Weekendowy przegląd prasy (38)
Dzienniki:
- „Gazeta Wyborcza”
Instytut Pamięci Narodowej przyznaje się do błędu po tekście "Gazety". Już nie chce, żeby zmieniono nazwę ulicy Brunona Jasieńskiego w jego rodzinnym Klimontowie.
W krakowskim oddziale IPN zmarł mężczyzna, ofiara prześladowań UB
To pierwszy taki przypadek w historii IPN. Informację, którą dostaliśmy z anonimowego telefonu, potwierdził Marek Lasota, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.
Cerkiew i Kościół w Moskwie o Katyniu
Ofiarom Katynia należy się pamięć tak samo jak ofiarom Butowa, gdzie ci sami co w Katyniu oprawcy mordowali Rosjan, a wśród nich duchownych - powiedział wczoraj "Gazecie" o. Georgij Rabych, zastępca szefa departamentu stosunków zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego.
- „Polska”
Obrońcy pomnika: nie burzcie historii
W sobotę przed pomnikiem generała Karola Świerczewskiego spotkało się kilkadziesiąt osób. Wśród nich nie zabrakło kombatantów, eurodeputowanych, posłów i działaczy politycznych - z Poznania, Gdańska, Szczecina i Warszawy. W ten sposób chcieli wyrazić swój protest przeciwko planom zburzenia pomnika.
Jak obraz El Greco znalazł się w Polsce?
"Ekstaza św. Franciszka" to jedyny obraz El Greco, jaki znajduje się w naszym kraju. Został odnaleziony przypadkiem, a jego historia nie jest dobrze znana, ponieważ właściciele dzieła nie znali jego prawdziwej wartości.
Filmy historyczne to mój priorytet
Wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej nie wystarczy, żeby w Polsce powstawało ciekawe i ambitne kino.
- „Rzeczpospolita”
Wałęsa naprawdę wykiwał komunę
Ja Wałęsę znam doskonale. Do napisania biografii tej postaci potrzebny byłby Szekspir, a nie Cenckiewicz, Gontarczyk i Zyzak - mówi Arkadiusz Rybicki, gdański polityk PO w rozmowie z "Rz".
Cenckiewicz i Gontarczyk pod lupą prokuratora
Śledczy sprawdzają, czy pisząc o wykradaniu akt „Bolka” w książce "SB a Lech Wałęsa" historycy ujawnili tajemnicę państwową.
Masakra w Wujku ostatecznie osądzona
Sąd Najwyższy uznał, że zomowcy, którzy w 1981 r. zabili dziewięciu górników, zostali skazani prawidłowo.
- „Dziennik”
PO chce wywalić Urbańskiego z IPN
Będą zmiany w ustawie o IPN. Już za kilka dni do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - zapewnia Zbigniew Chlebowski. Szef klubu parlamentarnego PO dodaje też, że projekt został już omówiony z koalicyjnym PSL. Chlebowski zaznaczył, że PO nie będzie próbowało zmienić szefa IPN przed końcem jego kadencji.
Amerykańska gazeta: polski Holokaust
W sprawie "polskich obozów śmierci" Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowało już setki razy. Niestety rezultaty tych starań są mizerne. Kolejne przekłamanie ukazało się na łamach kalifornijskiej gazety "Pasadena Star News", której autor napisał o "polskim Holokauście".
Tygodniki:
- „Polityka”
Amerykanie z uwagą śledzili wydarzenia w Warszawie w przełomowym 1989 r. Materiał dowodowy znaleźć można w dwóch tomach depesz dyplomatycznych, słanych z Warszawy do Waszyngtonu i z Waszyngtonu do Warszawy.
- „Przekrój”
Oto osiem mitów, które narosły wokół zbrojeń i rozbrojeń atomowych. Rozpoczynamy odliczanie.
- „Gość Niedzielny”
Historia. - Opowiedzmy w stolicach Europy o Witoldzie Pileckim, jednym z najodważniejszych uczestników II wojny światowej - postanowili polscy miłośnicy historii. Wymyślili ciekawy klucz do umysłów i serc mieszkańców Zachodu.
Warszawa. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zadecydował o skróceniu kadencji bp. Janusza Jaguckiego.
- „Tygodnik Powszechny”
W ciągu minionych 20 lat w Polsce dokonał się skok cywilizacyjny. Ale w codziennych dyskusjach zwykle skupiamy się na tym, co się nie udało albo co można było zrobić lepiej. O tym debatują: JERZY OSIATYŃSKI (w rządzie Mazowieckiego minister, szef Centralnego Urzędu Planowania) i WALDEMAR KUCZYŃSKI (szef doradców premiera Mazowieckiego, a następnie minister przekształceń własnościowych).
Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach w przyszłym tygodniu. Zainteresowanych zapraszamy też do przeczytania przeglądów z poprzednich tygodni.