Opublikowano
2006-10-28 12:29
Licencja
Prawa zastrzeżone

Dobranoc!

Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę cofamy zegarki o godzinę, a zatem śpimy o godzinę dłużej niż normalnie.


Zmiana czasu wynika z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008 oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 19 stycznia 2001 r. Zgodnie z tymi przepisami w ostatnią niedzielę października o godzinie 1:00 czasu uniwersalnego (w Polsce o godzinie 3:00 czasu letniego) należy cofnąć wskazówki zegarów o jedną godzinę.

Zmiany czasu przeprowadza się we wszystkich państwach Unii Europejskiej, niezależnie od strefy czasowej, w której leżą.

Propozycja zmiany czasu w okresie letnim pojawiła się już w XVIII w. Benjamin Franklin proponował wówczas, aby ludzie wstawali i kładli się spać godzinę wcześniej. Poważnie do tego pomysłu zaczęto podchodzić jednak dopiero w XX w. W 1907 Brytyjczyk William Willett opisał korzyści wynikające z wprowadzenia czasu letniego.

Jako pierwsi wskazówki zegarów przesunęli Niemcy. 30 kwietnia 1916 r. przyspieszyli oni czas o godzinę, a 1 października wrócili do wcześniejszych wskazań. Niedługo potem podobną zasadę wprowadzono w Wielkiej Brytanii oraz w USA. W Polsce czas letni stosowano w okresie międzywojennym, potem w latach 1946-49, 1957-64 oraz od 1977 r.

Głównym argumentem za wprowadzeniem czasu letniego jest oszczędność energii. Jeśli latem jasno jest w godzinach od 5-19 czasu strefowego, to przesunięcie zegarów powoduje zmianę tych godzin na 6-20. Ponieważ niewielu ludzi wstaje przed 6 i chodzi spać o 19, zmiana czasu powoduje oszczędności energii oraz wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Wadą zmian jest trudność wielu ludzi w przystosowaniu zegara biologicznego, podobnie jak przy podróżach między różnymi strefami czasowymi. Ponadto przeciwnicy przestawiania zegarów zauważają, że taka operacja jest niezwykle kosztowna i skomplikowana (dotyczy to zwłaszcza ruchu kolejowego i lotniczego).

Po raz kolejny czas letni zostanie wprowadzony 25 marca 2007 r. W nocy z 24 na 25 marca będziemy zatem spali godzinę krócej niż zwykle.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: jac |

Czym się przejawia ta oszczedność energii? I w jaki to niby sposób?Odpowiedz
Bartosz Pyzder

Autor nie nadesłał informacji na swój temat.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org