Co łączy Karoline Cohn i Anne Frank? Niezwykłe odkrycie w Sobiborze

opublikowano: 2017-01-18, 13:38
wolna licencja
W Sobiborze odnaleziono wisiorek, należący dawniej do Karoline Cohn, tragicznie zmarłej w obozie w 1943 r. Identyczny posiadała słynna Anne Frank. Co łączyło obie dziewczynki?
reklama

Archeolodzy, prowadzący badania na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sobiborze, odnaleźli interesujący wisiorek. Szczegółowa analiza wykazała, że należał on do Karoline Cohn. Niemal identyczny posiadała jednak Anne Frank, autorka słynnych pamiętników z okresu II wojny światowej.

Tablica pamiątkowa przy wejściu do Sobiboru (domena publiczna)

Obie dziewczynki miały wiele wspólnego. Na wisiorku należącym do Karoline widnieje data i miejsce urodzin – 3 lipca 1929, Frankfurt. W 1941 r. została zesłana do getta w Mińsku. Następnie trafiła do Sobiboru, gdzie zmarła w 1943 r. Anne Frank urodziła się zaś 12 czerwca 1929 r., także we Frankfurcie. W trakcie wojny ukrywała się z rodziną w Amsterdamie. Zmarła w obozie koncentarcyjnym w 1945 r. Wisiorki obu dziewczynek posiadają napis „Mazel Tow”, oznaczający po żydowsku szczęście lub pomyślność. Wisiorek należący do Karoline Cohn znaleziono w miejscu, gdzie dawniej znajdować się miały pomieszczenia, w których więźniów rozbierano i golono im głowy przed wysłaniem do komór gazowych.

Badacze usiłują teraz ustalić, czy dziewczynki mogły się znać, lub czy był spokrewnione. Jak dotąd znaleziono tylko dwa wisiorki tego typu, toteż nie należy wykluczać powiązań między Karoline Cohn a Anne Frank.

Badania archeologiczne na terenie dawnego obozu w Sobiborze trwają od 2007 r. W miejscu tym ma powstać muzeum i miejsce pamięci. W wykopaliskach biorą udział archeolodzy z Polski, Izraela i Holandii.

Źródło: thehistoryblog.com, www.wprost.pl

reklama
Komentarze
o autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone