Weekendowy przegląd prasy
Dzienniki:
- „Gazeta Wyborcza”:
Możdżer, Chyra, Liber - młodzi artyści uczczą 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta multimedialnym widowiskiem plenerowym. Co bliskiego znaleźli w poezji piewcy starożytności i jak odczytują jego uniwersalne przesłanie?
W południowej Turcji znajdują się ruiny najstarszego sanktuarium świata. Czy jego powstanie doprowadziło do jednej z największych rewolucji w dziejach człowieka?
Jak Niemcy walczyli z Hitlerem?
Oddajmy szacunek dzielnym Niemcom, uczestnikom zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku. Jak polscy biskupi.
- „Dziennik”
31 lat, które pogrążyły Europę
Cywilizacyjny postęp i kulturalne fajerwerki plus polityczna i moralna katastrofa - tak Jerzy Holzer podsumował pierwszą połowę XX wieku. „Europa wojen” nie jest książką dla ludzi, szukających optymistycznej lektury na wakacje.
Epoka amerykańskiej polityki, która umiera na naszych oczach, narodziła się w 1966 roku. W styczniu tego właśnie roku Patrick Buchanan, publicysta "St. Louis Globe" i członek Partii Demokratycznej, zaczął pracować dla Richarda Nixona, który właśnie rozpoczynał najbardziej niewiarygodny comeback w historii Ameryki.
PiS idzie trochę śladem komunistów czy posłów mniejszości traktujących parlament jako niewłasną instytucję. Tylko że PiS nie jest formacją antysystemową, nie podważa demokracji, nie chce oddzielić się od polskiego państwa. Więc może potraktujmy jej zachowania w parlamencie jako wypadek przy pracy - mówi w wywiadzie dla DZIENNIKA Tomasz Nałęcz, historyk i były wicemarszałek Sejmu.
- „Nasz Dziennik”
Wielki Głód - tak, Wołyń - nie?
Polskich parlamentarzystów stać jednak na jednomyślną zgodę. Przynajmniej jeśli chodzi o upamiętnienie zbrodni popełnionych na ludności ukraińskiej. Wystawę z okazji 75. rocznicy Wielkiego Głodu wywołanego przez Sowietów w latach 30. XX w. otwarto wczoraj z wielką pompą w Senacie. No i dobrze. Szkoda tylko, że nie widać żadnego progresu w sprawie uchwały upamiętniającej 65. rocznicę ludobójstwa OUN-UPA na Kresach Wschodnich i w Małopolsce. Część posłów Prawa i Sprawiedliwości zapowiada powrót do inicjatywy projektu uchwały.
Kontrowersje wokół rocznicy chrztu Rusi
Wierzę, iż 1020. rocznica chrztu Rusi Kijowskiej da impuls procesom zjednoczeniowym w ukraińskim prawosławiu. Wiem, że do takiego zjednoczenia dążą wierni, do takiego zjednoczenia dąży ukraiński naród - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Patriarcha rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu Aleksij II obawia się, iż ukraińska Cerkiew prawosławna po zjednoczeniu wybierze na zwierzchnika Konstantynopol, a nie Moskwę. Dlatego Aleksij II będzie pilnował, aby do tego nie doszło.
Duszpasterz diecezjalny wobec wyzwań czasów PRL - Ksiądz biskup Jan Gurda (1920-1993)
Lata PRL postawiły przed pracą ewangelizacyjną Kościoła w Polsce nowe wyzwania. W związku z prowadzoną przez komunistów walką z Kościołem katolickim codziennie musiał on zdawać trudny egzamin z wierności testamentowi swojego Mistrza. W diecezji kieleckiej koordynatorem dzieła ewangelizacji w czasach komunistycznej zawieruchy był od 1956 r. ks. bp Jan Gurda. Nieustannie inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa, razem ze swoimi współpracownikami przeżywał grozę tamtych lat, "odwiedzany" przez funkcjonariuszy, których wizyty przedłużały się często do rana. Poddawany był naciskom i wyczerpującym przesłuchaniom.
Tygodniki:
- „Polityka”
Ani wieży Babel, ani nierządnicy babilońskiej, ani, jak na razie, apokalipsy w Babilonie nie było. Co jest prawdą, a co mitem?
22 lipca był oficjalnie jednym z najbardziej fetowanych dni w PRL. Święto odeszło wraz z ustrojem, a wraz z nim większość tak charakterystycznych dla tamtej epoki przedmiotów, obyczajów, rytuałów. Niekiedy śmiesznych, strasznych lub dziwacznych.
Złoto zawsze było lekiem na trudne czasy. Również w PRL ten medykament był w powszechnym użyciu, najczęściej w warunkach konspiracyjnych.
- „Przekrój”
Adolf Hitler stracił głowę. Ale tylko na chwilę. Bo incydent w berlińskim muzeum figur woskowych tylko utwierdza w przekonaniu, że Hitler jest niezniszczalny. Taki już los bohaterów popkultury.
Kiedy Neil Armstrong stawiał pierwszy krok na Księżycu 20 lipca 1969 roku, nikt nie podejrzewał, że NASA przeżywa właśnie szczyt swojej chwały.
- „Tygodnik Powszechny”
W przeciwieństwie do Litwinów, Węgrów, Niemców, Czechów i innych narodów z dawnych demoludów, wciąż nie mamy muzeum komunizmu, chociaż już kilkakrotnie słyszeliśmy, że powstanie.
Akcja „Wisła” była dopełnieniem trwającego od roku 1939 procesu niszczenia pewnej tożsamości, tradycji i myślenia, które w tej części Europy trwały przez kilkaset lat. Także dlatego stworzenie wyważonego opisu historycznego akcji „Wisła” – i stosunków ukraińsko-polskich w XX wieku – jest szansą, aby Polacy i Ukraińcy zwrócili wzrok na inne okresy historyczne.
- „Gość Niedzielny”
W Orient Expresie można podróżować jak król albo królowa. „Titanic” na szynach także dziś przemierza Europę. Spotkaliśmy go pod Wawelem.
- „Gazeta Polska”
Wymienienie nazwisk współpracowników Stasi dalej grozi procesem. Z dr. Hubertusem Knabem, dyrektorem muzeum byłego Centralnego Aresztu Śledczego Hohenschönhausen w Berlinie, rozmawia Olga Doleśniak-Harczuk i Przemysław Harczuk.
Portale:
- Wiadomosci24.pl
64. rocznica likwidacji Majdanka
Dokładnie 64 lat temu został zlikwidowany hitlerowski obóz zagłady na lubelskim Majdanku,ale pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa.
64. rocznica Powstania Warszawskiego
Już dziś rozpoczynają się uroczystości związane z obchodami kolejnej rocznicy wybuchu jednego z najważniejszych zrywów narodowościowych w Polsce.
- Moje Miasto
Naciekawsze zabytki Górnego Śląska na weekend
Wbrew stereotypowi, że Górny Śląsk pozbawiony jest zabytków i atrakcji turystycznych, i zgodnie z maksymą „cudze chwalicie, swego nie znacie” postanowiliśmy przybliżyć Wam atrakcyjne miejsca na Górnym Śląsku.
Na cztery dni Arturówek zamienił się w historyczny skansen. Do Łodzi zjechali się rekonstruktorzy historii z całego kraju. Wszystko to w ramach 585. obchodów rocznicy nadania praw miejskich.
Astrolabium wróci do właściciela
Model sfery niebieskiej trafi znów do rąk Mikołaja Kopernika. Tym razem będzie miał zabezpieczenie przed złodziejami.
Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach w przyszły weekend. Rubryka ta będzie regularnym cyklem publikowanym na naszych łamach.