Dobranoc!

opublikowano: 2006-10-28 10:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę cofamy zegarki o godzinę, a zatem śpimy o godzinę dłużej niż normalnie.
REKLAMA

Zmiana czasu wynika z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008 oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 19 stycznia 2001 r. Zgodnie z tymi przepisami w ostatnią niedzielę października o godzinie 1:00 czasu uniwersalnego (w Polsce o godzinie 3:00 czasu letniego) należy cofnąć wskazówki zegarów o jedną godzinę.

Zmiany czasu przeprowadza się we wszystkich państwach Unii Europejskiej, niezależnie od strefy czasowej, w której leżą.

Propozycja zmiany czasu w okresie letnim pojawiła się już w XVIII w. Benjamin Franklin proponował wówczas, aby ludzie wstawali i kładli się spać godzinę wcześniej. Poważnie do tego pomysłu zaczęto podchodzić jednak dopiero w XX w. W 1907 Brytyjczyk William Willett opisał korzyści wynikające z wprowadzenia czasu letniego.

Jako pierwsi wskazówki zegarów przesunęli Niemcy. 30 kwietnia 1916 r. przyspieszyli oni czas o godzinę, a 1 października wrócili do wcześniejszych wskazań. Niedługo potem podobną zasadę wprowadzono w Wielkiej Brytanii oraz w USA. W Polsce czas letni stosowano w okresie międzywojennym, potem w latach 1946-49, 1957-64 oraz od 1977 r.

Głównym argumentem za wprowadzeniem czasu letniego jest oszczędność energii. Jeśli latem jasno jest w godzinach od 5-19 czasu strefowego, to przesunięcie zegarów powoduje zmianę tych godzin na 6-20. Ponieważ niewielu ludzi wstaje przed 6 i chodzi spać o 19, zmiana czasu powoduje oszczędności energii oraz wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Wadą zmian jest trudność wielu ludzi w przystosowaniu zegara biologicznego, podobnie jak przy podróżach między różnymi strefami czasowymi. Ponadto przeciwnicy przestawiania zegarów zauważają, że taka operacja jest niezwykle kosztowna i skomplikowana (dotyczy to zwłaszcza ruchu kolejowego i lotniczego).

Po raz kolejny czas letni zostanie wprowadzony 25 marca 2007 r. W nocy z 24 na 25 marca będziemy zatem spali godzinę krócej niż zwykle.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartosz Pyzder
Autor nie nadesłał informacji na swój temat.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone