Afrykańska ceramika sprzed 12 tys. lat

opublikowano: 2009-07-11 18:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Pracujący w Mali szwajcarscy archeolodzy odnaleźli fragment ceramiki, który datują na 9400 lat przed Chrystusem. Byłby to najstarszy taki zabytek znaleziony dotąd w Afryce.
REKLAMA

To malutki, zdobiony ułamek, świadczący o dużych umiejętnościach twórcy oraz wykorzystaniu ognia – powiedziała etnoarcheolog Anne Mayor, członkini ośmioosobowej grupy naukowców ze Szwajcarii. Wraz z kolegami z Niemiec, Francji i Mali biorą oni udział w projekcie, którego celem jest lepsze poznanie paleolitycznego osadnictwa ludzkiego w środkowej części Mali, zamieszkałej przez lud Dogonów. Ich kraj rozciąga się na odcinku 150 km wzdłuż uskoku Bandiagara i wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsze ślady bytności człowieka w tym regionie, badanym przez Szwajcarskich archeologów od 20 lat, pochodzą sprzed miliona lat.

Urwisko Bandiagara (fot. Jialiang Gao, na licencji GNU FDL)

Źródło: swissinfo.ch

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone