Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Wydarzenia, II wojna światowa, Pomorze Zachodnie i Ziemia Lubuska, Pomorze i Kujawy
Opublikowany: 2020-08-12 11:13
Licencja: wolna licencja

1 września 2020 - obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Tegoroczne obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się na Westerplatte i zorganizuje Wojsko Polskie, a sama uroczystość będzie miała charakter państwowy.
REKLAMA
Polscy oficerowie po kapitulacji Westerplatte, 7 września 1939. Od lewej: chor. Edward Szewczuk, por. Stefan Grodecki, kpt. Mieczysław Słaby, kpt. Franciszek Dąbrowski, ppor. Zdzisław Kręgielski

Obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

„1 września po ataku na Polskę to właśnie żołnierze Wojska Polskiego na Westerplatte stawiali opór niemieckiej agresji. Od tego roku to właśnie Wojsko Polskie będzie organizatorem uroczystości na Westerplatte (…). Polscy żołnierze są spadkobiercami westerpllatczyków. Polscy żołnierze gwarantują, że obchody na Westeplatte będą miały charakter godny. Oczywiście zaprosimy kombatantów, weteranów, harcerzy ze wszystkich związków harcerskich, przedstawicieli samorządu lokalnego, marszałków województw. Zależy nam na tym, aby to wyjątkowe miejsce, jakim jest Westerplatte i zbliżające się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej były godne – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej zorganizowanej 11 sierpnia w Gdyni.”

Relację z konferencji prasowej można zobaczyć poniżej

Przypomnijmy, że teren, na którym znajdują się willa oficerska, wartownia nr 3 i pomnik Obrońców Wybrzeża na mocy decyzji wojewody pomorskiego przeszedł na własność Skarbu Państwa.

„W tym roku, 7 sierpnia, wydałem pierwszą decyzję na mocy specustawy dotyczącej budowy muzeum pola bitwy na Westerplatte - mówił Dariusz Drelich wojewoda pomorski”.

Powstanie tu m.in. cmentarz, na którym zostaną pochowani żołnierze walczący na Westerplatte ponad 80 lat temu. Obszarem tym będzie zarządzało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W przyszłości powstanie tu Muzeum Westerplatte.

Program obchodów nie został jeszcze ujawniony.

Miejskie obchody wybuchu II wojny światowej w Gdańsku

Poniedziałek, 31 sierpnia

  • o godz. 18.00 – uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Nekropolia ta powstała w miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku przez nalot bombowców nurkowych wartowni nr 5 Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W ruinach tej wartowni we wrześniu 1939 roku odnaleziono ciała dwóch polskich żołnierzy oraz pochowano w zbiorowej mogile część żołnierzy polskich poległych podczas obrony Westerplatte w dniach od 1 do 7 września 1939 roku.

Wtorek, 1 września,

  • o godz. 4:45 zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie (Pax et Reconcilatio).
  • o godz. 9.00 rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego – budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4. W budynku tym przed wojną znajdowała się siedziba polskich instytucji, w tym Komendy Gdańskich Chorągwi Harcerek i Harcerzy.
  • o godz. 10.00 zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule (obecnie budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 24). w Victoriaschule w dniach 1–15 września 1939 r. Niemcy torturowali i zamęczyli członków Polonii gdańskiej.
  • o godz. 12.00 na placu Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Po jej zakończeniu zaplanowano wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców.
  • o godz. 16.00 na cmentarzu na Zaspie zostaną złożone wieńce, a w trakcie uroczystości będzie również czas na modlitwę i przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.

Obchody wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

Uroczystości rocznicowe w Wieluniu zostaną zainaugurowane już 31 sierpnia od prawykonania piosenki „Ballady Wieluńskiej” do muzyki skomponowanej przez prof. Krzesimira Dębskiego i słów Zuzanny Kozendry. Wykona ją Anna Jurksztowicz wraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierownictwem prof. Łukasza Błaszczyka.

1 września w Wieluniu punktualnie o godz. 4.40 zawyją syreny alarmowe. W uroczystościach zorganizowanych na placu Legionów prawdopodobnie weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, który miałby wziąć udział także w uroczystym otwarciu żłobka, który udało się utworzyć w ramach rządowego programu Maluch+.

W planach jest m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar bombardowania Wielunia, Apel Poległych czy śniadanie ze świadkami 1 września 1939 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz msza św. na odrestaurowanych fragmentach wieluńskiej fary pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo i występy artystyczne. Program może ulec zmianie z uwagi na pandemię koronawirusa.

Źródła:

www.muzeum1939.pl, www.gdansk.uw.gov.pl, www.gov.pl, www.wielun.naszemiasto.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 117
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-27-3
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy