Bursztynowa Komnata odnaleziona? W Mamerkach znaleziono wejście do nieznanego pomieszczenia

opublikowano: 2019-06-10 16:36
wolna licencja
poleć artykuł:
Trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Zdaniem naukowców znajduje się ona w Mamerkach. Niedawno, po wielu bezowocnych poszukiwaniach, udało się odnaleźć ukryte wejście, nieużywane od II wojny światowej.
REKLAMA
Bursztynowa komnata (fot. Andrey Zeest, mat. prasowe)

Mamerki kryją wiele tajemnic. To tam znajdowała się niegdyś była Kwatera Główna wojsk lądowych Wehrmachtu, a dziś funkcjonuje tu Muzeum II Wojny Światowej. W okolicznych lasach w latach 1940-1944 zbudowano 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetowych, które nie zostały zniszczone przez wycofujące się wojska Wehrmachtu i zachowały się do naszych czasów. Od lat mnożą się hipotezęy na temat znajdujących się w nich skarbów. Wielu twierdzi, że właśnie tam ukryto słynną Bursztynową Komnatę.

Śmiało możemy mówić o przełomie w poszukiwaniach. Dzięki użyciu profesjonalnego georadaru, udało nam się ustalić lokalizację podziemnego tunelu. Po odkopaniu wskazanego przez urządzenie miejsca, faktycznie znaleźliśmy właz, który prawie na pewno nie był otwierany od czasów wojny – mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej.
Wejście do tunelu (fot. mat. prasowe)

Okazuje się, że wejście do tunelu zostało celowo zamaskowano grubą warstwą ziemi, a pokonanie tej przeszkody jest problematyczne.

Od czasu zakopania wejścia minęło kilkadziesiąt lat. W tym czasie na oryginalnej płycie o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, która zamyka wejście, wyrosło drzewo. Teraz więc, aby otworzyć właz do tunelu, konieczne jest usunięcie ziemi oraz ścięcie drzewa blokującego płytę – dodaje Bartłomiej Plebańczyk.

Wspomniana płyta waży ok. 100 kg. Kiedy uda się do niej dotrzeć i ją podnieść, tajemnica tunelu zostanie rozwiązana. Warto podkreślić, że wejście znajduje się nieopodal miejsca, w którym w latach 2016-2017 przeprowadzano poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Wtedy nie udało się niczego znaleźć, może tym razem poszukiwaczom się powiedzie? Może zamiast komnaty odnajdą inne cenne dokumenty i dzieła sztuki? Jeśli uda się odnaleźć jakiekolwiek eksponaty, trafią one do państwowych muzeów.

Właz do tunelu w Mamerkach (fot. mat. prasowe)
Mam nadzieję, że formalności prawne zostaną załatwione pozytywnie i pod koniec czerwca 2019 roku tunel zostanie otwarty – informuje przedstawiciel Muzeum w Mamerkach.

Moment otwarcia wejścia do tunelu zostanie sfilmowany przez ekipę amerykańskiego kanału telewizyjnego History Channel.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.3”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.3”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-00-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone