Co warto przeczytać? – rozmowa z Bogusławem Brodeckim
– Wypadałoby zacząć od serii „Historyczne Bitwy” – mówi Bogusław Brodecki. – Ona bowiem na swój sposób buduje rangę naszej firmy. Wydajemy ją od początku lat 80. przy niesłabnącym zainteresowaniu. Wypuszczamy w tej serii jedną książkę na miesiąc, nie licząc wznowień starszych pozycji. Myślę, że warto wspomnieć o nowości autorstwa Michała Klimeckiego, czyli książce „Pekin Szanghaj Nankin 1937-1945”. Wojna chińsko-japońska to konflikt stosunkowo słabo znany w Polsce, myślę więc, że poświęcona mu pozycja może stanowić cenną lekturę. Szczególnie, że opisany epizod wojny należał do niezwykle okrutnych, a zarazem zapomnianych. W tej samej serii wznowiliśmy ostatnio pracę Lecha Wyszczelskiego „Niemen 1920” poświęconą bitwie, która była ukoronowaniem polskiego zwycięstwa w wojnie z bolszewikami.
„Historyczne Bitwy” to seria tradycyjna, wydawana od długich lat. Dla kontrastu warto wspomnieć o serii nowej, złożonej z biografii wielkich postaci. Ukazały się w niej dotychczas m.in. biografie Justyniana i Iwana Groźnego. Wydajemy także serię „Dynastie i Wielkie Rody”. Dotąd ukazał się m.in. tom poświęcony rodowi Bonapartych, wkrótce na półki księgarń trafią „Burbonowie”. Nie wypada pominąć „Wielkich Imperiów”. To z kolei seria, w której można znaleźć już teraz opis dziejów carskiej Rosji i Hiszpanii, a wkrótce także m.in. Prus i Wielkiej Brytanii.
Na marginesie warto wspomnieć o cieszącej się dużą popularnością popularnonaukowej serii „Tajemnice i Zagadki Historii”. Niedawno wydaliśmy w niej pracę zbiorową „Herezje chrześcijańskie dawne i współczesne”. Poza „Historycznymi Bitwami” są to wszystko serie przekładowe.
Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o dwóch bardzo aktualnych książkach. W związku z niedawną rocznicą wydaliśmy „Drogi do Niepodległej” – pozycję przybliżającą życie w Polsce po zakończeniu I wojny światowej. Życie widziane z bliska, pełne różnego rodzaju smaczków, z naciskiem położonym na codzienność. W dzisiejszą debatę publiczną niewątpliwie wpisuje się także książka „Śmierć generała Sikorskiego” autorstwa wnuka brygadiera, który poniósł tragiczną śmierć wraz z generałem. Oczywiście w ofercie naszego wydawnictwa można znaleźć także setki innych interesujących pozycji.
Rozmowę przeprowadził Kamil Janicki.
Korektę przeprowadziła: Joanna Łagoda