Cztery lata więzienia dla „księgowego z Auschwitz”

opublikowano: 2017-11-30, 09:41
wolna licencja
Były SS-man Oskar Groening został uznany przez sąd winnym pomocnictwa przy zamordowaniu co najmniej 300 tys. osób. Mimo podeszłego wieku trafi on do więzienia.
reklama

Pierwotnie wyrok skazujący Groening usłyszał już w lipcu 2015 roku, poprosił jednak o zawieszenie wykonywania kary. Jako powód podał swój podeszły wiek – Niemiec ma już 96 lat. Sąd Krajowy w Celle (Dolna Saksonia) odrzucił jednak ten wniosek uznając, że umieszczenie byłego SS-mana w więzieniu nie narusza w żaden sposób jego praw podstawowych, choć musi mu zostać zapewniona odpowiednia opieka pielęgniarska i medyczna.

Oskar Groening został skazany za pomocnictwo w zamordowaniu co najmniej 300 tys. osób. W Auschwitz-Birkenau pracował jako księgowy – przeszukiwał bagaże więźniów, a pieniądze i kosztowności zamordowanych przesyłał do swoich pełnomocników w Berlinie, do czego sam się przyznał.

Obrońca Goeringa nie zgadza się z decyzją sądu i zapowiedział, że podejmie kolejne kroki prawne.

Arbeit macht frei (niem. praca czyni wolnym); napis nad bramą obozu Auschwitz I (fot. Neil, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Oskar Groening (ur. 1921) znany jako „księgowy/buchalter z Auschwitz” był SS-Unterscharführerem. Funkcję strażnika w obozie Auschwitz-Birkenau pełnił w latach 1942-1944. O pomocnictwo w zamordowaniu co najmniej 300 tys. osób został oskarżony dopiero w wieku 93 lat w 2014 roku.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.onet.pl

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone