Dieta greckich hoplitów – wiemy jak wyglądali, ale co jedli? [Video]

opublikowano: 2024-01-18 21:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kiedy przyglądamy się słynnym formacjom wojskowym, najczęściej analizujemy je pod kątem uzbrojenia i sposobu walki. Zapominamy jednak, że nawet elitarni wojownicy... muszą coś jeść. Jak wyglądała dieta hoplitów i czym różniła się od potraw spożywanych w czasie pokoju? Dowiecie się z filmu kanału Invicta.
REKLAMA
Starcie hoplitów. Detal z wazy Chigi, VII w. p.n.e. 

W VIII w. p.n.e. na polach bitew starożytnej Hellady pojawili się Hoplici – ciężkozbrojna piechota rekrutująca się z wolnych obywateli greckich miast-państw, czyli poleis. Walczący w szyku zwanym falangą wojownicy wkrótce stali się podstawą każdej armii greckiego świata. Sukcesy w walce z Persami sprawiły zaś, że hoplici stali się pożądanymi najemnikami. Ich dominacja na polu bitwy została złamana dopiero przez falangę macedońską stworzoną przez Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego. Hoplici wciąż jednak byli obecni na polach bitew aż do końca epoki hellenistycznej. Z czasem styl walki tej formacji i jej uzbrojenie ulegało zmianom, ponieważ próbowano dostosowywać ją do nowych zagrożeń na polu bitwy.

Dieta starożytnych Greków składała się m.in. z chleba, sera, ryb, oliwek, roślin strączkowych i owoców, ale nie wszystkie te produkty były dostępne w czasie kampanii wojennych. W nowym filmie twórcy kanału Invicta przyglądają się logistyce i systemowi zaopatrzenia starożytnych greckich armii oraz rekonstruują wojskową dietę hoplitów. Zapraszamy i życzymy smacznego!

Zobacz film tutaj:

Zobacz też:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone