Czy Bartłomiej Sienkiewicz jest spokrewniony z Henrykiem Sienkiewiczem?

opublikowano: 2023-12-12 11:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Od kiedy pojawiły się informacje o składzie przyszłego rządu, wiele osób nurtuje pytanie: czy Bartłomiej Sienkiewicz – nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego – jest spokrewniony ze znanym polskim noblistą? Okazuje się, że w tym przypadku zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa.
REKLAMA
Henryk Sienkiewicz i Bartłomiej Sienkiewicz

W Polsce i za granicą żyje dziś ponad dwudziestu potomków Henryka Sienkiewicza. Zalicza się do nich również Bartłomiej Sienkiewicz – jest prawnukiem znanego noblisty.

Polityk nigdy nie ukrywał tego pokrewieństwa. Kilka lat temu napisał książkę „Sienkiewicz z nami”, która – jak twierdzi – ma być próbą odczytania na nowo spuścizny polskiego noblisty i rozprawienia się z mitami narosłymi wokół jego postaci. Zapytany o to, jak to jest być potomkiem znanego pisarza, powiedział w 2019 roku w radiu TOK FM:

To jest taki rodzaj przekleństwa chyba wszystkich, którzy są potomkami ludzi znanych, którzy w sposób naturalny są traktowani trochę inaczej. Czasami się więcej od nich wymaga.

Bartłomiej Sienkiewicz – działalność zawodowa

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się w 1961 roku w Kielcach. W 1987 roku ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach osiemdziesiątych zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej – współpracował m.in. z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie i Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. W 1988 roku dołączył też do komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie zorganizowanej w 40. rocznicę uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Od 1990 roku do roku 2002 był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, gdzie sprawował funkcję głównego doradcy zarządu wywiadu. Służbę tę ukończył w stopniu podpułkownika. Jest jednym ze współzałożycieli Ośrodka Studiów Wschodnich – organizacji zajmującej się pierwotnie analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na obszarze postradzieckim (obecnie rozszerzono badania na szeroko rozumiane sąsiedztwo Polski, a nawet Chiny i Izrael).

W latach 2002-2013 prowadził własną działalność gospodarczą w branży doradczej w zakresie oceny ryzyka inwestycyjnego. Podjął też współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, w ramach której w 2012 roku otrzymał nominację do nagrody Grand Press za tekst „Ambaras z polskością”. Wykładał też na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Bartłomiej Sienkiewicz – kariera polityczna

W 2013 roku Bartłomiej Sienkiewicz, jako polityk bezpartyjny, znalazł się w rządzie Donalda Tuska, obejmując ministerstwo spraw wewnętrznych. W tym samym roku został też koordynatorem służb specjalnych oraz objął nadzór nad działaniami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Sześć lat później wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

W 2014 roku wybuchła tzw. afera podsłuchowa – tygodnik „Wprost” ujawnił nielegalnie nagraną rozmowę Bartłomieja Sienkiewicza z Markiem Belką i Sławomirem Cytryckim z 2013 roku – jej przedmiotem były m.in. zmiany w ustawie o NBP i ewentualna zmiana ministra finansów. W 2014 roku Sienkiewicz podał się do dymisji.

Do Sejmu został wybrany w 2019 roku – startował z list wyborczych Koalicji Obywatelskiej w Kielcach, skąd pochodzi. W 2023 roku kandydował natomiast z okręgu krakowskiego i ponownie zdobył mandat poselski. W nowym rządzie Donalda Tuska ma objąć ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Źródła:

www.depesza.fmwww.sejm.govwww.tokfm.pl  

Polecamy e-book Kamila Kartasińskiego pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”:

Kamil Kartasiński
„Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
75
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-10-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone