Anty-Noble przyznane

opublikowano: 2006-10-06 13:33
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wczoraj wieczorem na gali na Uniwersytecie Harvarda wręczono nagrody Ig-Noble (ang. "niegodny") za najdziwniejsze i bezużyteczne badania naukowe. (info: onet.pl)
REKLAMA

Nagrody Ig-Nobla przyznawane są niemal z taką samą pompą, jak prawdziwe. Również i tu występuje podział na kategorie, a w gali udział biorą laureaci tych bardziej prestiżowych Nobli.

Nagrody przyznano w następujących kategoriach:

– pokojowej: za wynalezienie elektronicznego odstraszacza nastolatków, emitującego dźwięki o częstotliwości niesłyszalnej dla dorosłych. Odstraszacz ten posłużył nastolatkom do stworzenia dzwonka do telefonów komórkowych niesłyszalnego dla nauczycieli;

– akustyka: za badania, dlaczego nie lubimy, gdy ktoś drapie paznokciami po tablicy;

– medycyna: za badania pt. „Zakończenie uporczywej czkawki dzięki masowaniu odbytu palcem”;

– fizyka: za dociekania, dlaczego suchy makaron spaghetti łamie się na kilka części, a nie tylko na dwie;

– chemia: za stwierdzenie „wpływu temperatury na prędkość rozchodzenia się ultradźwięków w serze cheddar”;

– biologia: za wykazanie, że zapach sera limburskiego przyciąga komary podobnie jak zapach ludzkich stóp;

– literatura: za raport nt. używania długich słów, z którego wynika, że osoba nadużywająca długich i niezrozumiałych wyrazów uważana jest przez słuchacza lub czytelnika za nieinteligentną;

– matematyka: za obliczenie, że przy robieniu zdjęcia grupy poniżej 20 osób, trzeba wykonać zdjęcia w ilości jednej trzeciej osób w grupie, aby żadna z nich akurat nie mrugała;

– dietetyka: za badania, jakie łajno najbardziej smakuje żukom. Wygrały odchody końskie;

– ornitologia: za badania, dlaczego dzięcioły nie odczuwają bólu głowy.

Większość laureatów odebrała nagrody osobiście, jeden z nich zmarł przed przyznaniem mu wyróżnienia. Nagrodzeni nie uważają, że Ig-Noble przyznawane są za najgłupsze badania naukowe.

W programie gali przewidziano między innymi wykłady metodą 24/7, czyli 24 sekundy na przedstawienie gościom swojego tematu i streszczenie go w 7 zrozumiałych słowach.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartosz Pyzder
Autor nie nadesłał informacji na swój temat.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone