Czy Bartłomiej Sienkiewicz jest spokrewniony z Henrykiem Sienkiewiczem?

opublikowano: 2023-12-12, 11:15
wszelkie prawa zastrzeżone
Od kiedy pojawiły się informacje o składzie przyszłego rządu, wiele osób nurtuje pytanie: czy Bartłomiej Sienkiewicz – nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego – jest spokrewniony ze znanym polskim noblistą? Okazuje się, że w tym przypadku zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa.
reklama
Henryk Sienkiewicz i Bartłomiej Sienkiewicz

W Polsce i za granicą żyje dziś ponad dwudziestu potomków Henryka Sienkiewicza. Zalicza się do nich również Bartłomiej Sienkiewicz – jest prawnukiem znanego noblisty.

Polityk nigdy nie ukrywał tego pokrewieństwa. Kilka lat temu napisał książkę „Sienkiewicz z nami”, która – jak twierdzi – ma być próbą odczytania na nowo spuścizny polskiego noblisty i rozprawienia się z mitami narosłymi wokół jego postaci. Zapytany o to, jak to jest być potomkiem znanego pisarza, powiedział w 2019 roku w radiu TOK FM:

To jest taki rodzaj przekleństwa chyba wszystkich, którzy są potomkami ludzi znanych, którzy w sposób naturalny są traktowani trochę inaczej. Czasami się więcej od nich wymaga.

Bartłomiej Sienkiewicz – działalność zawodowa

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się w 1961 roku w Kielcach. W 1987 roku ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach osiemdziesiątych zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej – współpracował m.in. z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie i Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. W 1988 roku dołączył też do komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie zorganizowanej w 40. rocznicę uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Od 1990 roku do roku 2002 był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, gdzie sprawował funkcję głównego doradcy zarządu wywiadu. Służbę tę ukończył w stopniu podpułkownika. Jest jednym ze współzałożycieli Ośrodka Studiów Wschodnich – organizacji zajmującej się pierwotnie analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na obszarze postradzieckim (obecnie rozszerzono badania na szeroko rozumiane sąsiedztwo Polski, a nawet Chiny i Izrael).

W latach 2002-2013 prowadził własną działalność gospodarczą w branży doradczej w zakresie oceny ryzyka inwestycyjnego. Podjął też współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, w ramach której w 2012 roku otrzymał nominację do nagrody Grand Press za tekst „Ambaras z polskością”. Wykładał też na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Bartłomiej Sienkiewicz – kariera polityczna

W 2013 roku Bartłomiej Sienkiewicz, jako polityk bezpartyjny, znalazł się w rządzie Donalda Tuska, obejmując ministerstwo spraw wewnętrznych. W tym samym roku został też koordynatorem służb specjalnych oraz objął nadzór nad działaniami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Sześć lat później wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

W 2014 roku wybuchła tzw. afera podsłuchowa – tygodnik „Wprost” ujawnił nielegalnie nagraną rozmowę Bartłomieja Sienkiewicza z Markiem Belką i Sławomirem Cytryckim z 2013 roku – jej przedmiotem były m.in. zmiany w ustawie o NBP i ewentualna zmiana ministra finansów. W 2014 roku Sienkiewicz podał się do dymisji.

Do Sejmu został wybrany w 2019 roku – startował z list wyborczych Koalicji Obywatelskiej w Kielcach, skąd pochodzi. W 2023 roku kandydował natomiast z okręgu krakowskiego i ponownie zdobył mandat poselski. W nowym rządzie Donalda Tuska ma objąć ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Źródła:

www.depesza.fmwww.sejm.govwww.tokfm.pl  

Polecamy e-book Kamila Kartasińskiego pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”:

Kamil Kartasiński
„Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
75
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-10-5
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone