Ale Historia, 2 lipca w Wyborczej

opublikowano: 2018-07-02 10:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Czerwony biskup. Papież Franciszek uznał, że życie Augusta Hlonda, prymasa Polski, było wystarczająco heroiczne, żeby został beatyfikowany. Teraz trzeba tylko cudu. Cudu trzeba też, żeby przekonać Żydów i Niemców, że ich wróg zasługuje na ołtarze.
REKLAMA

Ponadto w wydaniu:

  • Wakacje z historią - wywczasy nad Świdrem. Przed wojną nad rzekę Świder ciągnęły z Warszawy zastępy letników, żeby w tamtejszych pensjonatach i uzdrowiskach bawić się w dobrym towarzystwie i wypoczywać. Przyciągał ich klimat i architektura unikatowych „świdermajerów”. Koniunkturę letniskową napędziło powstanie kolei nadwiślańskiej, która umożliwiła warszawiakom łatwy dojazd do Otwocka, a potem Józefowa, Wawra, Falenicy i Anina.
  • Pozytywiści z Płocka. Płocka PSS Społem „Zgoda” przetrwała zabory, dwie wojny, komunizm, ciężkie czasy transformacji i trudną walkę z konkurencją. To najstarsza istniejąca nieprzerwanie spółdzielnia w Polsce. Na starcie miała 2073 ruble kapitału i liczyła 185 członków. Po dwóch latach członków było już 249, a obroty sklepów znacząco wzrastały.
  • Kobiety z Nowogrodzkiej. Na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie pod numerem piętnastym znajduje się tablica upamiętniająca akcję oddziału Gwardii Ludowej w październiku 1943 r. Grupa ta: /dokonała zamachu na lokal hitlerowski. W wyniku tej akcji zginęło 18 SS-manów i gestapowców./ Lokal, na który dokonano zamachu, był niemieckim domem publicznym. Oprócz zabitych okupantów były jeszcze „straty uboczne”, z którymi nikt się nie liczył – czyli wszystkie pracujące w nim kobiety.
REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone