Deszcz rakiet nad Izraelem. Wybucha wojna na Bliskim Wschodzie

opublikowano: 2023-10-07 09:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na Bliskim Wschodzie zawrzało. Dowództwo wojskowe radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas ogłosiło dziś nad ranem rozpoczęcie nowej operacji zbrojnej przeciwko Izraelowi, wzywając grupy zbrojne z Libanu do przyłączenia się do walki. Do wydarzenia dochodzi 50 lat po wybuchu wojny Jom Kipur.
REKLAMA
Mapa przedstawiająca Bliski Wschód i screen z dzisiejszego ataku na terytorium Izraela (portal X)

W sobotę nad ranem na terytorium południowego Izraela rozbrzmiały syreny alarmowe ostrzegające przed atakiem rakietowym. Kilka miast, w tym Tel Awiw, stało się celem zmasowanego ostrzału. Rzecznik resortu obrony Izraela poinformował, że w sobotę ze Stefy Gazy wystrzelono na kraj 2,5 tysiąca rakiet. Do tego izraelskie władze wojskowe poinformowały o przedostaniu się do kraju „nieokreślonej liczby terrorystów”, najprawdopodobniej ze Strefy Gazy.

Do przeprowadzenia ataku przyznało się dowództwo palestyńskiego ugrupowania Hamas. Jego dowódca wojskowy – Muhammad Al-Deif – nagrał wideo, w którym poinformował o rozpoczęciu operacji „Burza Al-Aksa” oraz o tym, że palestyńskie ugrupowanie „zaatakowało pozycje wroga, lotniska i punkty wojskowe, wykorzystując 5 tysięcy rakiet”. Jak powiedział: „Hamas postanowił położyć kres izraelskim zbrodniom”. Oprócz tego wezwał również grupy zbrojne z Libanu do przyłączenia się do walki.

 „Jeśli masz broń, wyciągnij ją. Nadszedł czas, aby jej użyć – wyjdź z ciężarówkami, samochodami, siekierami. Dziś zaczyna się najlepsza i najbardziej honorowa historia” - powiedział dowódca wojskowy Hamasu cytowany przez CNN.

Także głośniki z meczetów w Jerozolimie wzywają muzułmanów do powstania i prowadzenia „świętej wojny” przeciwko Izraelowi.

W odpowiedzi na masowany atak rakietowy ze Strefy Gazy armia izraelska ogłosiła stan wojny. „Hamas popełnił dziś rano poważny błąd rozpoczynając wojnę przeciwko Państwu Izrael (...), izraelscy żołnierze walczą z wrogiem w każdym miejscu” – powiedział Joav Galant – minister obrony tego kraju i ogłosił powołanie rezerwistów. „Obywatele Izraela, jesteśmy w stanie wojny. To nie jest operacja, to nie jest eskalacja” - przekazał premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Według wstępnych ustaleń w wyniku ostrzału zginęło co najmniej 5 osób, 200 zostało rannych.

O co chodzi?

W zeszłym miesiącu w Strefie Gazy wybuchło kilka gwałtownych protestów - na skutek eksplozji, do której doszło przy barierze oddzielającej Strefę Gazy od Izraela, zginęło co najmniej 5 Palestyńczyków, ponad 20 poniosło obrażenia. Do wydarzeń doszło w czasie demonstracji zorganizowanej przez Hamas z okazji rocznicy wycofania się Izraela ze Strefy Gazy w 2005 r. (islamska grupa bojowników sprawuje władzę na tym terytorium od 2007 r.).

Wcześniej doszło też do zamieszek i „marszów powrotu” wzdłuż granicy. W ten sposób Palestyńczycy chcieli zaprotestować przeciwko blokadzie nałożonej przez Izrael i Egipt na Strefę Gazy. Miała ona na celu ograniczyć wpływy organizacji terrorystycznych, głównie Hamasu, działających na terytorium tej palestyńskiej enklawy. W efekcie blokada, hamując przepływ ludzi i towarów na terytorium Strefy Gazy, doprowadziła jednak do poważnego kryzysu lokalnej gospodarki.

Niektórzy uważają, że za atakiem Hamasu mogą stać również względy polityczne – Izrael i Arabia Saudyjska pracują obecnie nad porozumieniem pokojowym pod auspicjami USA, które może zawierać pewne ustępstwa w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Do ataku doszło w 50. rocznicę wojny z 1973 r. gdy arabscy sąsiedzi napadli na Izrael.

Źródła: www.onet.plwww.cnn.comwww.welt.de

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone