Co warto przeczytać? – rozmowa z Bogusławem Brodeckim

opublikowano: 2008-12-01 23:20
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak co roku wielką popularnością cieszyło się stoisko Bellony – wydawnictwa o długich tradycjach, inicjatora utworzenia Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, a zarazem głównego organizatora Targów Książki Historycznej. O nowościach książkowych Bellony w rozmowie z „Histmagiem” opowiedział redaktor naczelny wydawnictwa, Bogusław Brodecki.
REKLAMA

– Wypadałoby zacząć od serii „Historyczne Bitwy” – mówi Bogusław Brodecki. – Ona bowiem na swój sposób buduje rangę naszej firmy. Wydajemy ją od początku lat 80. przy niesłabnącym zainteresowaniu. Wypuszczamy w tej serii jedną książkę na miesiąc, nie licząc wznowień starszych pozycji. Myślę, że warto wspomnieć o nowości autorstwa Michała Klimeckiego, czyli książce „Pekin Szanghaj Nankin 1937-1945”. Wojna chińsko-japońska to konflikt stosunkowo słabo znany w Polsce, myślę więc, że poświęcona mu pozycja może stanowić cenną lekturę. Szczególnie, że opisany epizod wojny należał do niezwykle okrutnych, a zarazem zapomnianych. W tej samej serii wznowiliśmy ostatnio pracę Lecha Wyszczelskiego „Niemen 1920” poświęconą bitwie, która była ukoronowaniem polskiego zwycięstwa w wojnie z bolszewikami.

Bogusław Brodecki, redaktor naczelny Bellony, przy stoisku wydawnictwa na XVII Targach Książki Historycznej w Warszawie. Oferta Bellony budzi jak widać niemałe zainteresowanie.
Dwie nowości książkowe związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Historyczne Bitwy” to seria tradycyjna, wydawana od długich lat. Dla kontrastu warto wspomnieć o serii nowej, złożonej z biografii wielkich postaci. Ukazały się w niej dotychczas m.in. biografie Justyniana i Iwana Groźnego. Wydajemy także serię „Dynastie i Wielkie Rody”. Dotąd ukazał się m.in. tom poświęcony rodowi Bonapartych, wkrótce na półki księgarń trafią „Burbonowie”. Nie wypada pominąć „Wielkich Imperiów”. To z kolei seria, w której można znaleźć już teraz opis dziejów carskiej Rosji i Hiszpanii, a wkrótce także m.in. Prus i Wielkiej Brytanii.

Na marginesie warto wspomnieć o cieszącej się dużą popularnością popularnonaukowej serii „Tajemnice i Zagadki Historii”. Niedawno wydaliśmy w niej pracę zbiorową „Herezje chrześcijańskie dawne i współczesne”. Poza „Historycznymi Bitwami” są to wszystko serie przekładowe.

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o dwóch bardzo aktualnych książkach. W związku z niedawną rocznicą wydaliśmy „Drogi do Niepodległej” – pozycję przybliżającą życie w Polsce po zakończeniu I wojny światowej. Życie widziane z bliska, pełne różnego rodzaju smaczków, z naciskiem położonym na codzienność. W dzisiejszą debatę publiczną niewątpliwie wpisuje się także książka „Śmierć generała Sikorskiego” autorstwa wnuka brygadiera, który poniósł tragiczną śmierć wraz z generałem. Oczywiście w ofercie naszego wydawnictwa można znaleźć także setki innych interesujących pozycji.

Rozmowę przeprowadził Kamil Janicki.

Korektę przeprowadziła: Joanna Łagoda

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone