ORP „Sokół”: Zwodowany w 1966 roku okręt zamiast na złomowisko trafił do gdyńskiego muzeum

opublikowano: 2023-11-23 18:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
ORP „Sokół” zwodowano w 1966 roku. Po wielu dekadach służby okręt zasłużył na „emeryturę”. Zamiast na złomowisko, trafił jednak prosto do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie będzie stanowił atrakcję turystyczną.
REKLAMA
ORP Sokół w trakcie ostatniej wędrówki do muzeum (19 listopada 2023, fot. NUX)

Zobacz także:

ORP „Sokół” to okręt podwodny Marynarki Wojennej typu Kobbe. Nie od razu służył w polskiej marynarce, bowiem zwodowano go w 1966 roku, a rok później rozpoczął służbę jako KNM Stord w Norweskiej Marynarce Wojennej. Zakończył ją w 2001 roku, z kolei rok później Norwedzy zdecydowali się na nieodpłatne przekazanie go Polsce. W naszej marynarce służył od 4 czerwca 2002 roku aż do 8 czerwca 2018 roku, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę na przekształcenie okrętu w obiekt muzealny. Planowano ulokować go w suchym doku obok Akwarium w Gdyni. Ostatecznie podjęto jednak inną decyzję i po pięciu latach „emerytury” zasilił zbiory Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W lipcu 2020 roku stał się kolejnym, jakże atrakcyjnym eksponatem, znajdującym się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wtedy też przystąpiono do działań mających na celu oczyszczenie okrętu, konserwację kadłuba, wycięcie wejścia i wyjścia dla zwiedzających, a także pomalowanie kadłuba. 

Transport lądowy okrętu ORP „Sokół” to bezprecedensowa operacja

Przygotowania do operacji przetransportowania okrętu ORP „Sokół” do muzeum trwały dziesięć miesięcy.  Operacja „Sokół” została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. ORP „Sokół” przemieszczono terenie PGZ Stoczni Wojennej na specjalnym pontonie TRD-Voyager, umieszczonym na podnośniku Synchrolift. Następnie okręt przeniesiono z pontonu na podstawione na nabrzeżu wieloosiowe samojezdne platformy transportowe SPMT.  To na nich ma pokonać trasę oddzielającą nabrzeże od muzeum. Platformy połączono i odpowiednio zaprogramowano całość, a początek operacji rozpoczął się w czwartek, 23 listopada. Docelowo okręt zostanie ulokowany w niecce w Muzeum Marynarki Wojennej, która następnie zostanie zabetonowana. Zbudowana zostanie też półka dojściowa do włazów.

Należy dodać, że na czas operacji „Sokół” ORP Błyskawica musiała zostać relokowana do Portu Wojennego. To konieczne, aby zrobić miejsce dla okrętu podwodnego, który miał na pontonie przybić do Nabrzeża Pomorskiego.

Źródła:

www.muzeummw.pl,

www.tvn24.pl,

www.radar.rp.pl

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone