Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

opublikowano: 2009-08-30 11:00
wolna licencja
poleć artykuł:
_Wieluń miastem pokoju i pojednania_ – takie właśnie hasło przyświecać będzie obchodom rocznicy hitlerowskiego ataku na Polskę w mieście, które jako pierwsze ucierpiało w największym konflikcie XX wieku.
REKLAMA

1 września 1939 r. o godz. 4:42 (czyli kilku minut przed rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein”) rozpoczął się atak Luftwaffe na Wieluń (woj. łódzkie), wóczas znajdujący się 15 km od granicy polsko-niemieckiej. Niemcy prawdopodobnie spodziewali się zniszczyć sztab dużej jednostki polskiej, jednak w mieście nie znajdowały się wówczas żadne oddziały Wojska Polskiego. W wyniku dywanowego nalotu lotników dawnego Legionu Kondor zniszczono ok. 75% zabudowy miejskiej, w tym sporą część zabytkowego centrum, m.in. dawną kolegiatę, XIX-wieczną synagogę i szpital Wszystkich Świętych. W skutek bombardowania zginęło ok. 1200 mieszkańcówv miasta. Po kampanii wrześniowej miasto zostało włączone do III Rzeszy. Ludność żydowska została zgromadzona w getcie i z czasem wymordowana w obozach koncentracyjnych. Miasto zostało wyzwolone przez oddziały radzieckie 18 stycznia 1945 r.

Centrum miasta po tragicznym nalocie.

W niedzielę 30 sierpnia o godz. 15:00 w Miejsko-gminnej Bibliotece Publicznej otwarta zostanie wystawa Wojna Obronna 1939 – Wieluń, natomiast godzinę później w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprezentowana zostanie wystawa Tragedia Wielunia – 1 września 1939 r.. W poniedziałek, po uroczystych sesjach instytucji samorządowych rozpocznie się konferencja naukowa poświęcona idei pokoju na świecie z udziałem delegacji miast-członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju. Natomiast o godz. 17:00 w parku miejskim im. Żwirki i Wigury odsłoniety zostanie obelisk upamietniający Żydów z Wielunia i okolic zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

We wtorek 1 września o godz. 4:40 przy budynku Szkoły Podstawowej nr 4 (ul. J. Piłsudskiego) rozpocznie się uroczystość ku czci ofiar bombardowania Wielunia. Właśnie wtedy odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Oficjalna część obchodów rozpocznie się o godz. 19:00 na Placu Legionów. Będzie w niej uczestniczył Prezydent RP Lech Kaczyński, który objął patronat nad uroczystościami w Wieluniu. Odbędzie się wówczas uroczysty apel poległych, defilada kompanii honorowej i złożenie wieńców pod obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Uroczystości zakończy spektakl galowy Widokówka mojego miasta.

REKLAMA

Na stronie internetowej Gminy Wieluń znajduje się także list wystosowany do Norweskiego Komitetu Noblowskiego w którym działacze lokalni zgłaszają kandydaturę Wielunia do Pokojowej Nagrody Nobla. Przypominają oni historię nalotu z 1 września 1939 r. i zaznaczają: Wielkie nieszczęście, jakie spotkało miasto Wieluń w dniu 1 września 1939 r. oraz ogrom cierpień jego ludności w latach wojny i okupacji hitlerowskiej, skłoniły jego mieszkańców do działań na rzecz pokoju i pojednania między narodami. Z tego właśnie, tak tragicznie doświadczonego przez wojnę miasta, skazanego przez okupanta hitlerowskiego na germanizację, na unicestwienie wszelkich śladów jego polskości, od wielu już lat rozlega się wołanie o pokój i porozumienie między narodami. Pod hasłem „Wieluń - miastem pokoju i pojednania" organizowane są ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje i sympozja naukowe, spotkania młodzieży z różnych państw europejskich, ekumeniczne modły z udziałem wielotysięcznych rzesz wiernych różnych wyznań. Ideą przewodnią spotkań ludzi nauki i kultury, przedstawicieli samorządów i młodzieży z takich państw, jak Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Niemcy, Chorwacja, Izrael, Białoruś i Ukraina, jest kształtowanie właściwych relacji między narodami, obalanie uprzedzeń i fałszywych stereotypów, krzewienie idei współpracy europejskiej opartej na równości, prawdzie i pojednaniu [...] Pamięć o tragedii Wielunia stanowi dla naszej lokalnej społeczności punkt wyjścia do konstruktywnego myślenia o przyszłości, do promowania takich ogólnoludzkich wartości, jak prawo człowieka do życia w pokoju, poszanowania jego wolności i godności, do działań na rzecz współistnienia, pojednania, tolerancji, do świata bez przemocy. Władze miasta zapowiadają w nim m.in. wystawienie rzeźby autorstwa Wojciecha Siudmaka pt. „Wieczna miłość” oraz zorganizowanie swoistego ogniwa pokoju łączącego dziełami sztuki różne miasta świata. Planowane jest też otwarcie Muzeum Pamięci oraz Programu Edukcyjnego „Wieczna Miłość”.

Źródło: Portal Gminy Wieluń

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone