite czucie kierunku dziejów (….).

Nasi Czytelnicy zauważają też, że warto wspomnieć o bardziej współczesnych kobietach polityki, jak chociażby: Angela Merkel, Indira Ghandi, Ellen Johnson Sirleaf, Golda Meir, Vigdís Finnbogadóttir, czy Gro Harlem Brundtland. Niewątpliwie należy to uczynić. Jednakże w tym konkretnym plebiscycie zaprezentowaliśmy subiektywny wybór redakcji. W kolejnych odsłonach Ligi Histmaga zaprosimy naszych Czytelników do typowania uczestników.

Plebiscytowe emocje już za nami, ale to nie ostatnie rozgrywki, które zorganizujemy na łamach Histmaga. Kolejna Liga Histmaga będzie dotyczyła polskich dowódców. Jakich kandydatów chcielibyście zobaczyć wśród uczestników? Zachęcamy do komentowania i zgłaszania kandydatur!

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
62
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-25-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone