Powstało Muzeum Polskich Formacji Granicznych

opublikowano: 2011-07-11, 16:37
wolna licencja
W maju Straż Graniczna obchodziła 20-lecie swojego istnienia. Niedawno w sieci pojawił się nowy projekt stworzony w związku z tą rocznicą. Internetowe Muzeum Polskich Formacji Granicznych to skarbnica informacji i ciekawostek na temat ponad 90-letniej historii tych oddziałów.
reklama

Docierające od jakiegoś czasu ze środowisk kombatanckich i naukowych sygnały o potrzebie szerszego popularyzowania wiedzy o historii formacji i kształtowania się granic potwierdziły potrzebę stworzenia miejsca, w którym rozproszone w archiwach, muzeach i prywatnych kolekcjach eksponaty, mogłyby zostać pokazane szerokiej publiczności. Przypadająca w 2011 r. dwudziesta rocznica powstania Straży Granicznej stała się doskonałą okazją do stworzenia wirtualnego miejsca pamięci o ludziach, którzy strzegli polskich granic – piszą twórcy strony, funkcjonariusze i współpracownicy Komendy Głównej SG.

W muzealnych „zbiorach” oprócz tekstów znajduje się wiele multimediów – fotografie, skany dokumentów oraz filmy dokumentalne i kroniki filmowe ukazujące służbę formacji granicznych. Ciekawa wydać może się też „Galeria 3D”, w której można obejrzeć umundurowanie, broń, wyposażenie oraz inne pamiątki związane z przedstawianą tematyką.

Odwiedzający stronę będę mieli szansę zapoznać się z szeroko rozumianą historią polskich formacji granicznych (przede wszystkim Korpusu Ochrony Pogranicza, Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej). Umieszczona tam m.in. historię poszczególnych formacji (w tym tych istniejących okresowo), przedstawiono sylwetki dowódców, opisano szkolenie, służbę na granicy oraz codzienność żołnierzy i funkcjonariuszy.

Internetowe Muzeum Polskich Formacji Granicznych znajduje się pod adresem strazgranicznawks.hostit.pl/

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone