Co wydarzyło się 24 maja?

opublikowano: 2017-05-24 06:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Dokładnie 86 lat temu oddano do użytku maszt radiowy w Raszynie (de facto w Łazach), do 1962 roku najwyższą budowlę w Europie. Co jeszcze wydarzyło się 24 maja? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 24 maja? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: 24 maja to w Wojsku Polskim Święto Wojsk Specjalnych, obchodzone w rocznicę utworzenia tego rodzaju wojsk w 2007 roku. Polscy „specjalsi” są cenieni w świecie, pełniąc istotną funkcję w odpowiednim komponencie sił NATO. Choć oczywiście najlepiej znaną tego typu jednostką jest GROM , to warto przypomnieć, że polskie oddziały specjalne mają dłuższą historię – w latach II wojny światowej byli to Cichociemni oraz kompanie Commando na froncie wschodnim, od lat 60. funkcjonował 1. Batalion Szturmowy (dzisiaj Jednostka Wojskowa Komandosów), a w latach 70. przy Marynarce Wojennej powstał oddział morski „Formoza”. W ostatnich latach skład tego rodzaju wojsk uzupełniły dwie kolejne jednostki, odwołujące się swoimi tradycjami do Armii Krajowej i noszące nazwy „Agat” (lekka piechota) oraz „Nil” (dowodzenie).
Życzenia od Histmaga: 76 lat temu urodził się Bob Dylan – amerykański poeta, pieśniarz, symbol muzyki i pokolenia lat 60. Gra we własnym stylu, będącym połączeniem bluesa, folku, rocka i country, dodatkowo śpiewając w charakterystyczny sposób. Stworzył wiele klasycznych i coverowanych później utworów muzyki rozrywkowej. Jego piosenki miały niejednokrotnie charakter protest songów. W Polsce koncertował kilkukrotnie, ostatnio w 2014 roku. Panu Bobowi składamy najlepsze życzenia i przypominamy jeden z jego najważniejszych utworów: Blowing In The Wind
Z archiwum Histmaga: 24 maja 1972 roku Frakcja Czerwonej Armii (RAF) przeprowadziła zamach na kwaterę NATO w Heidelbergu w RFN. Organizacja ta, wywodząca się z ruchu radykalnej niemieckiej młodej lewicy, zasłynęła licznymi zamachami i porwaniami, stając się symbolem lewackiego terroryzmu zachodnioeuropejskiego. Historię organizacji przybliżył na naszych łamach Przemysław Mrówka

Muzyka z Histmag.org: 24 maja 1889 roku w „Kurierze Codziennym” wydrukowano pierwszy rozdział powieści Bolesława Prusa pt. „Lalka”. Dziś utwór ten ma status największej powieści polskiej XIX wieku i jednego z filarów kanonu lektur szkolnej. Tematyka ta przeżywa zaś ostatnio renesans, choćby dzięki... profilowi Stanisława Wokulskiego w serwisie Facebook, który przypomina trudną miłość głównego bohatera do Izabeli Łęckiej i pokazuje, że była to zła kobieta. My tymczasem przypominamy muzyczne streszczenie powieści autorstwa niezapomnianych T-raperów znad Wisły:

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
62
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-25-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone