Opublikowano
2017-03-21 12:00
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Czołg T-72 powraca!

Czołg T-72 został wprowadzony do uzbrojenia w 1973 roku i od tej pory stał się sztandarowym produktem radzieckiego przemysłu zbrojeniowego. Do połowy lat 90-tych zbudowano ich około 20 tysięcy w wielu krajach świata, a w swojej armii do dziś posiada je m.in. Rosja, Bułgaria, Czechy, Indie, Kazachstan, a także Syria. Czołg wyposażony jest w automat ładowania armaty, dzięki czemu do pełnej obsługi maszyny wystarczy załoga zawierająca trzech żołnierzy. A pasjonaci historii i modelarstwa mają szanse mieć go na własność.


Mocne strony T-72

O wartości bojowej czołgu decydują trzy parametry: siła ognia, opancerzenie i manewrowość. T-72 wyróżnia się tym pierwszym. Dzięki gładkolufowej armacie kalibru 125 mm, dużej prędkości wylotowej pocisków oraz niemal płaskiej trajektorii lotu, pociski mogą przebić prostopadle ustawioną płytę pancerną o grubości 300 mm.

T-72 został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Czołg znany jest ze względu na jego wysoką jakość bojową i eksploatacyjną. Dla T-72 przyjęto następujące normy eksploatacyjne (normy polskie): naprawy główne co 13000-15000 km, remont konserwacyjny co 10 lat, resurs silnika W-46 – 2400 godzin. Jest to maszyna łącząca prostotę oraz niezawodność z dużym potencjałem modernizacyjnym. Czołg T-72 został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najliczniej produkowany czołg współczesności oraz jest uznany za najlepszy czołg wyprodukowany od 1975 roku do końca XX wieku. Różne modele tego czołgu znajdują się do dziś na wyposażeniu armii ponad 40 państw.

T-72 najlepszym czołgiem na świecie

Odtajniony raport CIA świadczy o tym, że jeszcze pod koniec lat 70-tych siły Układu Warszawskiego posiadały bardziej zaawansowaną broń pancerną niż NATO. Przykładem wyposażenia ZSRR i krajów satelickich jest właśnie czołg T-72, który w 1979 roku był znacznie nowocześniejszy niż jego amerykański odpowiednik, M60A1. Co więcej, Układ Warszawski dysponował w tamtym czasie ponad 10 tysiącami czołgów więcej niż NATO.

Czołg T-72 w Polsce

Od 1981 roku w Gliwicach powstało ich około 1600, ale trafiały głównie na eksport. Polska posiada ponad 500 sztuk T-72 z lat 70-tych ubiegłego wieku, które są sukcesywnie wypierane przez Leopardy.

Model czołgu w skali 1:16

Wydawnictwo De Agostini zdecydowało się wydać kolekcję, w której pasjonaci militariów i modelarstwa mogą zbudować własny model tej imponującej machiny wojennej. Model czołgu T-72 zawiera dokładnie odwzorowane szczegóły, zbudowany jest z kilkuset części i może być sterowany za pomocą nadajnika radiowego lub dzięki specjalnej aplikacji - z telefonu lub tabletu. Model wykonano w skali 1:16, zachowując wiele funkcji prawdziwego czołgu. Maszyna posiada ruchome działo, generator dymu imitującego spaliny oraz wiele innych funkcji. Części modelu do składania wraz z gazetkami pojawiają się w kioskach co tydzień.

Więcej informacji na temat kolekcji znajdziecie na stronie wydawnictwa Deagostini.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Jarek (albertosa@wp.pl) |

Witam. od kilku miesięcy składam ten model czołgu T-72 z kolekcji DeAgostini. jest to już mój piaty model (Subaru, Warszawa, VW oraz spitfire) wczoraj otrzymałem kolejną przesyłkę z 4 numerami (do nr 31) i jak na ten czas składa się OK.
wiem, ze można kupić inaczej, być możne nawet taniej. lecz myślę, że w przeciągu 2 lat zbierania kolekcji można wydać te około 2,5 tys. złOdpowiedz

Pasjonaci historii i batalistyki co sądzicie o tym modelu? Bo na zdjęciach i video prezentuje się bardzo dobrze, jestem ciekaw wykonania poszczególnych części. Ktoś się zainteresował bliżej tym tematem?Odpowiedz

Nigdy nie interesowałem się modelarstwem, dlatego nie wiem, czy podołam takiemu wyzwaniu jak złożenie tego czołgu od De Agostini. Strasznie mi się on podoba i cały czas się zastanawiam czy go kupić.Odpowiedz

Witam, fajny artykuł. Od niedawna interesuję się modelarstwem i obserwuję dyskusje na temat tego Czołgu. Kolekcja mi się podoba, zastanawiam się czy nie spróbować.Odpowiedz

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org