Algierskie malowidła sprzed 3,5 tys. lat

opublikowano: 2007-08-10 07:30
wolna licencja
poleć artykuł:
W algierskim regionie Batna dokonano niezwykle ciekawego odkrycia. Odnalezione freski okazały się o wiele starsze, niż przypuszczano. Prawdopodobnie mają grubo ponad 3 tysiące lat.
REKLAMA

Waga odkrycia jest tak duża, że miejscowi badacze zwrócili się do algierskiego ministra kultury, by w trybie natychmiastowym zaprosił do Algierii zagranicznych ekspertów. Dopiero oni, współpracując z algierskimi kolegami, mają szansę dokładnie zbadać i ocenić wiek znaleziska.

Odkrycie fresków ma ogromną wagę, ale nie budzi zdumienia akurat w prowincji Batna. Region słynie z historycznych zabytków. Archeolodzy i historycy mieli już pełne ręce roboty choćby w Timgad, Ouazana i Imedghassen.

Freski, o których mowa, nie różnią się zbytnio od poprzednio odkrytych w innych regionach Algierii. Malowidła odkryto w środku jaskiń, które znajdują się 14 kilometrów na wschód od miasteczka N’guaouess. O istnieniu tych pieczar wiedzieli zresztą jedynie miejscowi pasterze i rzemieślnicy. Ale nawet oni nie odkryli fresków.

Gdy doniesiono o niezwykłym odkryciu, w rejon miasteczka podążyła kuriozalna kawalkada. Kuriozalna, bo było w niej tyluż archeologów, co urzędników. Algierski rząd bał się wypuścić badania spod swojej kontroli. Za nimi wlekli się poszukiwacze amatorzy, których nigdy nie brak w tego typu przedsięwzięciach.

Po zbadaniu malowideł ustalono, że przedstawiają fragmenty codziennego bytowania sprzed tysiącleci. Nieznani malarze uwiecznili sceny uprawy roli, polowań i życia rodzinnego. Archeolodzy liczą zresztą na wiele więcej podobnych fresków w okolicznych jaskiniach. Podkreślają, że teren jest niemal dziewiczy, jeśli chodzi o podobne poszukiwania. To z tego powodu, by jak najszybciej odkryć, co jest do odkrycia, algierski rząd zdecydował się zaprosić międzynarodowych fachowców. Miejscowi urzędnicy i naukowcy boją się bowiem rozdrapania ewentualnych znalezisk przez amatorskich łowców starożytnych skarbów.

Wiadomość za Echorouk Online.

Wiadomość z tej arabskiej strony z pewnością przegapilibyśmy, gdyby nie amerykański portal History News Network.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone