Wrześniowe rekonstrukcje (V)

opublikowano: 2009-09-16 20:57
wolna licencja
poleć artykuł:
W najbliższych dniach miłośnicy inscenizacji historycznych będą mogli uczestniczyć zarówno w rekonstrukcji drugiej co do wielkości bitwy kampanii wrześniowej, jak i jednego z epizodów obrony stolicy.
REKLAMA

Tomaszów Lubelski

Już w sobotę 19 września przed Tomaszowskim Domem Kultury odbędzie się prezentacja pojazdów z okresu kampanii wrześniowej, a o godz. 15:00 we wspomnianej instytucji rozpocznie się inscenizacja teatralna pt. Niepewność jutra, przedstawiająca epizod z życia lokalnej społeczności we wrześniu 1939 r. Następnie, o godz. 17:00 uczestnicy rekonstrukcji przemaszerują na cmentarz wojenny, gdzie złożone zostaną wieńce.

W niedzielę 20 września o godz. 12:45 na łąkach stadniny koni w Dąbrowie Tomaszewskiej rozpocznie się rekonstrukcja historyczna. Zaprezentowane zostaną trzy epizody: natarcie Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, rekonstrukcja walk o wzgórze 309 oraz rekonstrukcja starcia kawaleryjskiego pod Krasnobrodem. Następnie zostanie odtworzony epizod z pacyfikacji wsi zamojskiej, odbędzie się pokaz kawaleryjski, defilada rekonstruktorów oraz pokaz sprzętu z kampanii wrześniowej. W inscenizacji udział weźmie m.in. polska tankietka i samochód pancerny, niemiecki czołg lekki i opancerzony transporter półgąsienicowy, armaty i motocykle a także 28 grup rekonstrukcyjnych.

W piątek o godz. 10:00 w auli Wydziału Zamiejscowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się sesja historyczna, w której udział wezmą m.in. naukowcy z Warszawy, Lublina i Rzeszowa. Następnie zaś w domu kultury rozpocznie się projekcja filmów dokumentalnych o II wojnie światowej.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Warszawa-Bielany

21 września o godz. 12:00 na skwerze im. 30. Pułku Strzelców Kaniowskich na warszawskich Bielanach rozpocznie się uroczystość zatytułowana Rozkaz: Placówka. Będzie ona nawiązywać do jednego z epizodów kampanii wrześniowej i obrony Warszawy – walk I. batalionu 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, który we wsi Placówka osłaniał przedzierające się do stolicy oddziały armii „Poznań” i „Pomorze” zaangażowane wcześniej w bitwę nad Bzurą.

Inscenizację poprzedzi pokaz trzech filmów archiwalnych z zasobów Filmoteki Narodowej, prezentujących przedwojenną Warszawę oraz wygląd stolicy w momencie kapitulacji jej obrońców. O godz. 13:00 rozpocznie się właściwa rekonstrukcja, oparta na relacjach uczestników walk z września 1939 r.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone