Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2022-03-10 14:05
Licencja: wolna licencja

Apel redakcji Histmaga do Czytelników i przedstawicieli mediów

Rosyjski atak na Ukrainę doprowadził do cierpienia milionów ludzi. W obliczu tej tragedii pamiętajmy o tym, że działania Rosji przenoszą się na inne sfery życia i są częścią wojny informacyjnej. Zostawmy na boku nasze sympatie i antypatie, nie ulegajmy fake newsom i próbom skłócenia naszego społeczeństwa.
REKLAMA

Apel redakcji Histmaga do Czytelników i przedstawicieli mediów

Szanowni Czytelnicy!

Historia dzieje się na naszych oczach. Sąsiadująca z Polską Ukraina została zaatakowana przez Rosję, a ofiarami rosyjskiej inwazji są miliony niewinnych ludzi. Już teraz wiemy, że wojna wywołała w Europie największy kryzys humanitarny od czasu II wojny światowej.

Liczba uchodźców w Polsce będzie rosła. Wśród nich są głównie kobiety i dzieci, które potrzebują naszej pomocy. To przede wszystkim egzamin z naszego człowieczeństwa, ale i szansa na to, by zjednoczyć się w obliczu ludzkiej tragedii.

Zaufajmy naszym służbom. To również ludzie, na których spoczywa wielka odpowiedzialność, i którzy pracują w ogromnym stresie. Wspierajmy polskie wojsko, polskich pograniczników, policję, straż i służbę zdrowia. Również my, jako społeczeństwo, stoimy po stronie ofiar, oddolnie i z pełnym zaangażowaniem organizując pomoc.

(aut. Alisdare Hickson; CC-BY-SA-2.0)

Rosyjska polityka propagandowa dąży do skłócenia nas ze sobą, dlatego powinniśmy zostawić na boku nasze sympatie i antypatie. Dziś wszystkie nasze siły powinniśmy skoncentrować na pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej.

Trudno stwierdzić, kiedy wojna się zakończy. Do tego czasu powstrzymajmy się od zajadłej krytyki naszych oponentów, bezrefleksyjnego posługiwania się historią. Nie dajmy się ponieść emocjom. Na krytykę i wytykanie błędów przyjdzie czas. Unikajmy rozpowszechniania niezweryfikowanych informacji, które mogą wywoływać niepotrzebne napięcia. Uderzenie w nasze poglądy i wyznawane wartości, niezależnie od tego, po jakiej stronie się opowiadamy, jest również uderzeniem w nasze bezpieczeństwo.

Apelujemy zarówno do naszych Czytelników i przedstawicieli mediów. Spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Nie ulegajmy dezinformacji, uważnie weryfikujmy źródła, nie ulegajmy panice.

Bądźmy rozsądni i nie pozwólmy się skłócić.

Redakcja Histmaga

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy