Autor: Kamil Janicki
Tagi: Internet, Recenzje, Nauki pomocnicze historii, Wczesne średniowiecze
Opublikowany: 2009-09-08 12:05
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Denary władców Polski – www.denary.com.pl – recenzja i ocena strony

Nawet w XIX wieku, gdy pierwsi polscy numizmatycy kładli podstawy pod tę nową naukę pomocniczą historii, zbiory wczesnośredniowieczne cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem, ustępując popularnością późniejszym i pozornie znacznie bardziej estetycznym monetom. W tej dziedzinie niewiele się zmieniło, czego dowodzi choćby fakt, że poza prof. Suchodolskim trudno wymienić choćby kilku numizmatyków zajmujących się tym okresem i posiadających znaczący dorobek naukowy. Tym bardziej należy docenić wysiłek autora serwisu denary.com.pl mającego na celu popularyzowanie informacji o monetach wczesnopiastowskich.
REKLAMA
++Denary władców Polski – www.denary.com.pl++ ++Ocena naszego recenzenta: 7/10++

Serwis ten jest wart uwagi przede wszystkim dlatego, że jego autor nie powiela informacji znalezionych w internecie czy literaturze, ale prezentuje treść oryginalną – swoje prywatne i całkiem spore, bo liczące ponad 40 monet (tyle naliczyłem na stronie) zbiory. Są to denary wybite za panowania pierwszych polskich książąt i królów: od Bolesława I do Bolesława IV Kędzierzawego. Niektóre z nich są eksponatami bardzo rzadkimi, jak np. denar Bolesława Chrobrego, zachowany do dzisiaj w ok. 30 znanych egzemplarzach. Przy każdym władcy umieszczona jest nota biograficzna oraz odnośniki do poszczególnych monet. Te są wyraźnie sfotografowane i opatrzone fachowym, często obszernym opisem, osadzonym w literaturze przedmiotu. Każdy opis charakteryzuje nie tylko dany typ monety, ale także konkretny egzemplarz, będący w posiadaniu autora strony.

Przy dwóch pierwszych władcach (Bolesławie Chrobrym i Mieszku II Lambercie) umieszczono również dział „Denary z innych zbiorów”. Na pewno jest to wartościowy pomysł, jednak to czy autor miał prawo wykorzystać każde z zamieszczonych zdjęć pozostaje niepewne. Brakuje adnotacji o zgodzie właścicieli fotografii, a dopiski w rodzaju zdjęcia tych denarów można znaleźć na ogólnodostępnych stronach w internecie, których kopiowanie nie jest zabronione z perspektywy prawa autorskiego nie mają większej wartości.

Strona główna...
... i jedna z monet.

Cała strona zasługiwałaby na bardzo wysoką ocenę, ponieważ popularyzacja różnego rodzaju zbiorów kolekcjonerskich to działanie zasługujące na pochwałę. Dzięki temu nie tylko autor może podziwiać lub wykorzystywać w badaniach naukowych wizerunki wskazanych monet, ale każdy zainteresowany internauta. Niestety strona nie ma szans na zyskanie większej popularności ze względu na przyjęte rozwiązania graficzne, zaś wygodnie korzystanie z niej jest bardzo utrudnione. Wszystkie teksty zostały zamieszczone w formie plików graficznych i stylizowane na rodzaj archaicznego pisma, zamieszczonego na (?) pergaminie. Jest to pomysł niewątpliwie estetyczny (i jak podejrzewam wymagający sporo wysiłku przy realizacji), ale w praktyce czytanie każdego dłuższego opisu straszliwie męczy. Po przeczytaniu dwóch not biograficznych i opisów kilku monet moje oczy zaczęły protestować przeciw dalszemu zaznajamianiu się z serwisem. Także zdjęcia numizmatów umieszczono na bardzo ładnych, ale na dłuższą metę rozpraszających tłach. Na koniec argument chyba najważniejszy – zastosowanie wyłącznie graficznych elementów sprawia, że strona nie może zostać prawidłowo zindeksowana przez wyszukiwarki i dotarcie do niej jest bardzo utrudnione. Każda próba cytowania jej treści wymagałaby natomiast... ręcznego jej przepisania.

Podsumowując mamy do czynienia ze stroną zawierającą bardzo wartościową treść, a przede wszystkim cenne i absolutnie unikalne fotografie numizmatów. Jednocześnie jest to jednak serwis mało intuicyjny w obsłudze i męczący ze względu na szatę graficzną. Za wadę można by uznać także fakt, że autor nie podaje swojego imienia ani nazwiska. W tym przypadku chęć zachowania anonimowości można jednak zrozumieć.

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy