Amerykański historyk zmienił datę dokumentu autorstwa Abrahama Lincolna

opublikowano: 2011-01-26 14:44
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Amerykański historyk Thomas P. Lowry przyznał się, że dokonał zmian w akcie ułaskawienia amerykańskiego dezertera z wojny secesyjnej (1861-1865) autorstwa prezydenta USA, Abrahama Lincolna.
REKLAMA
Abraham Lincoln w 1865 r. (portret autorstwa D. Van Nostranda)

Thomas P. Lowry, 78-letni historyk z Woodbridge, przyznał się do zmiany zapisu daty w prezydenckim dokumencie pochodzącym z 14 kwietnia 1864 r. Abraham Lincoln ułaskawił w nim żołnierza Unii, Patricka Murphy’ego, który zdezerterował z armii podczas wojny secesyjnej.

W 1998 r., przebywając w czytelni Archiwum Narodowego w Waszyngtonie, Lowry – posługując się piórem z atramentem pigmentowym – zmienił datę roczną wystawienia dokumentu poprzez przeprawienie cyfry „4” na cyfrę „5”. Następnie zataił ów fakt i ogłosił, że dokonał znaczącego odkrycia: dotarł do ostatniego dokumentu wydanego przez Lincolna, zanim – wieczorem 14 kwietnia 1865 r. – został on postrzelony (w efekcie czego zmarł dnia następnego) w Teatrze Forda przez aktora sympatyzującego z Konfederatami, Johna Wilkesa Bootha.

Lowry szybko zdobył uznanie amerykańskich historyków, którzy docenili jego wkład w rozwój badań nad problematyką amerykańskiej wojny domowej i prezydentury Lincolna. W 1999 r. wydał nawet książkę zatytułowaną Don't Shoot That Boy: Abraham Lincoln and Military Justice (Nie rozstrzeliwuj tego chłopca: Abraham Lincoln i wojskowy wymiar sprawiedliwości), w której powołał się na dokument, który rzekomo pochodził z 14 kwietnia 1865 r.

Dopiero po kilku latach wspomnianą mistyfikację odkrył archiwista, Trevor Plante. Zwrócił on uwagę na fakt, iż cyfra „5” figurująca w zapisie daty rocznej wydania aktu jest ciemniejsza od pozostałych. Następnie przeprowadził kwerendę archiwalną pism Lincolna. Wynikało z nich, że prezydent ułaskawił Murphy’ego nie w dniu, w którym miał miejsce zamach na jego życie, a dokładnie rok wcześniej.

Środowisko naukowe wyraźnie skrytykowało Lowry’ego. Jego sprawa została skierowana do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, choć – zdaniem ekspertów – postępowanie karne przeciw historykowi nie może zostać wszczęte z uwagi na fakt, iż jego czyn uległ przedawnieniu.

Źródła: ibtimes ; news.discovery.com ; news.yahoo.com.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone