Czytaj, oglądaj, słuchaj! Poznaj historie, które czekają na swiatsybiru.pl

opublikowano: 2024-03-26 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Świat Sybiru” – portal popularnonaukowy poświęcony obecności Polaków w Euroazji – regionie, który przez wieki podlegał wpływom rosyjskim. Portal – w językach polskim i angielskim – powstał we współpracy Muzeum Pamięci Sybiru i Centrum Mieroszewskiego.
REKLAMA
Fot. Centrum Mieroszewskiego

Jakie jest kulturowe znaczenie Sybiru?

Swiatsybiru.pl skupia się przede wszystkim na obecności Polaków na wschodzie Europy i tej części Azji, która na przestrzeni wieków podlegała wpływom Rosji i Związkowi Sowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem deportacji z lat 1940-41 i ich konsekwencji, a także zesłaniom carskim. Portal ma za zadanie pokazać istotę Wschodu, pomóc zrozumieć mentalność mieszkańców tego obszaru oraz kontekst historyczny, który przez wieki kształtował tamtejsze społeczeństwa.

Eksploruj zawiłe ścieżki historii… interaktywnie!

Na stronie swiatsybiru.pl znajdziesz m.in. liczne teksty popularnonaukowe i publicystyczne, zdjęcia, a także fotoreportaże, filmy dokumentalne, relacje świadków i podcasty. Swoje artykuły przesłali uznani badacze – Anne Applebaum, Marta Herling, Włodzimierz Bolecki czy Eugeniusz Niebelski.

To opowieści o deportacjach, życiu codziennym zesłańców, ale też analizy kulturowe i społeczne. Na portalu można znaleźć bogaty zbiór archiwalnych fotografii oraz współczesnych fotoreportaży. Teksty i towarzyszące im galerie, to jednak nie wszystko – słuchaj i daj się porwać głosom opowiadającym historie z Sybiru. Podcasty znajdujące się na portalu, to niezwykłe relacje świadków, analizy ekspertów i opowieści, które zabiorą Cię w interaktywną podróż.

Materiały zebrane zostały w zakładkach „Podróże w przeszłość”, „Sylwetki”, „Oś czasu”, „Baza wiedzy”, „Podkasty” i „Tajemnice zdjęć”. Ostatnia z wymienionych zakłada interakcję z odbiorcami portalu.

– Publikujemy tu zdjęcia, o których niewiele wiemy. Znamy tylko miejsce albo rok wykonania lub mamy informacje o jednej z portretowanych osób. Dlatego pod fotografiami zamieściliśmy formularz kontaktowy, aby mogły się z nami podzielić swoją wiedzą osoby, które rozpoznają ludzi, miejsca lub wydarzenia przedstawione na zdjęciach – wyjaśnia dr Tomasz Danilecki z Muzeum Pamięci Sybiru.

Fot. Centrum Mieroszewskiego

Portal. Wirtualne miejsce pamięci

– Jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę mieliśmy problemy z dostępem do rosyjskich materiałów, dokumentów, źródeł – mówi dyrektor Centrum Mieroszewskiego, dr Ernest Wyciszkiewicz. Dlatego bardzo ważne jest, że w Polsce po pierwsze powstało Muzeum Pamięci Sybiru, miejsce, które o Sybirze opowiada Polakom, ale i Europie, oraz że otworzyliśmy portal, który pomaga się dowiedzieć, czym jest Sybir jako pojęcie kulturowe, historyczne, polityczne.

– Chcemy pokazać tę część świata z międzynarodowej perspektywy, to szczególnie ważne w aktualnej sytuacji na świecie – podkreśla dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński.

Odwiedź www.swiatsybiru.pl i poznaj interaktywnie opowiedzianą historię Sybiru!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone