Co wydarzyło się 20 lutego?

opublikowano: 2017-02-20 07:39
wolna licencja
poleć artykuł:
98 lat temu Sejm Ustawodawczy uchwalił Małą Konstytucję, która określała ogólne podstawy ustrojowe odrodzonej Polski. Co jeszcze wydarzyło się 20 lutego? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 20 lutego? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: na Ukrainie obchodzony jest dzisiaj Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni – poległych w czasie próby krwawego stłumienia Euromajdanu w Kijowie. 18 lutego 2014 roku Berkut, czyli uzbrojone oddziały wewnętrzne Ukrainy, rozpoczęły szturm na najważniejszy plac stolicy, zajęty przez demonstrujących przeciwko prezydentowi Janukowiczowi i decyzji o zerwaniu rozmów o współpracy z Unią Europejską. Zginęło 103 protestujących i 13 policjantów.
Sylwetka: 20 lutego 1547 roku w katedrze westminsterskiej na króla Anglii koronowano Edwarda VI Tudora. Ten długo wyczekiwany syn Henryka VIII (możliwość spłodzenia potomka motywowało króla do pozbywania się kolejnych żon) wstąpił na tron w wieku 10 lat. Nie objął władzy, a funkcję Lorda Protektora pełnili kolejno rywalizujący ze sobą Edward Seymour, hrabia Hertford i John Dudley, książę Northumberland. Młody król chorował i bardziej zainteresowany był rozrywkami. Zmarł w wieku niecałych 16 lat, 6 lipca 1553 roku. Wcześniej Dudley nakłonił go do zmian reguł sukcesy, pominięcia sióstr Marii i Elżbiety, i przekazanie tronu kuzynce (wnuczce Marii Tudor, siostry Henryka VIII) Jane Grey, którą poślubił syn Northumberlanda. Ostatecznie jednak władzę w kraju przejęła Maria Tudor, która kazała ściąć Jane Grey.
Z archiwum Histmaga: 75 lat temu z inicjatywy Wacława Krzeptowskiego powołano w Zakopanem Komitet Góralski, który był namiastką władzy samorządowej kolaboracyjnego Goralenvolku. Czym był wspierany przez Niemców „naród góralski”? Polecamy nasz artykuł na ten temat

Film z Histmag.org: 45 lat temu miała miejsce premiera pierwszego odcinka serialu Samochodzik i templariusze w reżyserii Huberta Drapelli na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. W rolę Pana Tomasza wcielił się Stanisław Mikulski, jedna z czołowych gwiazd ówczesnej telewizji. Towarzyszyła mu Ewa Szykulska. Plenery serialowe nagrywano m.in. na zamkach w Malborku i Radzyniu Chełmińskim oraz kościółku w Okoninie.

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
62
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-25-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone