Ale Historia, 22 października w Wyborczej

opublikowano: 2018-10-22 11:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kto trzymał samorząd w II RP. Po zamachu majowym władzę przejęli ludzie przekonani o tym, że skoro oni wygrali dla Polski niepodległość, to mają wyłączne prawo, aby decydować o tym, w jaki sposób ocalić ją dla przyszłych pokoleń. Powstał system pozbawiony naturalnych mechanizmów kontrolnych, a to lubi przeradzać się w patologię.
REKLAMA

Ponadto w wydaniu:

  • Kapitulacja Rosji Lenina. Konferencja przypominała zgromadzenie dobrze wychowanych pracodawców usiłujących się dogadać ze szczególnie tępą delegacją robotników – tak o rozmowach pokojowych w Brześciu pisał historyk John Buchan. 3 marca 1918 r. Niemcy rzucili Rosję na kolana i mieli powody sądzić, że po przerzuceniu wojsk z frontu wschodniego na zachodni wygrają I wojnę światową.
  • Masz numer, znaczy: żyjesz. Dobrze było mieć na skórze wytatuowany numer. Ci, którzy go nie dostali, szli od razu do gazu. Więc Lale Sokolov, tatuażysta w Auschwitz, co dzień dawał ludziom nadzieję na życie. Sam też ją dostał. Pewna dziewczyna wytatuowała mu znak. Na sercu.
  • Jak zginął Józef Sułkowski, słynny adiutant Napoleona. Gdy Sułkowski i jego eskorta wydostali się z wąskich uliczek na większy plac, wydawało się, że niebezpieczeństwo minęło. Lecz właśnie tam zaatakował ich tłum Arabów. Koń Sułkowskiego potknął się na zlanym krwią bruku i zrzucił jeźdźca. Chwilę później rozwrzeszczana ciżba wyrywała sobie z rąk fragmenty jego zmasakrowanego ciała.
  • Miasta, które zawładnęły Bałtykiem. W XIV w. ze Związkiem Miast Bałtyckich liczyli się najwięksi władcy. Król Anglii Edward II bronił go w liście do króla Francji Ludwika Kłótliwego. A że nie chciało mu się wymieniać nazw wszystkich miast, użył staroniemieckiego słowa „hansa”, czyli grupa. Odtąd nazwa Hanza była używana powszechnie.
REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone