Dlaczego łamią zasady Wikipedii?

opublikowano: 2009-10-24 22:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Historycy.org” na każdej stronie swojego forum dodają adnotację w oczywisty sposób łamiącą zasady panujące na polskiej Wikipedii. Zdaniem dr. hab. Tomasza Ganicza, prezesa zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, podjęta przez administratorów internetowej encyklopedii interwencja nie przyniosła żadnego skutku. Dopiero po kontakcie w tej sprawie ze strony „Histmaga”, jeden z założycieli i administratorów serwisu, wyraził wstępną gotowość wprowadzenia odpowiednich zmian.
REKLAMA

Na stronach każdej dyskusji forum znajduje się adnotacja: Jeżeli uważasz powyższą dyskusję za godną polecenia, możesz wyszukać odpowiedni wątek i dodać link do niej w polskiej Wikipedii. Tym samym administracja forum nawołuje do łamania obowiązujących w największej internetowej encyklopedii zasad. W regulaminie wstawiania linków zewnętrznych czytamy: Nie należy wstawiać linków do fan-klubów i forów dyskusyjnych.

Taki dopisek znajduje się na stronach każdego z setek wątków na forum Historycy.org

Już od kilku lat administratorzy Wikipedii starają się walczyć z dopisywaniem w poszczególnych artykułach odnośników do forów internetowych, które z samego założenia nie stanowią źródła merytorycznej, weryfikowalnej wiedzy naukowej. Są raczej zbiorami opinii artykułowanych przez w większości anonimowe osoby o zróżnicowanej wiedzy i umiejętnościach. Ponieważ treść forum może stale być modyfikowana (dodawanie kolejnych postów, zmienianie lub usuwanie już zamieszczonych) dochodzi także do złamania kolejnego punktu wspomnianego regulaminu Wikipedii: Nie należy wstawiać linków do stron, które często ulegają zmianie.

Wczoraj temat ten podjął na oficjalnej liście dyskusyjnej jeden z administratorów Wikipedii. W nawiązaniu do dyskusji, z „Histmagiem” skontaktował się inny administrator encyklopedii, Krzysztof Imbirowicz. Poproszono nas o interwencję, ponieważ wcześniejsza próba rozwiązania problemu przez administratorów Wikipedii nie przyniosła żadnego skutku.

O wyjaśnienie przyczyn takiego potraktowania sprawy zwróciliśmy się do założyciela i administratora forum „Historycy.org”. Okazało się, że kwestia nie jest mu bliżej znana. W jego opinii mail z Wikipedii prawdopodobnie został niechcący przeoczony. To częsty problem w dużych serwisach internetowych, zdarzający się także w „Histmagu”, jednak wyjaśnienie nie wydaje się odpowiadać prawdzie. Zacytujmy wypowiedź Tomasza Ganicza : Już kiedyś z nimi dyskutowaliśmy, żeby tego nie robili – ale to na nic. Jak widać interwencja musiała zostać zauważona, a jednocześnie – zigonorowana.

Na szczęście przedstawiciel Historycy.org podkreślił, że prowadzony przez niego serwis nie chce nikomu wchodzić w drogę. Dodał, że adnotacja pod wątkami forum pojawiła się lata temu, gdy zasady Wikipedii względem odnośników do zewnętrznych stron nie były jeszcze jasno określone. Szkoda tylko, że po prośbie ze strony administratorów dopisku nie usunięto. I to mimo, że odpowiednie zapisy znajdują się w regulaminie od przeszło 3 lat. Punkt o forach internetowych dodano do niego w sierpniu 2006 roku.

Po naszym telefonie administrator forum wyraził gotowość usunięcia odnośników po oficjalnym kontakcie ze strony Wikipedii. Warto zaznaczyć, że w przeciwnym razie serwis „Historycy.org” mógłby znaleźć się na tzw. spam-liście Wikipedii i wszystkie odnośniki do niego byłyby usuwane automatycznie.

Obecnie na Wikipedii znajduje się ok. 30 odnośników do wątków na forum „Historycy.org”. Jeszcze kilka miesięcy temu liczba ta była znacząco większa, ale linki stopniowo są usuwane przez administratorów i edytorów encyklopedii w związku z panującymi zasadami.

***

Na marginesie należy dodać, że na stronach Wikipedii znajduje się także szereg odnośników do tekstów na „Histmagu”. Zawsze staramy się jednak, by były one dodawane zgodnie z zasadami i służyły zwiększeniu wiedzy internautów, poprzez odniesienie do wartościowych artykułów – jasno powiązanych z tematami haseł Wikipedii, posiadających bibliografię i napisanych przez nieanonimowych specjalistów z określonej dziedziny. W większości przypadków stanowią one zresztą nie linki zewnętrzne, ale elementy bibliografii i przypisów, jako publikacje z zarejestrowanego tytułu prasowego o uznanej wartości merytorycznej.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone