Wrześniowe rekonstrukcje (VI)

opublikowano: 2009-09-23 22:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Podobnie jak 70 lat temu, wojna zbliża się do stolicy Polski. W ten weekend rekonstruktorzy zetrą się w inscenizacjach walk o Warszawę i Modlin.
REKLAMA

Warszawa-Grochów

W sobotę 26 września u zbiegu ulic Grochowskiej i Grenadierów odbędzie się inscenizacja przedstawiająca epizody z obrony Warszawy w 1939 r. To właśnie na Grochowie znajdował się polski punkt oporu, blokujący dostęp do Mostu Poniatowskiego. Obroną odcinka „Grochów” dowodził płk Stanisław Sosabowski, dowódca 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”. Była ona tak skuteczna, że Niemcom nie udało się zdobyć polskich pozycji przez cały czas trwania oblężenia Warszawy.

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 18:30, poprzedzi ją szereg imprez towarzyszących: o 11:00 i 13:00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe na ul. Podskarbińskiej 2 zaprezentowane zostaną propagandowe filmy z początkowego okresu wojny pt.: Chrzest bojowy (Feuertaufe), reż. Hans Bertram oraz Wyzwolenie (Oswobożdienije), reż. Ołeksandr Dowżenko. Od 11:00 do 20:00 w CPK prezentowana będzie wystawa fotogramów Wrzesień 1939 r. Rozbiór Polski a także prezentacja sprzętu wojskowego oraz kiermasz książek historycznych. O godz. 18:00 na budynku Centrum odsłonięta zostanie tablica poświęcona gen. Sosabowskiemu, a po rekonstrukcji odbędzie się koncert piosenki żołnierskiej. Wstęp na całość imprezy jest darmowy.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Nowy Dwór Mazowiecki

27 września w Nowym Dworze Mazowieckim odbędą się obchody 70. Rocznicy Obrony Modlina. Rozpoczną je uroczystości w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (godz. 10:00), następnie odbędzie się Msza Św. oraz spotkanie pokoleń w Klubie Garnizonowym. Rekonstrukcja pt. Obrona Modlina 1939 rozpocznie się o godz. 14:00, wg. zapowiedzi organizatorów ma wziąć w niej udział ponad 100 osób.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone