Przegląd historycznych nowości i zapowiedzi wydawniczych (I)

opublikowano: 2009-01-26 00:49
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jakie historyczne nowości pojawiły się w księgarniach w styczniu? Co ciekawego zapowiadają wydawcy na kolejny miesiąc? Zapraszamy do lektury pierwszej edycji przeglądu wybranych nowości i zapowiedzi wydawniczych, który odtąd będziemy publikować na naszych łamach w ostatnich dniach każdego miesiąca.
REKLAMA

Przygotowując przegląd nowości i zapowiedzi staramy się wybierać pozycje najbardziej interesujące. Przeglądamy w tym celu oferty wszystkich współpracujących z nami wydawnictw – obecnie jest ich już niemal 100. Wybrane z wymienionych poniżej pozycji zrecenzujemy.

Arkady

Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności to najnowsza publikacja Arkad z zakresu historii sztuki. Album przedstawia kilkaset ikon ze zbiorów polskich muzeów i kilku kolekcji prywatnych, ale także obrazy przechowywane w świątyniach prawosławnych, unickich i rzymskokatolickich. Autorem książki jest ks. prof. Michał Janocha, historyk sztuki, znawca ikon. Jak zawsze w przypadku Arkad, możemy się spodziewać doskonałej jakości wydania.

Bellona

Spośród nowości wydanych przez „Bellonę” polecamy przede wszystkim książkę, która ukaże się pod naszym patronatem: Seryjnych zabójców Rodneya Castledena. Nie jest to książka dla każdego, a tym bardziej praca naukowa o ścisłym warsztacie historycznym. Zacytujmy jednak słowa naszej recenzentki, które zapewne zachęcą niejednego miłośnika mocnych wrażeń: autorowi można naprawdę wiele zarzucić i wiele mu wytknąć, ale faktem jest, że czytając straciłam poczucie czasu, a przez wszystkie noce, kiedy czytałam książkę, nie potrafiłam zasnąć, wciąż na nowo wyobrażając sobie gwałty i tortury na ośmiolatkach, ćwiartowanie ludzi, zbieranie trofeów w postaci genitaliów, rozpuszczanie trupów w kwasie, czy uśmiech skazanych już morderców podczas opowiadania wszystkiego, co zrobili, na procesie.

Książka ukaże się 3 lutego.

Do sprzedaży już trafiła natomiast kolejna pozycja z serii wydawniczej poświęconej rodzinom panującym: Burbonowie. Dzieje dynastii. Na temat tej serii więcej możecie przeczytać w wywiadzie, którego udzielił nam w listopadzie ubiegłego roku redaktor naczelny wydawnictwa, Bogusław Brodecki. Wśród nowości Bellony uwagę zwraca także książka Rycerze i zamki. Ta obszerna publikacja ma na celu zbadać wyjątkową spuściznę militarną oraz romantyczną wizję jaką przekazali nam rycerze. Ponadto analizuje, w jaki sposób na przestrzeni wieków postrzegano rycerstwo w sztuce i literaturze. Książka zawiera ponad 140 map oraz plansz i ilustracji.

Wymieńmy jeszcze, jako ostatnią, książkę Kamieniec Podolski 1672. To kolejna pozycja ze znanej w Polsce serii wydawniczej „historyczne bitwy”. Książeczka kosztująca 23 złote traktuje o jednej z najbardziej znanych, za sprawą Pana Wołodyjowskiego Henryka Sienkiewicza, polskich bitew z Turcją.

_|

|

|

REKLAMA

|

Cenega

Wielkimi krokami zbliża się premiera Men of War – komputerowej gry strategicznej. Men of War rozgrywa się w czasie II wojny światowej w Europie i Afryce. Gra składa się z trzech obszernych kampanii w których uczestniczymy jako żołnierze rosyjscy, niemieccy lub alianccy. Każda z kampanii posiada własny scenariusz osadzony w historycznych wydarzeniach. Warstwa graficzna gry cieszy oko realistycznymi terenami. Jak twierdzi wydawca, pojazdy i broń odtworzono ze szczególną dbałością i w oparciu o wojenną dokumentację, a równie bogato i rzetelnie stworzona została ścieżka dźwiękowa gry, posiadająca ponad sto nowych odgłosów strzałów i odgłosów wojny.

W planach wydawniczych Cenegi pojawił się także dodatek do kolejnej części cyklu kultowych strategii: Europa Universalis: Rzym. Vae Victis osadzone będzie w realiach starożytnego Rzymu. Gra przeniesie nas w lata 280 p.n.e – 27 p.n.e. – będziemy odpowiedzialni za rozwój wybranej przez nas jednej z ponad 50 frakcji. Swoją uwagę będzie można poświęcić rozwijaniu kultury, sprawom religii, ekonomii, militariom, nauce czy kontaktom dyplomatycznym naszego państwa.

City Interactive

Dla młodszych miłośników historii i gier komputerowych City Interactive przygotowało polską edycję gry logicznej Ancient Quest of Saqqarah osadzonej w konwencji starożytnego Egiptu. Trafi ona do sprzedaży w przeciągu kilku tygodni. Dla nieco starszych graczy wydawca przygotował grę przygodową typu point’n’click, w świecie fantasy stylizowanym na średniowiecze: Zaginiona historia: Tale of Hero.

Cyklady

Nakładem Cyklad w lutym ukaże się kolejna książka z zakresu historii Żydów w XX wieku: Pociąg Kasztnera. Prawdziwa historia Rezső Kasztnera, nieznanego bohatera Holokaustu Anny Porter. Kasztner był węgierskim Żydem, z zawodu prawnikiem i dziennikarzem. Podczas okupacji stanął na czele grupki osób próbującej uratować resztki żydowskiej ludności przed transportem do Auschwitz. Udało mu się ocalić 1684 Żydów i wysłać ich do Szwajcarii tak zwanym „pociągiem Kasztnera”. Tuż przed zakończeniem wojny przyczynił się do uratowania kolejnych kilkuset tysięcy osób, już wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Mimo to został kompletnie zapomniany przez historię.

Finna

Najnowszą publikacją wydawnictwa Finna są Cisi myśliwi Timothy'ego P. Mulligana. To zbiór sześciu rozbudowanych biogramów autorstwa znanych badaczy II wojny światowej. Bohaterami rozdziałów są postaci ważne dla losów podwodnej wojny, dowódcy U-bootów, o których jednak „wielka” historia zapomniała. Publikacja została wydana w znanej marynistom serii „z kotwiczką”.

Spośród nowości tego wydawnictwa warto też wspomnieć pozycję wydaną wprawdzie pod koniec 2008 roku, ale cieszącą się dużą (i zrozumiałą) popularnością wśród miłośników okresu napoleońskiego. Mowa o Memoriale ze św. Heleny autorstwa Emanuela de Las Cases – podstawowej i niezwykle obszernej książce, opisującej życie Napoleona na wygnaniu. Jej autor był jednym z 5 towarzyszy cesarza na wyspie, którzy pozostawili spisane wspomnienia z tego okresu. Książka ta stanowiła jedną z najpoczytniejszych lektur XIX wieku w Europie.

REKLAMA

Impuls

Oficyna Impuls wydała w styczniu nowatorską pracę z zakresu wciąz mało popularnych w Polsce women's studies. Kobiecość w obliczu zmian – studia interdyscyplinarne to publikacja zbiorowa traktująca o ulegającym przekształceniom na przestrzeni lat podejściu do płci żeńskiej. Autorki analizują problematykę z różnych perspektyw: psychologicznej, penitencjarnej, socjologicznej i religioznawczej (zobacz spis treści).

Instytut Wydawniczy Erica

W ofercie „Eriki” wyróżnia się pozycja z końca 2008 roku, która furorę zrobiła już na targach książki w Warszawie, o czym opowiadał na naszych łamach szef wydawnictwa, Przemysław Frankowski. Mowa o „Synach Rzeszy” Michaela Reynoldsa. Autor książki udzielił „Histmagowi” specjalnego wywiadu, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Okładka najnowszej wydanej w Polsce książki Michaela Reynoldsa

Iskry

Wydawnictwo Iskry poleca pozycję, która wkrótce ukaże się jego nakładem. Z Odyseuszem w zaświatach to najnowsza książka autorstwa znanego badacza antyku, Aleksandra Krawczuka. Wydawca zapowiada, że będzie to wyjątkowo interesująca książka: z typową dla siebie erudycją autor przeplata opowieści o czasach dawnych z wątkami współczesnymi, a losy innych z epizodami z własnej biografii. Tym razem przenosi się poza granice śmierci, wkracza w mroczną krainę Hadesa, za przewodnika mając Odyseusza, legendarnego króla Itaki.

Libron

Pisząc o ofercie Libronu po raz kolejny jesteśmy zmuszeni wspomnieć o pozycji wydanej pod koniec roku 2008. W listopadzie ukazał się kolejny tom z serii Osprey Kampanie: Kałka 1223. Najazd Mongołów Czyngis-chana na Ruś. Podobnie jak cała seria, został on wydany pod patronatem medialnym „Histmaga”. Zapraszamy do przeczytania recenzji, którą niedawno zamieściliśmy w naszym serwisie. Kolejne książki z niniejszej serii będą się ukazywać na przestrzeni 2009 roku.

Z innych nowości przewidzianych na początek tego roku warto wymienić trzeci tom trylogii autorstwa Witolda Chrzanowskiego „Kronika Słowian”. W tej części swojej pracy autor zajął się Rusią Kijowską i jej historią.

MAG

Wydawnictwo MAG poleca powieść Accelerando opublikowaną 14 stycznia. Nie jest to powieść o przeszłości, ale o przyszłości – złożona wizja rzeczywistości, jak czeka nas za kilka lat. Dlaczego o niej piszemy, jeśli tak dalece odbiega od tematyki „Histmaga”? Książka ta kontrastuje silnie z wizjami przeszłości, które badają historycy kina czy kultury masowej – wizjami z lat 60-80., na których kanwie do dzisiaj buduje się światy SF. I poprzez takie porównanie nowego spojrzenia ze starym, powieść Charlesa Strossa może zainteresować miłośników historii.

REKLAMA

Muza

Nakładem wydawnictwa „Muza” wkrótce ukaże się powieść Travisa Hollanda Archiwista z Łubianki, osadzona w najczarniejszych latach historii Rosji – okresie morderczych czystek stalinowskich. Wydawca opisuje fabułę następująco: Pavel Dubrow, archiwista z Łubianki, ma ustalić, kto jest autorem niezatytułowanego opowiadania, skonfiskowanego jednemu z wielu przetrzymywanych tam więźniów politycznych. Okazuje się nim pisarz - Izaak Babel, który spędza w więzieniu ostatnie dni swojego życia, pozbawiony możliwości pisania. Wstrząs, jakim jest spotkanie z Bablem twarzą w twarz, sprawia, że Dubrow podejmuje ryzykowną decyzję: postanawia za wszelką cenę ocalić ostatnie jego opowiadania. Po kryjomu wykrada je i chowa w swoim domu. Od tej chwili spokojne życie archiwisty nabiera tempa.

Ośrodek KARTA

Ośrodek KARTA informuje o premierze nowej serii wydawniczej „Kolekcje XX wieku”. Jako pierwszy okazał się w niej album zdjęć ze zbioru Janusza Przewłockiego pt. Wokół pałacu i dworu. Stanowi on wybór fotografii z najobszerniejszego i (zdaniem wydawcy) najbardziej niepowtarzalnego prywatnego zbioru obrazującego polskie ziemiaństwo i arystokrację przełomu XIX i XX stulecia. Zbiór ten obejmuje około 20 tysięcy obiektów pochodzących głównie z lat 1890–1939. Zdjęcia portretowe, indywidualne i grupowe, ukazują przedstawicieli najznakomitszych rodów arystokratycznych – Lubomirskich, Radziwiłłów, Branickich, Czartoryskich, Potockich, Zamoyskich, Tarnowskich, Sapiehów, ale także sceny z życia codziennego i z różnych uroczystości. Najstarsze fotografie pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, ze słynnych atelier fotograficznych (Walerego Rzewuskiego z Krakowa czy Jana Mieczkowskiego z Warszawy), najpóźniejsze z lat 30. XX wieku.

Prószyński i S-ka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka poleca kolejną pozycję z serii „Jasienica. Powrót”. Po wielu latach książki autorstwa legendy polskiej historiografii, Pawła Jasienicy znowu są dostępne i warto z tego skorzystać. Najnowsza książka, Dwie drogi. O powstaniu styczniowym trafiła do księgarń 22 stycznia. Wydawca zapowiada ją następująco: Kreśląc szerokie tło stosunków społeczno-politycznych i międzynarodowych, Paweł Jasienica analizuje przyczyny wybuchu i przebieg pierwszych miesięcy insurekcji. Okres przedpowstaniowy to tajne organizacje spiskowe, manifestacje patriotyczne krwawo tłumione przez władze carskie, okres żałoby narodowej, prowokacje policyjne, a także próby reform postulowanych przez Aleksandra Wielopolskiego i Andrzeja Zamoyskiego.

REKLAMA

PWN

PWN poleca nowy podręcznik akademicki, na który studenci historii czekali od wielu miesięcy. Historia Powszechna. Wiek XIX Andrzeja Chwalby to niewątpliwie pozycja nowatorska ze względu na podejście do tematu. Autor skupił się nie tylko na historii politycznej ale także na ujęciu antropologicznym. Uwzględnił różne dziedziny życia, do tej pory marginalizowane w podręcznikach – m.in. kulturę masową, sport, komunikację społeczną, urbanizację. Opowiedział również o życiu codziennym i rodzinnym w XIX stuleciu. Dał odpowiedzi na pytania nurtujące współcześnie żyjących – jak się wówczas podróżowało, gdzie się mieszkało, jakiej słuchano muzyki.

Rebis

Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby raz na zawsze, po wieki wieków usprawiedliwić okupację Europy. Po to, żeby ukryć cel wojny: Związek Radziecki rwał się do panowania nad światem. Owo panowanie chciano sobie zapewnić cudzymi rękami. Hitler miał zmiażdżyć Europę, a Stalin nieoczekiwanym uderzeniem wyzwolić ją spod władzy Hitlera. (...) Hitler zburzył plan Stalina. I wszystko runęło. Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby ukryć tę klęskę.

Dom wydawniczy REBIS poleca kolejną już wydaną nakładem tej oficyny książkę Wiktora Suworowa – znanego rosyjskiego pisarza, historyka i emigranta, na którym do dzisiaj ciąży wydany za czasów ZSRR wyrok śmierci. Książka trafi do sprzedaży w lutym.

Replika

W ofercie Repliki uwagę zwracają dwie pozycje. Wydana w ostatnich tygodniach książka Piraci w świecie grecko-rzymskim Philipa de Souzy to szerokie ujęcie tematu niezwykle istotnego dla historii starożytnej, a z reguły bagatelizowanego. Wkrótce ukaże się też inna, jak się zdaje interesująca, książka: Pomniki bólu i śmierci. Kamienne zabytki dawnego prawa na ziemiach polskich Szymona Wrzesińskiego będą prawdopodobnie pierwszą w Polsce popularną pozycją z pogranicza historii sztuki monumentalnej i epigrafiki.

Sic!

Książka Kinderszenen Jarosława Rymkiewicza ukazała się we wrześniu 2008 roku, warto jednak o niej przypomnieć, znalazła się bowiem na 5. miejscu w rankingu „Dziennika” na najlepsze książki 2008 roku. Pozycja ta została także zaliczona przez tygodnik „Wprost” do „książek, które wstrząsnęły Polską”. Jest to osobista relacja z powstania warszawskiego, a zarazem relacja z dzieciństwa, przez jednego z recenzentów określona mianem „odłamka z autobiografii”. Pozycja niewątpliwie warta lektury.

SuperNOVA

Jest zima 1940 roku. Kończy się pewna epoka w historii miasta pod Giewontem. Przedwojenne, wieloetniczne Zakopane, gdzie żyli obok siebie Polacy, Górale, Żydzi, Niemcy i Ukraińcy, przeobraża się w kurort dla niemieckich lotników. Powstaje Goralenvolk. Okupanci rozpoczynają przebudowę miasta. Zakopane ma wkrótce wizytować Heinrich Himmler, a zaciszny kurort pod Tatrami zostaje wybrany jako miejsce spotkania tajnych delegacji - tak najnowszą książkę Jacka Rębacza Zakopane: Luftkurort 1940 przedstawia wydawca.

REKLAMA

Universitas

Johan Huizinga znany jest przede wszystkim jako autor przełomowego dzieła „Jesień średniowiecza”. Wbrew pozorom najsłynniejszy holenderski badacz dziejów, tworzący w pierwszej połowie XX wieku, zajmował się nie tylko (ani nie przede wszystkim!) mediewistyką, ale także innymi epokami. Krakowski Universitas wydał w styczniu książkę „Kultura XVII-wiecznej Holandii” zawierającą trzy jego obszerne eseje. Huizinga omawia rozmaite czynniki, które w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat doprowadziły do tego, że na bagnach Holandii rozkwitło nagle potężne imperium handlowe i powstał odrębny naród – Holendrzy.

W ofercie Universitasu uwagę zwraca także potężny album przybliżający eksponaty będące w posiadaniu jednego z najważniejszych muzeów Krakowa. Mowa o liczącej 300 stron pracy Andrzeja Nowakowskiego i Stanisława Waltosia „Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfery i cienie”.

Videograf II

Spośród książek wydanych nakładem „Videografu II” chcielibyśmy przede wszystkim wymienić wydaną pod naszym patronatem drugą część trylogii „Krzyżowcy”, która dopiero co trafiła do sprzedaży. Rycerz Zakonu Templariuszy to kontynuacja opowieści o losach arystokraty Arna z Zachodniej Gocji, który w ramach pokuty za niedozwoloną miłość zostaje wysłany na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej. Trylogia autorstwa Jana Guillou, najpoczytniejszego współczesnego szwedzkiego autora, osiągnęła w Szwecji nakład ponad 2 milionów egzemplarzy. Przypomnijmy, że Szwecja ma dziewięć milionów mieszkańców, więc „Krzyżowców” można znaleźć w każdym niemal domu! Nakręcony na podstawie trylogii film jest najdroższą produkcją w dziejach kinematografii skandynawskiej.

_|

|

|

|

Wczoraj do naszej redakcji dotarł egzemplarz Rycerza Zakonu Templariuszy. Wkrótce opublikujemy recenzję powieści.

W ofercie „Videografu II” pojawiła się też perełka dla miłośników filmu. Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty to zawarte w jednym tomie syntetyczne ujęcie całych dziejów kina w Polsce – od pierwszych seansów filmowych na ziemiach polskich zorganizowanych w 1896 roku, aż po filmy zrealizowane w 2007 roku, które miały premierę w listopadzie roku 2008.

W.A.B

28 stycznia ukaże się książka Operacja „Walkiria” Tobiasa Kniebe. Pozycja ta traktuje o zamachu na Adolfa Hitlera, który w krytycznym momencie drugiej wojny światowej zorganizowała grupa niemieckich wojskowych pod wodzą pułkownika Clausa von Stauffenberga. Na kanwie tych wydarzeń oparto też, przypomnijmy, film fabularny Walkiria w reżyserii Bryana Singera, z Tomem Cruise’em w roli głównej.

Kolejny przegląd już za miesiąc.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone