Opublikowano
2017-01-09 11:58
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Ale Historia, 9 stycznia w Wyborczej

Franciszek Niepokólczycki, niezłomny prezes WiN-u. Bezpieka złamała życie wielu ludziom, ale nie udało jej się złamać kręgosłupa prezesowi Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Podczas śledztwa mówił ubekom tylko to, co wiedzieli, chronił podkomendnych, a całą winę brał na siebie. 70 lat temu rozpoczął się proces I Zarządu WiN-u. Do końca 1947 r. Urząd Bezpieczeństwa całkowicie rozbił tę organizację.


Ponadto w wydaniu:

  • HISTORIA KOLEKCJI CZARTORYSKICH. Świątynia pamięci księżnej Izabeli Sześć kostek z ręki Laury i cząstka szafki Petrarki, włosy Napoleona oraz krzesło Szekspira, kamyki z grobu Romea i Julii i suchar Kościuszki. Takie osobliwości zbierała księżna Izabela Czartoryska. W jej zbiorach znalazła się jednak także „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.
  • CHŁOPCY Z FERAJNY. Braterskie gangi Londynu Przez kilkanaście lat gangi braci Richardsonów i Krayów walczyły o prymat w przestępczym świecie Londynu. Kradli, wymuszali haracze, zabijali i okaleczali swoje ofiary. Nie kierowali się żadnym mafijnym kodeksem - okrucieństwo było dla nich celem samym w sobie.
  • Chór Aleksandrowa, śpiewająca broń imperium. Pięć dni po ataku Niemiec na ZSRR Chór na Dworcu Białoruskim wykonał nową pieśń. Zaczynała się od słów: /Wstawaj, strana ogromnaja/wstawaj na smiertnyj boj/. Po zakończeniu zapadła cisza, a potem odjeżdżających na front opanował patriotyczny szał.
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org