Co wydarzyło się 10 października?

opublikowano: 2016-10-10 04:18
wolna licencja
poleć artykuł:
222 lata temu Tadeusz Kościuszko dostał się do rosyjskiej niewoli. A co jeszcze wydarzyło się 10 października? Zapraszamy do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 10 października? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznica na dziś: 222 lata temu wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki zostały pobite przez Rosjan w bitwie pod Maciejowicami. Klęska ta była punktem kulminacyjnym insurekcji. Naczelnik, wraz z licznymi oficerami, dostał się do niewoli, co sprawiło, że choć walki trwały jeszcze ponad miesiąc, powstańcy nie wierzyli dłużej w zwycięstwo. Możliwe, że wynik bitwy pod Maciejowicami mógł być inny, ponieważ w pobliżu stacjonował 4-tysięczny oddział księcia Adama Ponińskiego, który jednak dotarł na pole walki zbyt późno. Kościuszko to właśnie Ponińskiego obarczał odpowiedzialnością za porażkę, niesłusznie zarzucając mu zdradę i celowe opóźnienie marszu swoich wojsk. Choć książę został formalnie uniewinniony przez sąd wojskowy, środowisko dawnych powstańców do końca życia unikała go i traktowała z nieufnością, co sprawiło, że załamał się psychicznie.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują: Adalryk, Alderyk, Daniel, Dionizjusz, Dionizy, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Eulampia, Eulampiusz, Franciszek, Gereon, German, Jan, Kalistrat, Kasjusz, Leon, Leona,Lutomir, Maria, Paulin, Przemysław, Rustyk, Rustyka, Samuel, Tomił, Tomiła i Twardostoj.
Z archiwum Histmaga: 240 lat temu Maurycy Beniowski został obwołany przez tubylców królem Madagaskaru. Polak znalazł się na wyspie za sprawą francuskiego wojska, do którego wstąpił trzy lata wcześniej. Zanim jednak do tego doszło ten niezwykły człowiek przeżył szereg innych przygód, między innymi zorganizował bunt na Kamczatce, gdzie zesłali go Rosjanie za udział w konfederacji barskiej. Zawiłe losy Maurycego Beniowskiego w tym okresie życia przybliża w swoim tekście Mateusz Będkowski.

48 lat temu Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek Stawki większej niż życie Janusza Morgensterna. Kultowy dziś serial o przygodach Hansa Klossa błyskawicznie stał się popularny nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach bloku wschodniego, a nawet w Ameryce Południowej. W roli głównej wystąpił Stanisław Mikulski, natomiast w rolę głównego przeciwnika J-23, Hermanna Brunnera, wcielił się Emil Karewicz.

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone