Powstało Muzeum Polskich Formacji Granicznych
Docierające od jakiegoś czasu ze środowisk kombatanckich i naukowych sygnały o potrzebie szerszego popularyzowania wiedzy o historii formacji i kształtowania się granic potwierdziły potrzebę stworzenia miejsca, w którym rozproszone w archiwach, muzeach i prywatnych kolekcjach eksponaty, mogłyby zostać pokazane szerokiej publiczności. Przypadająca w 2011 r. dwudziesta rocznica powstania Straży Granicznej stała się doskonałą okazją do stworzenia wirtualnego miejsca pamięci o ludziach, którzy strzegli polskich granic – piszą twórcy strony, funkcjonariusze i współpracownicy Komendy Głównej SG.
W muzealnych „zbiorach” oprócz tekstów znajduje się wiele multimediów – fotografie, skany dokumentów oraz filmy dokumentalne i kroniki filmowe ukazujące służbę formacji granicznych. Ciekawa wydać może się też „Galeria 3D”, w której można obejrzeć umundurowanie, broń, wyposażenie oraz inne pamiątki związane z przedstawianą tematyką.
Odwiedzający stronę będę mieli szansę zapoznać się z szeroko rozumianą historią polskich formacji granicznych (przede wszystkim Korpusu Ochrony Pogranicza, Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej). Umieszczona tam m.in. historię poszczególnych formacji (w tym tych istniejących okresowo), przedstawiono sylwetki dowódców, opisano szkolenie, służbę na granicy oraz codzienność żołnierzy i funkcjonariuszy.
Internetowe Muzeum Polskich Formacji Granicznych znajduje się pod adresem strazgranicznawks.hostit.pl/