Benedykt XVI poprosił o wywiad telewizyjny

opublikowano: 2006-08-13 13:39
wolna licencja
poleć artykuł:
Rozmowa bez tabu – tak reklamowana jest rozmowa z papieżem, którą dziś (13 sierpnia) wieczorem pokaże niemiecka telewizja ZDF. (info: zdf.de)
REKLAMA

Na początku maja do czterech stacji (ARD, ZDF, Deutsche Welle, Radio Watykańskie) dotarły listy podobnej treści: „zasadniczo papież nie udziela wywiadów, ale zrobi wyjątek tuż przed swoją wrześniową wizytą w bawarskiej ojczyźnie”. Benedykt XVI zaprosił przedstawicieli czterech redakcji do Castel Gandolfo, letniej rezydencji biskupów Rzymu.

W przeciwieństwie do zeszłorocznych wypowiedzi (Radio Watykańskie i Telewizja Polska SA), tematyka nie była narzucona przez Stolicę Apostolską, rok temu głównym tematem był Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Co prawda część tegorocznych pytań była uzgodniona z Watykanem, to jednak dziennikarze określili treść pozostałych. Uzgodnione były: konflikt na Bliskim Wschodzie, sytuacja Kościoła w RFN, ekumenizm i walka z AIDS w Afryce. Dzięki niespodziewanie krótkim wypowiedziom głowy Kościoła rzymskokatolickiego, na końcu zostało dużo czasu na „pytania nieuzgodnione”. Niemieccy dziennikarze zapytali m.in. o rolę kobiet w Kościele i o „przemiany” w życiu Ratzingera.

Duże kłopoty sprawiła producentom Sala dei Svizzeri, w której zwykle odbywają się audiencje. Nie były możliwe zarówno wielodniowe prace przygotowawcze, jak i hałas. Zainstalowano kilkanaście reflektorów i siedem kamer, użyto setki metrów kabli. Po przybyciu do sali audiencyjnej, Benedykt XVI – widząc przed sobą czterech redaktorów – powiedział żartobliwie, że czuje się trochę tak, jak przed obliczem sądu.

Wywiad zostanie wyemitowany dziś w telewizji ZDF o godz. 22.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Buchta
Magister politologii (Uniwersytet Śląski), absolwent zarządzania i marketingu. Obronił pracę magisterską na temat systemu politycznego Bawarii. Jest również współautorem książki Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych (2009). Członek stowarzyszenia Ruch Autonomii Śląska. Współzałożyciel Śląskoznawczego Koła Naukowego Sodalitas Silesiana. Były członek redakcji „Gazety Żorskiej”, webmaster portalu, dziennikarz. Były redaktor (szef działu korekty, tymczasowy szef działu kultury) miesięcznika internetowego „Histmag.org” (XII 2005-XII 2006), a także korektor i współpracownik. Obecnie członek rady merytorycznej „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone