Co wydarzyło się 31 marca?

opublikowano: 2017-03-31 06:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Dokładnie 3 lata temu zamknięto ostatnią w Europie regularną linię (Wolsztyn-Leszno) zwykłego ruchu pasażerskiego obsługiwaną przez parowozy. Co jeszcze wydarzyło się 31 marca w historii? Zapraszamy do lektury naszego porannego przeglądu w sam raz do kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 31 marca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznice na dziś: 776 lat temu w trakcie I najazdu mongolskiego na Polskę wycofujące się wojska mongolskie spaliły Kraków; 128 lat temu otwarto Wieżę Eiffla w Paryżu; 108 lat temu w stoczni w Belfaście rozpoczęto budowę Titanica; a 19 lat temu Polska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Unią Europejską.
Sylwetka: Dokładnie 37 lat temu 31 marca 1980 w Tucson w stanie Arizona zmarł Jesse Owens, amerykański lekkoatleta, który na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku zdobył cztery złote medale. Ku złości gospodarza zawodów, Adolfa Hitlera. Więcej o nim przeczytacie w naszym portalu .
Z archiwum Histmaga: 31 marca 1939 roku, po zajęciu reszty Czechosłowacji przez III Rzeszę, Wincenty Witos powrócił stamtąd z emigracji politycznej do Polski. Dokładnie 6 lat później został aresztowany na 5 dni przez Rosjan w celu nakłonienia go do współpracy z Krajową Radą Narodową. Więcej o polskim Cincinnatusie przeczytacie w naszym portalu .

Kino z Histmag.org: Dokładnie 18 lat temu, 31 marca 1999 roku w Stanach Zjednoczonych miała miejsce premiera filmu braci Wachowskich Matrix. Przypomnijmy sobie zapowiedź tej produkcji:

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone