Opublikowano
2018-10-28 13:38
Licencja
Wolna licencja

11 listopada 2018 – Warszawa: obchody, wydarzenia, utrudnienia transportowe

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2018 r.! Warszawa również świętuje – w tym miejscu znajdziesz informacje na temat obchodów państwowych, ciekawych wydarzeń i inicjatyw oraz utrudnień transportowych 11 listopada. Artykuł będzie uzupełniany na bieżąco.


Zobacz program obchodów w innych miastach Polski!

11 listopada 2018 – Warszawa: państwowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

 • Obchody z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczną się o godz. 08:30 od złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przy Belwederze, następnie prezydent złoży także wieniec przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. W miejscu tym Andrzej Duda weźmie też udział o godz. 09:00 w mszy świętej w intencji Ojczyzny, później zaś w pobliżu ŚOB odbędzie się ceremonia odsłonięcia tabliczek przy Dębach Niepodległości. Główna część obchodów wraz z uroczystą odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpocznie się ok. 11:50. W samo południe uczestnicy uroczystości odśpiewają hymn państwowy, następnie o 12:50 będzie miało miejsce złożenie wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia. O godz. 14:00 rozpocznie się wręczanie najwyższych odznaczeń państwowych na Zamku Królewskim. O 15:00 z Ronda Dmowskiego wyruszy „Biało-Czerwony Marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” . Po przemówieniu prezydenta Dudy uczestnicy wyruszą Alejami Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego w stronę Ronda Waszyngtona.

11 listopada 2018 – Warszawa: inne wydarzenia i inicjatywy

 • Jeszcze 10 listopada na warszawskim Stadionie Narodowym odbędzie się „Koncert dla Niepodległej”. Początek wydarzenia zaplanowany jest na 19:30, z kolei od 20:10 będzie ono transmitowane przez Telewizję Polską i Polskie Radio. Na scenie wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, bracia Cugowscy, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz, Ewa Farna czy Kamil Bednarek. W repertuarze m.in. pieśni legionowe, międzywojenne, z okresu II wojny światowej i lat 60., przygotowane zostaną także inscenizacje i projekcje filmowe nawiązujące do tematu niepodległości. Koncert zakończy się wspólnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego. Wstęp bezpłatny.
 • Między 11:00 a 16:00 w Łazienkach Królewskich trwać będą warsztaty kreatywne „O Niepodległej” kierowane do dzieci.
 • O godz. 11:11 wystartuje Bieg Niepodległości organizowany przez Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”, który będzie finałem cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” Trasa długości 10 km będzie wieść Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Al. Niepodległości. Wydarzeniem partnerskim dla Biegu będzie akcja „100 pompek dla Niepodległej”.
 • W samo południe w wielu miejscach Warszawy będzie można przyłączyć się do akcji „Niepodległa do hymnu” i wspólnie z innymi zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego. W akcji będzie można wziąć udział m.in. w Centralnej Bibliotece Rolniczej, Narodowym Archiwum Cyfrowym, na placu Zamkowym i w Muzeum Wojska Polskiego.
 • W godz. 13:00-22:00 będzie trwał Festiwal Krakowskiego Przedmieścia. W programie m.in. koncerty na dziedzińcu Uniwersytety Warszawskiego, liczne pokazy, warsztaty, akcja „Smaczna Polska” czy specjalne, tematyczne pokazy w Kinie Kultura.
 • O godz. 20:00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej rozpocznie się koncert w ramach akcji „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. W programie kompozycje Góreckiego, Paderewskiego i Pendereckiego. Dostępne są jeszcze pojedyncze bilety w cenach 45-55 zł (taryfa normalna).
 • W Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 20:00 rozpocznie się X edycja Koncertu Niepodległości „Punkty Zwrotne” w programie pieśni ważne dla historii Polski: od „Bogurodzicy” po „Obławę” Kaczmarskiego.

11 listopada 2018 – Warszawa: utrudnienia transportowe

 • 10 listopada od godz. 8:00 do ok. godz. 22:00 zamknięte zostaną dla ruchu ul.: Królewska (od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. Małachowskiego) i pl. Piłsudskiego. Na trasy objazdowe zostaną skierowane linie autobusowe: 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, , 222, 503, 518. Ponadto mogą wystąpić następujące utrudnienia: trasa Dworzec Gdański – Andersa – Świętojerska – pl. Krasińskich – Miodowa – pl. Zamkowy (12:00-12:45), ul. Lindego, Dewajtis, Marymoncka (12:45-13:15 i 14:00-14:30), okolice kościoła przy ul. Burschego (15:30-17:30), trasa Muzeum Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie (jezdnia płd.) – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. Piłsudskiego (16:30-17:15). W godz. 18:30-22:00 zamknięta będzie ul. Wierzbowa, zmianie ulegną trasy linii 128 i 175.
 • 11 listopada w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości o organizacją licznych imprez, utrudnień należy spodziewać się m.in. na al. Jana Pawła II, al. Niepodległości, Al. Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, Królewskiej, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat etc. Szczegółowe informacje co do utrudnień w ruchu oraz zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej dostępne są na stronie warszawskiego ZTM.
 • 12 listopada autobusy linii dziennych kursują wg świątecznego rozkładu jazdy, linie Lxx wg sobotniego rozkładu jazdy, linie nocne kursują: w nocy 11/12.11.2018 r. (niedziela/poniedziałek) wg sobotniego rozkładu jazdy, a w nocy 12/13.11.2018 r. (poniedziałek/wtorek) wg niedzielnego rozkładu jazdy. Tramwaje i linie metra M1 i M2 kursują wg sobotniego rozkładu jazdy. SKM kursuje wg rozkładu jazdy dnia powszedniego.

11 listopada 2018 – obchody, wydarzenia, utrudnienia transportowe

11 listopada 2018 w poszczególnych miastach całej Polski. Jaki jest plan państwowych obchodów? Jakie wydarzenia i inicjatywy przygotowano? Czy wystąpią utrudnienia transportowe? Wszystkiego dowiesz się w naszym portalu!Czytaj dalej...

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

24 zł

(papierowa)

8,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: kjj |

Jest to kartka żywnościowe w stanie wojennym.Odpowiedz

Gość: Nini |

czy będzie oficjalne otwarcie 11listopada na placu Piłsudskiego przez Pana prezydenta? Chodzi o oficjalne państwowe przemówienie. Proszę o odpowiedźOdpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org