Opublikowano
2019-01-26 17:17
Licencja
Wolna licencja

„Archiwum Planety” – piękne kolorowe zdjęcia sprzed 100 lat! [Galeria]

Albert (Abraham) Kahn był francuskim bankierem, który w ramach swojej kolekcji o nazwie „Archiwum Planety” zgromadził 72 tys. (!) kolorowych fotografii. Wiele z tych zdjęć zrobiono ponad 100 lat temu – oto niektóre z nich, wykonane przez Stéphane'a Passeta i Auguste'a Léona w różnych zakątkach świata, od Francji po Mongolię. To wyraźne i barwne portrety ludzi, których już nie ma. To pamiątka po miejscach, które zmieniły się przez stulecie.


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: mr.M |

Wow, artykuł po łebkach, szkoda, bo temat jest bardzo ciekawy, szkoda, że nie zadał Pan sobie więcej trudu.. galeria to jedno, a warstwa ideowa drugie, a kontekst, jest tutaj bardzo istotny! Khan nie tylko "zgromadził" ale był inicjatorem całego przedsięwzięcia, Archiwum Planety to jego autorski projekt. Szkoda, że tak nie wiele osób wie o jego istnieniu. Był filantropem zaangażowanym w różne inicjatywy, min wysyłał europejskich nauczycieli do innych zakątków świata, po to, by poszerzali swoje horyzonty i edukowali młodzież w duchu wzajemnej tolerancji. W "archiwum" finansował fotografów jeżdżących po całym świecie i gromadził zdjęcia oraz filmy ukazujące wydarzenia i życie ludzi mu współczesnych. Nie był zwykłym kolekcjonerem, jego projekt miał czysto praktyczne podstawy. Bardzo szybko zorientował się, że jedynym sposobem na zaprowadzenie pokoju na ziemi było poszerzenie świadomości ludzi, którzy ze względu na swoje wąskie horyzonty, byli bardzo podatni na wszelkie społeczne manipulacje, mylnie odbierali siebie w opozycji do innych, w oparciu o cudze opinie i przekonania. Archiwum miało ich uświadomić, że tam w odległej krainie żyją tacy sami ludzie jak oni, mają takie same problemy, tak samo pragną szczęścia i dobra swoich bliskich. Nie jesteśmy lepsi, czy gorsi, a po prostu inni. Pozdrawiam i zachęcam do eksploracji tego tematu :)Odpowiedz

Gość: mr no |

@ Gość: mr.M piekny komentarz swietnie ze byl ktos taki jak pan Khan :)Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org