Azjatyckie korzenie pierwszych mieszkańców Ameryki

opublikowano: 2022-08-08 18:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Badania genetyczne prehistorycznego DNA sugerują, że pierwsi mieszkańcy Ameryki mieli azjatyckie korzenie – informują naukowcy na łamach „Current Biology”.
REKLAMA
fot. pixabay.com

Zobacz także:

Próbki DNA pobrano ze szczątków prehistorycznej populacji, która zamieszkiwała na obszarze obecnych południowych Chin. Analizy próbek sugerują, że pierwsi mieszkańcy Ameryki mogli być spokrewnieni z wygasłą odnogą prehistorycznych ludzi zamieszkujących Azję.

Zdaniem chińskich naukowców mieszkańcy Azji Wschodniej wędrowali na północ wzdłuż linii brzegowej wschodnich Chin. Dziesiątki tysięcy lat temu dotarli do Syberii, a następnie przekroczyli Cieśninę Beringa, wkraczając jako pierwsi ludzie na kontynent amerykański.

Blisko trzydzieści lat temu w prowincji Junnan w południowych Chinach archeolodzy odkryli dużą liczbę kości w jaskini Maludong (Jaskinia Jelenia), które stały się podstawą najnowszych badań genetycznych. Datowanie radiowęglowe wskazało, że kości liczą ok. 14 tys. lat.

W grocie odkryto czaszkę hominina o cechach zarówno współczesnych, jak i archaicznych ludzi. Kształt czaszki przypomina neandertalczyka, ale część mózgowa jest mniejsza niż u ludzi współczesnych. Niektórzy antropolodzy uznali, że czaszka należała do nieznanego archaicznego gatunku ludzkiego, który wyginął lub do hybrydowej populacji ludzi archaicznych i współczesnych. Z analiz DNA wynikło jednak, że mimo niezwykłych cech morfologicznych, ludzie z Jaskini Jeleniej reprezentowali nasz podgatunek, nie zaś neandertalczyków czy denisowian.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TU! (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-07-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone