Zapowiedzi imprez historycznych (24.03.2016)

opublikowano: 2016-03-24 11:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.
REKLAMA

Wielkanoc w Muzeum Narodowym w Warszawie

W dniach 24, 25, 28 i 29 marca, czyli w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny i wtorek po świętach o godz. 12:00 odbędą się wielkanocne warsztaty dla rodzin z dziećmi „Wielkanocne pisanki, kraszanki i kogutki”.

Co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a jajko ze Zmartwychwstaniem? Dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem żuru i śledzia? Te pytania mogą paść przy świątecznym stole. Zapraszamy na zajęcia, podczas których dzieła sztuki będą ilustracją lub pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów związanych ze świętami Wielkiej Nocy - zachęcają organizatorzy.

Ponadto muzeum zaprasza na oprowadzanie tematyczne „Wielkanocna ikonografia w średniowieczu”, które odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny, 28 marca o godz. 13:00 i 15:00.

Sceny pasyjne w sztuce średniowiecznej oparte są nie tylko o relacje ewangeliczne. Na ich przesłanie składa się bogata tradycja apokryfów, legend, pism teologicznych, misteriów. Spotkanie będzie okazją do poznania jej bogactwa - informują organizatorzy.

Więcej informacji na stronach muzeum: o warsztatach i o oprowadzaniu.

Emaus na Zwierzyńcu w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 28 marca w godz. 10.00–18.00 do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41 na doroczne wspólne świętowanie!

Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. Nazwa nawiązuje do historii przytoczonej w Ewangelii przez św. Łukasza, kiedy to uczniowie Chrystusa szli do wsi Emaus i po drodze spotkali Zmartwychwstałego, lecz z początku Go nie rozpoznali. Na pamiątkę tego wydarzenia w średniowiecznej Europie w Poniedziałek Wielkanocny odbywały się pielgrzymki do kościołów położonych poza miastem, którym towarzyszyły odpusty. Pierwsza pisemna wzmianka o Emausie obchodzonym pod klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu pochodzi z końca XVI wieku. Na terenie dzisiejszego Krakowa obchodzono Emaus także w innych, nieistniejących dziś kościołach, ale tylko ten zwierzyniecki dotrwał do naszych czasów. Na odpuście można było kupić m.in. słodycze, pierniki, zabawki, drewniane figurki, korale, biżuterię, różańce, obrazki świętych - informują organiztorzy. - Odpustowym zabawkom często przypisywano ściśle określoną funkcję i symbolikę. Jedną z nich było tzw. drzewko życia, wykonane z patyka z zatkniętymi drewnianymi listkami, na którego szczycie umieszczano figurkę ptaka lub gniazda z pisklętami. Przypominało ono wiosenne odradzanie się życia i miało nawiązywać też do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i dawnych wierzeń, w których dusze zmarłych pod postaciami ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew cmentarnych. Zakupione na Emausie drzewko życia było niegdyś nieodłącznym elementem wiosny w Krakowie. Obecnie zmienił się charakter dawnego Emausu, tradycyjne zabawki i wyroby rzemieślnicze zostały w znacznej mierze zastąpione przez wszechobecny plastik. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od kilku już lat organizuje Przystanek Emaus, aby przypomnieć o nieco zapomnianych zwyczajach wielkanocnych, oryginalnych zabawkach i tradycjach związanych z dorocznym odpustem.

REKLAMA

Więcej informacji i dokładny program wydarzenia na stronie muzeum.

„Służba Bezpieczeństwa w Stolicy Apostolskiej” - wykład w Gdańsku

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza w środę 30 marca o godz. 17.00 do siedziby oddziału IPN w Gdańśku, sala im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” (al. Grunwaldzka 216) na spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Gość spotkania, dziennikarz Cezary Gmyz, przedstawi wykład pt. „Służba Bezpieczeństwa w Stolicy Apostolskiej: agentura i »nielegałowie«”.

Działalność operacyjna wymierzona w Watykan stanowiła jedno z głównych zadań pionu I Służby Bezpieczeństwa. Stolica Piotrowa stała się obiektem wzmożonego zainteresowania peerelowskich tajnych służb zwłaszcza po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża. Rdzeniem funkcjonowania SB była agentura, wśród której unikalną rolę odgrywali „nielegałowie”, agenci wywiadu bez immunitetu dyplomatycznego i ze specjalnie spreparowaną tożsamością. Jednym z nielicznych opisanych agentów-nielegałów był Tomasz Turowski, od 1972 związany z Departamentem I MSW, od 1973 kadrowy oficer. Jego zadanie polegało na przeniknięciu do zakonu jezuitów w Watykanie. Do zakonu przyjęto go w Warszawie, a w 1974 wysłano do Włoch, gdzie został klerykiem. W Rzymie pracował w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. W działalności wywiadowczej funkcjonował jako źródło nr 10682 i 9596 lub „Orsom” i „Ritter”. W stolicy Włoch przebywał do 1980, po czym przeor zakonu przeniósł go do Paryża. Tam inwigilował polskie emigracyjne środowiska opozycji politycznej.

REKLAMA

Tematykę watykańskiej agentury i nielegalnych agentów przybliży Cezary Gmyz, publicysta, dziennikarz, związany m.in. z tygodnikiem „Wprost” (2003–2007), „Rzeczpospolitą” (2007–2012), tygodnikiem „Do Rzeczy” i Telewizją Republika (od 2013). Autor cyklu „Z filmoteki bezpieki” realizowanego wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Przedstawiciel dziennikarstwa śledczego, gatunku ginącego, bohater wywiadu-rzeki Zawód: dziennikarz śledczy (2013).

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia IPN

„Polskie obozy koncentracyjne” – histeria czy problem? - debata w Warszawie

W czwartek 31 marca o godz. 18:30 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się debata „Polskie obozy koncentracyjne” – histeria czy problem?

Co Polska jako państwo powinna zrobić wobec dość często pojawiającego się za granicą zniesławiającego określenia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy śmierci”? Epitet używany w niektórych mediach czy publikacjach w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych znajdujących się w granicach okupowanej Polski, nie odnosi się – jak postulowaliby niektórzy – tylko do położenia geograficznego tych obozów, ale zdaje się sugerować, że zakładali je i zarządzali nimi Polacy. Czy takie działania są celowe? Czy świadczy to o toczącej się w kwestii pamięci o II wojnie światowej swego rodzaju bezpardonowej batalii o pamięć? Czy sytuacja w której prezydent USA Barack Obama podczas uroczystości nadania „Medalu Wolności” Janowi Karskiemu „przejęzycza” się mówiąc o „polskich obozach śmierci”, nie powinna być dla nas ostatecznym dzwonkiem alarmowym? Termin „polskie obozy koncentracyjne” pojawia się również i to coraz częściej w prasie niemieckiej. W tytułach takich jak „Der Spiegel”, „Bild”, „Der Tagesspiegel”, „Stern”, „Die Welt” – czy Polska winna wytaczać tym gazetom procesy o zniesławienie? Czy wciąż powracające w przestrzeni publicznej tego typu określenia nie są też widomym znakiem mizernej polityki historycznej prowadzonej przez nasz kraj? Jak w takim razie miałaby wyglądać, coraz głośniej postulowana obecnie, ofensywna polityka pamięci? A może takie działania nie są potrzebne? Może Polska ulega swego rodzaju histerii na tym punkcie i najlepszą reakcją jest spokój. Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że mimo „głośnych przypadków” skala tego zjawiska jest marginalna, a Polska ostro reagując, toczy w gruncie rzeczy zastępcze spory, podczas gdy prawdziwy problem naszego wizerunku w świecie leży, gdzie indziej – przede wszystkim „tu i teraz”?

REKLAMA

W dyskusji udział wezmą:

  • dr Dominika Kozłowska – filozof, publicystka, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”
  • prof. Antoni Dudek – historyk, politolog, Instytut Pamięci Narodowej
  • Konstanty Gebert – psycholog, tłumacz, dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej”
  • Dawid Wildstein - dziennikarz i reporter, szef publicystyki w TVP Info, wicenaczelny kwartalnika „Fronda lux”
  • prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik „Liberté!” i Forum Żydów Polskich.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - konferencja we Wrocławiu

III Obrady o Kulturze Staropolskiej „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - ogólnopolska konferencja naukowa o relacjach międzypokoleniowych w epoce staropolskiej odbędą się 31.03-01.04.16 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej 49 we Wrocławiu. Konferencja pod patronatem Histmag.org!

REKLAMA

Studenckie Koło Naukowe Nowożytników im. W. Czaplińskiego ma zaprasza miłośników historii i innych dziedzin humanistyki na ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową, organizowaną w ramach III Obrad o Kulturze Staropolskiej - „Relacje międzypokoleniowe w epoce staropolskiej”.

W czasie konferencji Nowożytnicy chcą się zastanowić jak wyglądała zmiana pokoleniowa w Rzeczypospolitej? Jak układały się relacje między rodzicami, a dziećmi? Jak wyglądały relacje między pokoleniami w tradycji i kulturze staropolskiej? Jak do tych spraw podchodziły poszczególne wyznania? Jak wyglądało wychowanie dzieci w omawianej epoce? Organizatorzy zaplanowali również dla uczestników wydarzenia koncert muzyki dawnej Oak Brothers. Radosław i Szczepan Dembińscy zagrają na viola da gambo i wiolonczeli, drugiego dnia obrad.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszego dnia wystąpią również eksperci w postaci profesorów i doktorów z różnych dziedzin humanistyki z UWr i UW.

Szczegółowy program konferencji pojawi się wkrótce na stronie wydarzenia na fb. Zainteresowani konferencją proszeni są o jej śledzenie.

Dziedzictwo 966: Wiara – 31 III – 3 IV w Poznaniu

Zapraszamy na koncerty muzyki sakralnej i obrzędowej różnych wyznań, warsztaty pamięci i tolerancji, wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem i panel dyskusyjny o wierze we współczesnej Polsce, które odbędą się w dniach: 31 marca – 3 kwietnia w Bramie Poznania. Wydarzeniu patronuje portal Histmag.org.

REKLAMA

Przyjęcie chrztu przez Mieszka I to akt zarówno religijny jak i polityczny. Wprowadzenie nowego systemu wierzeń – chrześcijaństwa – było procesem długotrwałym i złożonym. W panteonie bogów słowiańskich znalazło się miejsce dla tego najpotężniejszego, który z czasem wyparł swoich poprzedników. Wierzyli w niego sąsiadujący z Polanami poddani cesarza, którzy, jak wydawało się mieszkańcom tutejszych grodów – dzięki jego wsparciu wygrywali wszystkie bitwy i potyczki. Nie pozostało nic innego jak przyjąć chrzest, uwierzyć w nowego Boga i jemu powierzyć swój los.

Wiara, niezależnie od tego w kogo lub w co, łączy ludzi niewidoczną nicią transcendentnej wspólnoty, w której odnaleźć możemy odnaleźć się, bez odwoływania do wyższości jednych ludzi nad drugimi i jednych religii nad innymi. Wiara, głęboka i autentyczna może być w dzisiejszym świecie szansą porozumienia ponad podziałami.

Pojęcie wiary i religijności przyświecało nam w tworzeniu bogatego programu wydarzeń tej odsłony. Zwracamy uwagę na religijne dziedzictwo chrześcijaństwa i innych wierzeń, które można było niegdyś spotkać na terenie Poznania i Rzeczypospolitej. Zakładamy, że państwo rosło w siłę wtedy, gdy oferowało schronienie i spokój katolikom, protestantom, osobom prawosławnym, Żydom i wyznawcom różnych religii. Zapraszamy na koncerty muzyki sakralnej i obrzędowej różnych wyznań, warsztaty pamięci i tolerancji, wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem i panel dyskusyjny o wierze we współczesnej Polsce.

PROGRAM:

Czwartek, 31.03.

16:00 - Wykład: Rzeczpospolita - kraj tolerancji. Słowo o konfederacji warszawskiej

18:00 - Wykład: Chrzest - woda. Rytualne znaczenie wody w chrześijaństwie i innych systemach wierzeń

Piątek: 1.04.

10:00 - 17:00: Warsztaty pamięci i tolerancji

18:00 - koncert Pawła Szamburskiego (klarnet) w kościele Najświętszej Marii Panny in summo

19:30 - koncert Adama Struga i Monodii Polskiej w Katedrze

20:30 - koncert zespołu Berjozkele w kościele św. Kazimierza na Wzgórzu Reformatów

Sobota: 2.04.

10:00 - 16:00 Warsztaty pamięci i tolerancji - wyjście w teren

16:00 - zwiedzanie z przewodnikiem "Święta Śródka"

Niedziela, 3.04.

12:00 - 15:00 Kuchnie religijne w Bramie Poznania (koszerne, postne, halal)

15:00 - Panel dyskusyjny: Wiara we współczesnej Polsce

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

ZAPRASZAMY!

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest966

Zobacz też:

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone