Zapowiedzi imprez historycznych (28.04.2016)

opublikowano: 2016-04-28 13:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Kozłówce, Cieszynie, Wrześni, Poznaniu, Warszawie i Krakowie!
REKLAMA

„Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach” na wystawie w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Od 29 kwietnia do 30 października w sali wystaw czasowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie czynna wystawa „Bakalaureaty arystokraty. Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach”. Wystawa pod patronatem Histmag.org!

Ekspozycja odnosi się do procesu zdobywania wiedzy od tradycyjnego kształcenia najmłodszych w rodzinie i nauki poprzez zabawę do tytułowego egzaminu dojrzałości. Ramy czasowe ekspozycji sięgają XVII wieku po lata 30. XX wieku. W spektrum zainteresowań są młodzi reprezentanci rodu Zamoyskich oraz innych rodzin arystokratów polskich z nimi skoligaconych. Przedstawieni zostaną m.in. późniejsi ordynaci, politycy, społecznicy i artyści - zapraszają organizatorzy, którzy deklarują, że potraktowali określenie „edukacja” bardzo szeroko. - Po pierwsze, nawiązali do „edukacji renesansowej”, przywołanej dzięki postaci Tomasza Zamoyskiego, przyszłego II ordynata na Zamościu. Zostaną tu zaprezentowane m.in. materiały Akademii Zamojskiej oraz portret młodego Tomasza na tle ksiąg. Drugim aspektem będzie „edukacja rodzinna”, czyli wychowanie w domu. Zaprezentujemy elementy wyposażenia pokoju dziecinnego (kołyskę, wannę do kąpania z funkcją bujania, metalowe łóżeczko, przedmioty do pielęgnacji niemowląt, zabawki itp.). Nieobca nam będzie tematyka edukacji wojskowej: militaria używane przez chłopców: szable, tarcza, misiurka, imitacje broni myśliwskiej. Będzie słowo o edukacji sportowej, m.in. w nawiązaniu do działalności Zamoyskich w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i do znaczenia organizacji dla wychowania fizycznego młodzieży oraz krzewienia patriotyzmu. Na wystawie znajdzie się miejsce dla wychowania religijnego (eksponowane katechizmy oraz prasa katolicka dla dzieci i młodzieży), a także artystycznego. Będzie mowa o edukacji w szkole oraz poprzez podróże zagraniczne.

Dla potrzeb wystawy zostanie zaaranżowany pokój dziecięcy z pełnym wyposażeniem. Nie zabraknie ikonografii przywołującej dzieci: obrazów, grafik i fotografii. Będą również ciekawostki związane z rodziną Zamoyskich: ich listy pisane w okresie edukacji, plany zajęć, dzienniczki itp.

REKLAMA

Patronami medialnymi wystawy są: TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Spotkania z Zabytkami, wydawnictwo HistMag, portal Historia.org.pl, Panorama Lubelska, Lajf Magazyn Lubelski.

Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet: „Wspieranie działań muzealnych”.

Nadesłane na Histmag24 : Najstarsze listy cieszyńskich chłopów w Cieszynie

W piątek, 29 kwietnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie odbędzie się już XX spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” zatytułowane „Ludzie listy piszą...”

Spotkanie będzie poświęcone zanikającej sztuce pisania listów. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane najstarsze zachowane w Książnicy listy chłopskie. Czy jest coś szczególnego w tym, że 150 lat temu na Śląsku Cieszyńskim nawet ludzie z najniższych warstw społecznych pisali do siebie listy? Kim byli ich nadawcy? O czym, do kogo i w jakim języku pisali? Prezentacja kilku listów - niepozornych, ale bezcennych pamiątek po naszych przodkach pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania, a być może będzie także okazją do refleksji nad korzeniami kultury cieszyńskiej i nad naszą własną tożsamością - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie książnicy

„Burza nad kresami” - inscenizacja historyczna we Wrześni

W sobotę 30 kwietnia we Wrześni odbędzie się wydarzenie, które umożliwi przeniesie się na Wileńszczyznę do roku 1944. Wszystko to za sprawą inscenizacji historycznej pt. „Burza nad Kresami”, która przedstawiać będzie bitwę pod Krawczunami– Nowosiółkami.

Bitwa pod Krawczunami- Nowosiółkami była największym bezpośrednim starciem wileńskich brygad Armii Krajowej z niemieckimi obrońcami Wileńszczyzny. Doszło do niej 13 lipca 1944 r. w wyniku spotkania wycofującej się Wilna grupy pod dowództwem gen. Stahela, z żołnierzami 2. zgrupowania AK mjr. Mieczysława Potockiego ps. „Węgielny”. Polskim partyzantom przyszło wtedy zmierzyć się z doborowymi jednostkami wojsk niemieckich, z których na szczególna uwagę zasługuje 16. Fallschirmjäger-Regiment, który wspierając kolumnę Wehrmachtu, umożliwił im przeprawę przez Wilię i przebicie się przez pierścień okrążenia.

REKLAMA

Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 16.00, przy torze „Małpi gaj” (ul Działkowców) we Wrześni. Wezmą w niej udział rekonstruktorzy z całej Polski, wykorzystane zostaną oryginalne pojazdy z czasów II wojny światowej. Oprócz inscenizacji odbędzie się również pokaz uzbrojenia i pojazdów historycznych oraz prezentacja grup rekonstrukcji historycznej. Tradycyjnie pojawi się również kuchnia polowa.

Grupy rekonstrukcji historycznej biorące udział w wydarzeniu: GRH „Niezłomni 1945”, GRH 68 pułku piechoty, GRH „Grenadiere”, Kampfgruppe Luger, GRH „Landser”, GRH WSGO „Warta”, GRH „Gryf”, Drużyna Tradycji 70 pułku piechoty

Organizatorzy: GRH „Niezłomni 1945”, GRH 68pp, Wrzesiński Ośrodek Kultury, Miasto i Gmina Września, Wrzesińskie Obiekty Sportowo- Rekreacyjne

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wielka Majówka w Poznaniu

Brama Poznania serdecznie zaprasza w dniach 30 kwietnia 1 maja, w sobotę i niedzielę, między 12:00 a 17:00.* na Wielką Majówkę – drugą rocznicę otwarcia placówki.

_Choć wygląda dużo bardziej dorośle, przenosi w czasie, a w swych progach gościła tysiące zwiedzających i setki wydarzeń, Brama Poznania kończy dopiero dwa lata! Rzeka Cybina wciąż wartko płynie obok, Katedra wciąż zachwyca, a Śródka przeżywa drugą młodość. I wszystko tuż obok niepozornej, betonowej kostki.

Z okazji drugich urodzin postanowiliśmy… łączyć! Przeszłość z przyszłością, dziedzictwo z współczesnością, kulturę z naturą, dzień z nocą, starych z młodymi, dzieci z dorosłymi, wreszcie – osoby zdrowe z osobami z niepełnosprawnościami!_

Oba dni wieńczyć zaś będzie niezwykłe wydarzenie „Widowisko 966” organizowane z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Szykuje się opowieść, o której nie dowiemy się w szkołach, artystyczna interpretacja momentu powstania państwa polskiego, wydarzenie arcyciekawe. Historię Mieszka i Dobrawy poznamy za pomocą nowych mediów, których istnienia sam książę nie przewidział. Intryga polityczna i miłosna, ucieczka i gonitwa, królewski orszak i tajemnicze postaci - zapraszają organizatorzy.

REKLAMA

Pokaz odbędzie się w godzinach 21:30 i 22:00 na fasadzie Bramy Poznania i okolicznych budynkach, wstęp jest darmowy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Od Aleksandrii do Aleksandra w Warszawie

Warszawy historia ukryta zaprasza na spacer „Od Aleksandrii do Aleksandra”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 30 kwietnia o godzinie 11:00. Zbiórka przed pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Przed wojną planowano budowę Alei na Skarpie, jednak zamiarów nie udało się zrealizować. Dzisiaj szlak brzegiem Skarpy znalazł się obok głównych ciągów komunikacyjnych miasta. Przejdziemy zatem wzdłuż niego, przypominając sobie o wydarzeniach wielkich i ważnych, oraz małych i drobnych, jakie w cieniu Skarpy działy się na przestrzeni wieków. Wyruszymy z Aleksandrii by zakończyć na dawnym placu Aleksandra, obecnie noszącym nazwę placu Trzech Krzyży. - zachęcają organizatorzy.

Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się:

  • do kogo przychodzono na obiad by skorzystać z toalety ?
  • dlaczego minaret stał niedaleko miejsca spotkań masonów?
  • gdzie erotyczne podboje prowadził Kazimierz Poniatowski?
  • jak nazywała się pierwsza „businesswoman” w Królestwie Polskim i co nam po niej do dzisiaj zostało?
  • który przemysłowiec jako jeden z pierwszych wprowadził rzetelne umowy o pracę?
  • który budynek powstał w efekcie zamachu na cara Aleksandra II?
  • w którym miejscu leżą fragmenty pałacu Kronenberga?
  • gdzie Leopold Tyrmand napisał „Złego”?
  • gdzie była Aleksandria i skąd się wzięły Dynasy?

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk.

Spacer jest organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

„Czystego nie zawsze czyste sprawy” - spacer w Warszawie

Butem po Wawie zaprasza na spacer „Czystego nie zawsze czyste sprawy”, który odbędzie się w najbliższy wtorek 3 maja o godzinie 13:00. Zbiórka przy skrzyżowaniu Hrubieszowskiej i Karolkowej.

Dziś to kawałek Woli. Historyczna nazwa tego fragmentu miasta raczej rzadko pada z ust współczesnych warszawiaków. Kto dziś powie: „gazownia na Czystem”? Pewnie jeszcze mniej osób wie, skąd w ogóle wzięła się ta nazwa, tak bardzo przecież niekorespondująca z przemysłową przeszłością tego miejsca. To właśnie rewolucja przemysłowa bezpowrotnie zmieniła charakter osady pełnej niegdyś ogrodów i zieleni, a budowa linii kolejowej warszawsko-wiedeńskiej przesądziła o jej współczesnych granicach. Dziś trudno uwierzyć, że ulica Barska tak bardzo przecież związana z Ochotą, historycznie należała do dóbr osady Czyste. Jedno jest pewne. Niezależnie od tego czy będziemy mówić o przedwojennej czy powojennej historii Czystego, akcentów robotniczo-przemysłowych nie zabraknie i to one będą osią spaceru, na który serdecznie zapraszam. - zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu „Butem po Wawie”.

REKLAMA

Podczas wycieczki będzie można dowiedzieć się m.in.:

  • czy po stolicy mogły jeździć tramwaje napędzane powietrzem,
  • dlaczego w przedwojennej fabryce Philipsa pracowały głównie panie,
  • kiedy i dlaczego na ulice Warszawy na krótko powróciły tramwaje konne,
  • czy dobrze wysmażone pierogi mogły przekreślić karierę Łomnickiego i jak mistrz trafił na Wolę,
  • gdzie narodziła się „Aga” i „Szarotka” oraz pierwszy polski walkman „Kajtek”,
  • jakim bohaterskim czynem zapisała się nauczycielka, o której wiersze pisali Staff i Szymborska,
  • jakie wydarzenie znane jest pod nazwą czarnego czwartku stołecznej komunikacji,
  • w którym wolskim klubie zaczynał karierę Janusz Kusociński i czy Stanisław Królak faktycznie bił radzieckich kolarzy pompką rowerową,
  • gdzie mieści się sierociniec, który prowadził Janusz Korczak i czy Henryk Goldszmit zawsze był taki święty.

Spacer jest organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Koncert Niepodległości w Warszawie

We wtorek 3 maja w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się "II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja". Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Będzie to już łącznie 9. edycja "Koncertu Niepodległości" – wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz w Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (od 2013) r. - informują organizatorzy. - "Koncert Niepodległości" z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. W czasie ubiegłorocznego VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980”, liczba chętnych do jego obejrzenia o blisko 6000 osób przerosła liczbę dostępnych wejściówek.

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie premiera współczesnej aranżacji pieśni "Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey". Jest to praktycznie zapomniany i niewykonywany utwór pochodzący z czasów uchwalenia Konstytucji.

Więcej informacji "na stronie wydarzenia":www.koncertniepodleglosci.pl.

„Pomnik to zbyt mało” - wykład w Krakowie

W czwartek 5 maja o godz. 18:00 w muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się wykład z cyklu „Genius Loci - miejsce, ludzie, zbiory” zatytułowany „Pomnik to zbyt mało”.

Leon Wyczółkowski, Husarz siedzący na koniu i dmący w róg - projekt na pomnik Jana Matejki

O innowacyjnych pomysłach uczczenia pamięci Jana Matejki i ich realizacjach opowie Marta Kłak-Ambrożkiewicz - kustosz MNK, kurator kolekcji Jana Matejki.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie muzeum.

Nadesłane na Histmag24 : III Warszawskie Dni Kawaleryjskie

W sobotę i niedzielę, 7 i 8 maja odbędą się w Łazienkach Królewskich w Warszawie III Warszawskie Dni Kawaleryjskie.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie odbędą się w Łazienkach Królewskich w Warszawie już po raz trzeci. Podczas tegorocznej edycji Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego – organizator imprezy - obchodzić będzie 12 rocznicę swojego powstania. Specjalnie dla mieszkańców stolicy, kawalerzyści przygotowali szereg atrakcji. Wystarczy wybrać się na spacer do Łazienek Królewskich w weekend 7/8 maja, by cofnąć się w czasie do lat 30. i poczuć klimat przedwojennej Warszawy - zachęcają organizatorzy. - Gościem honorowym Warszawskich Dni Kawaleryjskich będzie ostatni żyjący weteran 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – pan porucznik Henryk Prajs, który ukończył w tym roku swoje 99 urodziny. Po raz pierwszy do Łazienek Królewskich zawitają także bracia Węgrzy! Huzarzy zaprezentują się w pięknych mundurach i wskoczą na konie polskich szwoleżerów.

Więcej informacji i dokładny program na stronie wydarzenia

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone