Co zainstalować z Windows?

opublikowano: 2007-05-26, 16:00
wolna licencja
„Zainstalowałem Windows i... nadal nic nie mam” - żalą się użytkownicy komputerów, wydając tysiące złotych na dodatkowe oprogramowanie lub ryzykując używanie pirackich wersji. Tymczasem bardzo dobre programy można znaleźć za darmo.
reklama
Autor poradnika: Michał Pawełczyk

Poradnik ten napisałem z myślą o użytkownikach Windowsa XP, którzy właśnie zakupili komputer ze świeżo zainstalowanym system, sformatowali dysk lub nie posiadają jeszcze wymienionego niżej oprogramowania. Najpopularniejszy dziś system dla użytkowników domowych zastąpi w przyszłości Windows Vista. Czy to dobrze? Owszem, Vista jest ładniejsza, ale to trochę za mało by uzasadnić inwestycję w sprzęt. Pierwsze testy nowego systemu wskazują, że to co działa (a nie wszystko jeszcze działa), działa wolniej, a w najlepszym wypadku tak samo - napisał na łamach lutowego wydania PC World Komputer Maciej Zdanowicz, redaktor naczelny pisma.

Okno na świat

Spora część naszego społeczeństwa nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nasz komputer może się również stać ofiarą sieciowych włamywaczy. W ciągu ostatnich lat drastycznie spadał czas, w jakim zostaje zaatakowany niezabezpieczony komputer. Już kilka minut po podłączeniu się do sieci może nastąpić zniszczenie naszych danych. Najlepiej zabezpieczony przed atakiem komputer to komputer wyłączony...

Nie wpadajmy jednak w panikę. Już dawno wymyślono oprogramowanie zabezpieczające przed sieciowymi szkodnikami. Pierwszym krokiem w dobrym kierunku jest zainstalowanie Service Pack 2. Dodatek do systemu jest instalowany na większości nowych komputerów, starsze Windows XP muszą zostać o niego wzbogacone. Razem z dodatkiem włączana jest zapora ogniowa, czyli tak zwany firewall. Nie jest to produkt wybitny, ale lepszy rydz niż nic. By poczuć się bezpieczniej, należy po pobraniu niezbędnego oprogramowania wyłączyć tę zaporę w Panelu Sterowania i zainstalować na przykład Comodo Firewall Pro. Prosty w obsłudze program ma bardzo duże możliwości i był wielokrotnie nagradzany. Wystarczy, że na początku określimy, które programy mogą łączyć się z internetem i już nie musimy stać na straży. Comodo zrobi to za darmo. Równie łatwy w obsłudze jest ZoneAlarm.

Na straży prawa i ... - Zone Alarm

Profilaktyka

Wyposażając komputer w aplikacje podnoszące bezpieczeństwo, nie możemy zapomnieć o antywirusie. Avast! będzie nas chronił przez cały czas działania komputera. Sprawdzi naszą pocztę czy zgrywane na dysk pliki. Warto jest nim skanować gruntownie dysk raz w tygodniu. Dzięki temu na czas uchronimy się przed przykrymi niespodziankami. Znakomitym uzupełnieniem antywirusa jest program usuwający z dysku oprogramowanie szpiegujące. Takie programy nie tylko spowalniają działanie komputera, ale także zbierają o nas najróżniejsze poufne informacje i wysyłają w „eter”. Bardzo skutecznym programem jest Ad-aware, polecany przez czytelników dobreprogramy.pl. Nie zapomnijmy tylko o cotygodniowym skanowaniu dysku! Jeśli chcesz, możesz też wypróbować antywirusa o nazwie Avira AntiVir PersonalEdition Classic jednak pamiętaj, że nie należy instalować dwóch programów antywirusowych w jednym systemie operacyjnym!

reklama

Nareszcie on-line

Z tak zabezpieczonym komputerem możemy już spokojnie połączyć się z siecią Internet. Większość z nas najczęściej używa przeglądarki internetowej. No właśnie, czy dostarczany z systemem Internet Explorer jest dobrą przeglądarką? Nie jest. Przeglądarka zawiera wiele błędów, które nie pozwalają prawidłowo wyświetlić napisanych według standardów stron. Dodatkowo istnieją też błędy odpowiadające za spore uchybienia w bezpieczeństwie. Przez „dziury” w IE na dysk naszego komputera dostaje się sporo „złośliwego” oprogramowania. Podczas gdy konkurencja poprawia swoje przeglądarki na bieżąco, Microsoft śpi. Jeśli więc chcesz zobaczyć świat w realnych barwach, to zainstaluj Firefoxa lub Operę, a poczujesz różnicę.

avast! 4 Home Editon - dezynfekcja i deratyzacja

Z podobnych pobudek warto doinstalować klienta poczty. Najszybciej przekonamy się do Thunderbirda, który tak jak Firefox został wyprodukowany przez Mozillę. Obie aplikacje są programami typu opensource – darmowymi, współtworzonymi przez ich użytkowników. Do przeglądarki Firefox powstaje wiele wtyczek rozszerzających możliwości tego oprogramowania.

Poklikash?

W dzisiejszych czasach każdy chce posiadać komunikator jakieś sieci. Niestety, często narzędzia te zamiast łączyć, dzielą. Dzieje się tak, ponieważ twórcy poszczególnych protokołów komunikacyjnych udostępniają oprogramowanie, które pozwala na rozmowę tylko w ich sieci. Na razie nie wymyślono ciekawszego sposobu zarabiania w tej branży, niż wyświetlanie reklam w oknach firmowego komunikatora. Istnieje wiele multikomunikatrów, niestety nie mogę polecić tutaj żadnego z nich. Korzystanie z tych narzędzi wiąże się z łamaniem regulaminów najpopularniejszych dostawców tej usługi. Największą popularnością cieszą się: Gadu-Gadu jako komunikator tekstowy i Skype do rozmów dźwiękowych. Wyboru musimy dokonać samodzielnie, najlepiej zgodnie z tym, co posiadają nasi znajomi. Mogą oni korzystać np. z Jabbera i Tlenofonu.

reklama

Praca...

Spotkałem się z użytkownikami, którzy kupili komputer z ładnymi naklejkami informujących o zainstalowanym systemie XP. Byli zdziwieni, że w systemie nie ma żadnego sensownego narzędzia do napisania referatu czy innej pracy do szkoły lub na studia. Pakiet MS Office, który kosztuje więcej niż sam system, może być zbyt dużą barierą dla przeciętnego użytkownika. Czy jednak warto go w ogóle kupować? Konkurencja opracowała pakiet biurowy dostępny dla każdego za darmo i bez żadnych ograniczeń. Mowa oczywiście o OpenOffice, który jest spolszczony i zawiera wszystkie potrzebne narzędzia (procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, tworzenie prezentacji, bazy danych). Są dostępne wszystkie typy słowników w wersji polskiej. Doinstalowanie nowych słowników jest bardzo proste i może być przydatne w wypadku pisania pracy w obcym języku.

Warto wspomnieć, że OpenOffice potrafi w dużej mierze zachować zgodność z dokumentami Microsoftu (.doc,.xls,.ppt). Ma bardzo pożyteczną funkcję eksportu do dokumentu PDF. Dowolny dokument w tym pakiecie biurowym możemy wydrukować do pliku PDF. Taki plik będzie identycznie wyglądał na każdym systemie operacyjnym i nie musimy się martwić, że ktoś nie odczyta naszej pracy właściwie. Bardzo dobrym uzupełnieniem pakietu będzie przeglądarka dokumentów PDF firmy Adobe. Adobe Reader jest narzędziem dużym, ale zapewniającym wydajne przeglądanie dokumentów. Dzięki niemu obejrzymy nie tylko nasze pliki czy wersję PDF magazynu Histmag.org. W internecie jest dostępnych bardzo wiele ciekawych ebooków, które przeczytamy za darmo.

reklama
Świat, muzyka i porządki (Opera, foobar2000, Ad-Aware)

...i relaks

Na koniec nie możemy zapomnieć o relaksie. Tutaj spotkamy w systemie dość dobrego: Media Player. To multimedialne studio rozrywki potrafi odtwarzać filmy i muzykę, a także internetowe radia. Pozwoli nam zarządzać naszą kolekcją multimediów. Jeśli nie odpowiada nam funkcjonalność Media Playera, możemy zainstalować dodatkowe oprogramowanie. Wiele fanów zyskał Winamp, który dzisiaj odtwarza nie tylko muzykę. Godna polecenia jest jego wersja Lite, która znacznie mniej obciąża komputer.

Do odtwarzania filmów w popularnym formacie DivX będą nam potrzebne dodatkowe kodeki niedostarczane z systemem. AC3Filter, DivX 5.2.1 Bundle i odtwarzacze BestPlayer lub AllPlayer pozwolą nam otworzyć dowolny film z napisami w tym popularnym formacie. VLC będzie natomiast pomocny przy odtwarzaniu filmów DVD.

Po zainstalowaniu Flasha i Javy z poziomu przeglądarki Firefox, powinniśmy otrzymać podstawową funkcjonalność systemu operacyjnego. Wszystkie przedstawione aplikacje są darmowe do użytku domowego i możemy je bez problemów ściągnąć z internetu. Niektóre będą wymagały od nas darmowej rejestracji, a część z nich będziemy mogli wykorzystać za darmo także w zastosowaniach komercyjnych.

Artykuł ten został napisany pod kontrolą Windows XP Professional. W całości redagowany za pomocą OpenOffice Writer. Strony internetowe z materiałami były przeglądane przy użyciu Firefoxa, a muzykę odtwarzał foobar2000.

Service Pack 2

DivX 5.2.1 Bundle

AC3Filter 1.3 -

VLC media player

bestplayer

AllPlayer

Winamp 5.35

OpenOffice

Firefox 2.0

Thunderbird

avast! 4 Home Edition

Ad-aware SE Personal 1.06

Comodo Firewall Pro 2.4.18.184

Gadu-Gadu

Skype 3.2

Acrobat Reader 8

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Pawełczyk
Z zawodu programista aplikacji klasy enterprise, w wolnych chwilach zostawia komputer w domu. Z zamiłowania podróżnik i fotograf. Na pierwsze określenie pozwolił sobie po samotnej wyprawie rowerowej przez Norwegię w 2009, spełniając tym samym swoje największe marzenie. Na drugi rzeczownik musi jeszcze sporo popracować, ale jest przekonany, że o każdą pasję warto walczyć.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone