Opublikowano
2019-07-14 21:56
Licencja
Wolna licencja

Akcja wydobycia miny morskiej w Świnoujściu zakończona

W niedzielę, 14 lipca, marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili akcję wydobycia miny morskiej pochodzącej z II wojny światowej. Znajdowała się w Zalewie Szczecińskim w Świnoujściu.


Świnoujście (fot. Schnurzipurz, domena publiczna)
Na czas przeprowadzanej akcji na Zalewie Szczecińskim i na torze wodnym Szczecin-Świnoujście wprowadzono zakazy poruszania się jednostek pływających, wstrzymano promy i ewakuowano 160 osób z okolic nabrzeża.

Ustalono, że niebezpieczna niespodzianka zalegająca w wodach nieopodal Świnoujścia to brytyjska bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Leżała na głębokości ok. 6 metrów. Ulokowana była na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.

Jak informuje magistrat, bomba z 400 kg materiału wybuchowego została znaleziona w wodach Zalewu Szczecińskiego podczas pogłębiania toru wodnego. 14 lipca rano została podniesiona z dna przez specjalistów od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców. W dalszej kolejności dzięki wykorzystaniu tzw. żurawików umieszczono ją na pokładzie ORP Flaming i przetransportowano na poligon morski. Tam też niebezpieczny ładunek zostanie zneutralizowany. Do całej akcji przygotowywano się od kilku dni.

W czasie prowadzonej akcji zastosowano nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W Świnoujściu wyznaczono dwie strefy: pierwszą bezwzględnego zagrożenia (200 metrów po obu stronach osi trasy okrętu) i drugą tzw. otwartej przestrzeni (kolejne 500 metrów od strefy bezwzględnego zagrożenia). Pierwszą z nich musiało opuścić aż 160 osób. Dla mieszkańców ewakuowanych z centrum miasta podstawiono autobus, który zawiózł ich do hali sportowej. Tam też czekali aż zagrożenie zniknie. Tymczasem osoby z Karsiboru spędziły niedzielny poranek w budynku OSP. Wspomniane strefy były na bieżąco kontrolowane przez funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej i straży miejskiej.

Źródła:

www.swinoujscie.pl, www.tvn24.pl, www.wiadomosci.wp.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym - Daria Czarnecka - okładka Autorka: Daria Czarnecka
Tytuł: „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-27-3

Stron: 117

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Świnoujszczanin |

Zaprezentowano stare zdjęcie Świnoujścia. Między innymi budynek na prawej stronie zdjęcia od wielu lat już tak nie wyglądaOdpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org