Akcja wydobycia miny morskiej w Świnoujściu zakończona

opublikowano: 2019-07-14 19:56
wolna licencja
poleć artykuł:
W niedzielę, 14 lipca, marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili akcję wydobycia miny morskiej pochodzącej z II wojny światowej. Znajdowała się w Zalewie Szczecińskim w Świnoujściu.
REKLAMA
Świnoujście (fot. Schnurzipurz, domena publiczna)

Na czas przeprowadzanej akcji na Zalewie Szczecińskim i na torze wodnym Szczecin-Świnoujście wprowadzono zakazy poruszania się jednostek pływających, wstrzymano promy i ewakuowano 160 osób z okolic nabrzeża.

Ustalono, że niebezpieczna niespodzianka zalegająca w wodach nieopodal Świnoujścia to brytyjska bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Leżała na głębokości ok. 6 metrów. Ulokowana była na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.

Jak informuje magistrat, bomba z 400 kg materiału wybuchowego została znaleziona w wodach Zalewu Szczecińskiego podczas pogłębiania toru wodnego. 14 lipca rano została podniesiona z dna przez specjalistów od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców. W dalszej kolejności dzięki wykorzystaniu tzw. żurawików umieszczono ją na pokładzie ORP Flaming i przetransportowano na poligon morski. Tam też niebezpieczny ładunek zostanie zneutralizowany. Do całej akcji przygotowywano się od kilku dni.

W czasie prowadzonej akcji zastosowano nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W Świnoujściu wyznaczono dwie strefy: pierwszą bezwzględnego zagrożenia (200 metrów po obu stronach osi trasy okrętu) i drugą tzw. otwartej przestrzeni (kolejne 500 metrów od strefy bezwzględnego zagrożenia). Pierwszą z nich musiało opuścić aż 160 osób. Dla mieszkańców ewakuowanych z centrum miasta podstawiono autobus, który zawiózł ich do hali sportowej. Tam też czekali aż zagrożenie zniknie. Tymczasem osoby z Karsiboru spędziły niedzielny poranek w budynku OSP. Wspomniane strefy były na bieżąco kontrolowane przez funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej i straży miejskiej.

Źródła:

www.swinoujscie.pl, www.tvn24.pl, www.wiadomosci.wp.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone