Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne, Historia polityczna, Późne średniowiecze, Polska
Opublikowany: 2020-06-24 13:46
Licencja: wolna licencja

Jadwiga Andegaweńska (1373–1399)

Jadwiga Andegaweńska (1373–1399) nosiła zarówno tytuł króla, jak i królowej Polski. Wywodząca się z Węgier władczyni to także święta Kościoła katolickiego oraz patronka Polski. Jak wyglądało jej życie?
REKLAMA
Królowa Jadwiga Andegaweńska (1373-1399)

Jadwiga Andegaweńska (1373–1399) przyszła na świat między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 roku (dokładna data nie zachowała się w źródłach). Urodziła się w Budzie, jako córka Ludwika, władcy Węgier, znanego w tym kraju jako Ludwik I Wielki (w Polsce – jako Ludwik Węgierski) oraz Elżbiety Bośniaczki, wnuczki Kazimierza III Wielkiego. Przyszła królowa Polski swoje imię otrzymała z kolei po Jadwidze Śląskiej, księżnej wrocławskiej.

W wieku zaledwie 5 lat (choć było to standardem w epoce) Jadwiga została zaręczona z księciem Wilhelmem Habsburgiem (otrzymał on później przydomek Uprzejmy) i temat małżeństwa tej dwójki pozostawał przez długi czas żywy, zwłaszcza, że 16 października 1384 roku Jadwiga, jako córka zmarłego władcy Ludwika Węgierskiego, została królem Polski. Ostatecznie podjęto jednak decyzję, by Jadwigę wydać za dużo starszego Jagiełłę, wielkiego księcia litewskiego – było to również krokiem w stronę chrystianizacji Litwy. 18 lutego 1386 roku para zawarła związek małżeński, a niebawem Jagiełło, który przyjął chrześcijaństwo (na chrzcie otrzymał imię Władysław) został obwołany polskim królem. Trwają spory co do tego, jakie stosunki panowały w małżeństwie – ważnym czynnikiem była tu wspomniana już różnica wieku.

Nagrobek Jadwigi Andegaweńskiej w Królewskiej Katedrze na Wawelu (fot. Poznaniak/wikipedia; Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5.)

Jadwiga była zaangażowana w politykę zagraniczną oraz kulturę królestwa, ale niedane jej było pożyć długo. Kilka tygodni po tym, jak urodziła córkę Elżbietę Bonifację, zmarła, prawdopodobnie z powodu gorączki popołogowej. Jej córka odeszła 13 lipca 1399 roku, Jadwiga zaś pożegnała się ze światem doczesnym cztery dni później. Jeszcze w XV wieku podjęto pierwsze próby beatyfikacji Jadwigi, temat jednak powrócił dopiero pod koniec lat 40. XX wieku, by zakończyć się beatyfikowaniem królowej w 1979 roku. Kanonizacja nastąpiła zaś w 1997 roku, a uroczystą mszę świętą odprawił wówczas w trakcie pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Jadwiga Andegaweńska jest powszechnie znana jako patronka Polski.

Jadwiga Andegaweńska – często zadawane pytania:

Historia zna wiele przykładów królów czy książąt, którzy w sposób szczególny zapisali się w pamięci potomnych. Królowa Jadwiga Andegaweńska bez wątpienia zalicza się do ich grona. Kiedy w wieku zaledwie kilkunastu lat obejmowała polski tron, zapewne nikt nie spodziewał się, że zyska tak duży szacunek i uznanie zarówno swoich poddanych, jak i kolejnych pokoleń. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Małżeństwo Jadwigi i Jagiełły było kłopotliwe nie tylko dla samych małżonków – ze względu na różnicę wieku – ale i z powodów formalnych. Jadwiga bowiem była zaręczona z Wilhelmem Habsburgiem... [CZYTAJ WIĘCEJ]

Postać Jadwigi powracała w kolejnych wiekach – np. jako pożądany wzór kobiecości. Jak królową opisywano w dramatach oświeceniowych? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Dowiedz się więcej! Przejdź do listy naszych pozostałych materiałów o Jadwidze Andegaweńskiej i tematach pokrewnych!

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 71
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-07-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy