Wielkanoc i początki chrześcijaństwa

opublikowano: 2018-03-29 12:45— aktualizowano: 2022-04-14 06:12
wolna licencja
poleć artykuł:
Wielkanoc to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan, którzy upamiętniają śmierć na krzyżu i, jak wierzą, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Te wydarzenia, to także początki nowej religii - chrześcijaństwa. Wielki post, Triduum Paschalne i sama Wielkanoc, jej symbole i tradycje, a także Jezus Chrystus jako postać historyczna, rozważania wielkanocne, czy początki chrześcijaństwa i jego historia to tylko niektóre świąteczne tematy, które poruszamy w naszych artykułach.
REKLAMA

Wielki post i Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan, którzy upamiętniają śmierć na krzyżu i, jak wierzą, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Skąd się wzięły obrzędy Wielkanocne? Czy można uznać, ze to święto wszystkich kultur? Jak obchodzono wielki post po staropolsku? Jaka jest historia i symbolika kolejnych dni Triduum paschalnego? A jakie są tradycję obchodzone w samą Wielkanoc? O tym wszystkim i nie tylko przeczytasz w poniższych artykułach.

Jezus Chrystus i Zmartwychwstanie a historia

Wiara w przyjście Mesjasza stanowi ważny element tradycji biblijnej. Skąd wzięło się to wyobrażenie? Czy mamy inne niż biblijne dowody na życie i działalność Jezusa? Jaka jest historia Poncjusz Piłata? Kim według tradycji chrześcijańskiej był Dobry Łotr? Jak krzyż stał się znakiem chrześcijaństwa? I jak Betlejem i Jerozolima wyglądały w czasach Chrystusa? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Początki chrześcijaństwa

Jak wyglądało życie pierwszych chrześcijan? Kim był Święty Paweł? Czy Herod miał w swojej rodzinie chrześcijan? Czym był sobór pojednania w Jerozolimie? Jak wczesne chrześcijaństwo wyglądało w oczach Celsusa? Co to jest milienaryzm? Kim byli Tertulian, Sylwester I, czy Augustyn z Hippony? I jakie kontrowersje wzbudza historia wizji i nawrócenia Konstantyna? O tym wszystkim przeczytasz w poniższych tekstach.

Wydarzyło się w Wielkanoc

Wielkanoc w historii nie była wyłącznie czasem radosnego świętowania i spokoju w polityce, ale w czasie okresu świątecznego doszło również do wielu ważnych, historycznych wydarzeń. Którą bitwę można uznać za najkrwawszą w dziejach Anglii? Czym było powstanie wielkanocne 1916 roku? Jak wyglądał wielki piątek w obozie koncentracyjnym w Auschwitz? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Wielkanoc - rozważania różne

W poniższych artykułach przeczytacie rozważania na temat różnych zagadnień i problemów związanych w jakiś sposób ze świętami Wielkiej Nocy i chrześcijaństwem. Jak przedstawiano życie Jezusa na srebrnym ekranie? Kim jest Chrystus dla Japończyków? Czy socyaliści jedzą w wielkim poście kiełbasę? – o co chodzi w tytule tej broszury? Zobaczcie też 10 najpiękniejszych katedr Europy!

Jezus Chrystus - mniej lub bardziej poważne naukowe odkrycia

W tym miejscu przedstawiamy informacje na temat mniej lub bardziej poważnych naukowych odkryć związanych z Jezusem Chrystusem i Wielkanocą. Jak wygląda wnętrze grobu Chrystusa w Jerozolimie? Czy od 2000 lat chrześcijanie przebywają inną drogę krzyżową niż Jezus? Czy meteor wpłynął na nawrócenie świętego Pawła? Czym ma być rzekoma ewangelia żony Jezusa?

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone