100 milionów złotych dla warszawskiego kirkutu. Efekty prac konserwatorskich już są widoczne

opublikowano: 2019-03-08 10:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Nekropolia żydowska przy ulicy Okopowej w Warszawie zaledwie dwa lata temu wyglądała niczym z horroru. Roślinność panoszyła się dosłownie wszędzie, a spomiędzy krzewów wystawały fragmenty nagrobków. Obecnie wiele się zmieniło, bo z budżetu państwa przeznaczono 100 milionów złotych na ratowanie zapomnianego cmentarza.
REKLAMA

To jedna z największych nekropolii żydowskich na świecie, a zarazem największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim i drugi co do wielkości w Polsce. Został założony w 1806 roku. Liczy ponad 200 tys. nagrobków, znajdujących się na powierzchni ok. 33,5 ha. Jego właścicielem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie i to z nią od 2015 roku współpracuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Kooperacja ta polega na porządkowaniu kwater oraz renowacji nagrobków.

żywodowski.jpg Aleja główna, po prawej Mauzoleum Trzech Pisarzy (fot. Adrian Grycuk, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 )

Dziś cmentarz podlega sukcesywnej metamorfozie. W tym roku wojewódzki konserwator zabytków zgodził się na wycięcie 716 znajdujących się tam drzew. Pieniądze na prace porządkowe, rewaloryzacyjne i konserwatorskie na cmentarzu trafiły do Fundacji Dziedzictwa Kulturowego już jakiś czas temu.

Przypomnijmy, że do podpisania umowy w tej sprawie doszło 22 grudnia 2017 roku w siedzibie MKiDN. Została podpisana przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz prezesa Fundacji Dziedzictwa Kulturowego doktora Michała Laszczkowskiego.

Na stronie ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego można przeczytać, że Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w 2017 roku miała otrzymać 100 mln zł na uzupełnienie kapitału wieczystego, z inwestowania którego dochody będą wieczyście finansowały prace porządkowe i konserwatorskie Cmentarza Żydowskiego przy Okopowej w Warszawie.

Ustalono, że wspomniany kapitał wieczysty powinien zostać zainwestowany w ciągu 90 dni od podpisania umowy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Dziedzictwa Kulturowego. Natomiast początek rozpoczęcia prac porządkowych i konserwatorskich wyznaczono na 2019 rok. Są już ich pierwsze efekty.

Jak poinformowała Rzeczpospolita, odnowiono niektóre nagrobki, w tym te należące do rodzin Landauów, Bergsonów, Szancerów, Fajanów, Lesserów i Londonów, a teren uprzątnięto z krzaków, wywieziono też 300 ciężarówek zmielonych samosiejek.

Źródła: www.rp.pl, www.mkidn.gov.pl, www.kresy.pl

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone