9. przegląd filmowy Echa Katynia!

opublikowano: 2018-04-10, 10:30
wszelkie prawa zastrzeżone
W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkunastu polskich miastach Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach zostaną pokazane filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. Wydarzenie pod patronatem Histmag.org!
reklama

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. Jest to szczególne wydarzenie mające na celu upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, pokazują również dramaty rodzin ofiar zbrodni.

W tym roku przegląd już po raz szósty będzie miał wymiar ogólnopolski. Projekcje filmowe odbędą się w kilkunastu miastach Polski. Inicjatywa ma charakter edukacyjny, a wstęp jest bezpłatny. W wielu miastach projekcjom towarzyszą prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów filmowych, a także członków rodzin zamordowanych.

Przegląd Echa Katynia, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko filmy o Zbrodni Katyńskiej. Jego ideą jest także prezentowanie produkcji, których tematyka wykracza poza sam Katyń. Należy pamiętać, że Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937–1938 „operacja polska” była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy się doszukiwać również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposób, w jaki ich mordowano, często przypominał ten z Katynia.

Wśród tegorocznych propozycji znajdą się filmy:

  • „Nie pamiętam” (54 min) – spektakl telewizyjny w reżyserii Mirosława Mamczura, opowiadający o tragicznych losach Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie, którzy po 17 września 1939 roku znaleźli się pod okupacją sowiecką.
  • „Miałam ojca w wyobraźni” (22 min) – film, zrealizowany przez Tomasza Piotrowskiego z białostockiego oddziału IPN, opowiadający o przeżyciach Elżbiety Skrzypek, która nigdy nie poznała swojego ojca – kpt. Bolesława Skrzypka, oficera polskiego wywiadu wojskowego zamordowanego w Katyniu.
  • „W jednej chwili…” (12 min) – krótkometrażowy film dokumentalny opowiadający historię pani Marii Czernek, wdowy po Janie Borkowskim – aspirancie Policji Państwowej, zamordowanym w ramach Zbrodni Katyńskiej.
  • „Rozstrzelać Polaków” (52 min) – film w reżyserii Mirosława Majerana. Dotyczy on „operacji polskiej” – ludobójstwa dokonanego przez NKWD na Polakach zamieszkujących tereny ZSRS w latach 1937–1938.

Programy pokazów w poszczególnych miejscowościach można znaleźć na stronie: "www.pamiec.pl/echakatynia":www.pamiec.pl/echakatynia.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone