Afrykański kraj domaga się reparacji od Niemiec za kolonializm

opublikowano: 2018-03-26 12:48
wolna licencja
poleć artykuł:
Niedługo rozpocznie się kolejna runda rokowań między Namibią a Niemcami ws. ewentualnych reparacji, mających być zadośćuczynieniem za okres kolonializmu.
REKLAMA

Wysokich odszkodowań od Republiki Federalnej Niemiec domagają się przede wszystkim przedstawiciele grup etnicznych Herero i Nama – potomkowie ludzi, którym udało się przetrwać masakrę owych plemion, jakiej w latach 1904-1908 dokonali niemieccy kolonialiści. W 2017 r. wnieśli oni sprawę do sądu w Nowym Jorku, żądając zadośćuczynienia w postaci 50 miliardów euro.

Jednocześnie od trzech lat negocjacje w sprawie pomocy finansowej w ramach „leczenia ran” prowadzą rządy Niemiec i Namibii. Przedmiotem rokowań są nie tylko sumy pieniężne, ale też kwestie takie jak nazewnictwo – Niemcy nie chcą m.in. aby ewentualne wypłaty były określane prawniczym terminem „reparacji”. Kolejną sprawą do uzgodnienia pozostaje sposób wydawania pieniędzy – Namibia chce, aby zasiliły równomiernie rozwój całego kraju, z kolei rząd w Berlinie wolałby, aby fundusze zostały przekazane przede wszystkim członkom plemion Herero i Nama.

Ocalali z pogromu członkowie plemienia Herero podczas ucieczki przez pustynię Omaheke (domena publiczna).

W latach 1904-1907 niemieccy kolonialiści doprowadzili do śmierci dziesiątek tysięcy mieszkańców obecnej Namibii, m.in. poprzez wypędzanie ich na pustyni i blokowanie dostępu do źródeł wody. Ocalałych wysyłano do obozów pracy lub przeprowadzano na nich rasowe badania medyczne. Wydarzenia w Namibii uznawane są za pierwsze ludobójstwo XX wieku. W 2004 r. rząd Niemiec przyznał się oficjalnie do odpowiedzialności za masakry i przeprosił za nie.

Namibia była niemiecką kolonią w latach 1884–1915. Znana była wówczas pod nazwą Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia.

Źródła: polsatnews.pl, fakty.interia.pl

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone