Opublikowano
2017-03-07 11:49
Licencja
Wolna licencja

Amatorscy poszukiwacze skarbów znaleźli biżuterię sprzed 2000 lat

Dwóch poszukiwaczy skarbów odnalazło w Anglii złotą biżuterię, datowaną na 400-250 r. p.n.e. Skarb został przekazany do jednego z brytyjskich muzeów.


Dwóch mężczyzn, Mark Hambleton i Joe Kania, przeszukiwało pola nieopodal Leek (środkowa Anglia) przy pomocy wykrywacza metalu. Wysiłek opłacił się – amatorscy łowcy skarbów trafili na złotą biżuterię z okresu epoki żelaza.

Złoty torques znaleziony w Snettisham (Anglia). Na stanowisku w Snettisham w latach 1948-1973 znaleziono aż 70 torquesów z okresu epoki żelaza (fot. Ealdgyth, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Odkryte przedmioty to cztery złote torquesy. Biżuterię tę można było nosić na ramieniu lub na szyi. Do jej wykonania wykorzystano dużo cennego kruszcu, toteż badacze przypuszczają, że musiała ona należeć do bardzo zamożnej kobiety. Znalezisko jest wyjątkowe także z innego powodu. To jeden z najstarszych obiektów złotniczych z wczesnej epoki żelaza, znaleziony na terenie Anglii.

W Anglii i Walii osoby spacerujące z wykrywaczami metali często odnajdują zabytki. Wpływ ma na to prawo, przychylne poszukiwaczom skarbów. Mogą oni przeczesywać dany obszar, jeśli tylko posiadają zgodę właściciela ziemi i nie wchodzą na teren oficjalnych stanowisk archeologicznych. Zgodnie z brytyjską ustawą o skarbach ( Treasure Act ) wszystkie cenne znaleziska muszą zostać jednak zgłoszone do urzędu, a następnie wycenione przez komisję. Odkrywcy mogą wówczas otrzymać nagrodę. Prawo pierwokupu zabytku przypada zaś muzeom. Tak najprawdopodobniej stanie się ze złotymi torquesami, które trafią na wystawę w Muzeum Garncarstwa i Sztuki w Stanffordshire.

Źródło: livescience.com

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Przemo29081 |

I to jest normalne prawo.a nie jak w Polsce 8 lat pozbawienia wolnosci (...) .żyjemy w chorym kraju.Odpowiedz
Antoni Olbrychski

Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org